حاکمیت دوباره طالبان؛ هیچ گردشگر خارجی در نُه ماه اخیر به دیدن استوپه توپ‌دره نیامده است

8صبح، پروان

منابع‌ محلی در ولایت پروان می‌گویند که از آغاز حاکمیت طالبان به این سو، حضور بازدیدکننده‌گان از استوپه توپ‌دره شهر چاریکار ولایت پروان کاهش یافته است. به گفته آنان، با آن‌که در گذشته چهره ‌جدید این بنای تاریخی به شمار گردشگران افزوده بود، اما در حال حاضر این روند کم‌رنگ شده است. مسوولان محلی پروان نیز می‌‌گویند که از چند ماه به این سو حضور گردشگران داخلی اندک بوده و هیچ گردشگر خارجی از آن دیدن نکرده است.

استوپه‌ توپ‌دره مشهور به «استوپه کنیشکا» در جنوب‌غرب شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان، قرار دارد. استوپه توپ‌دره پروان پس از بازسازی در اواخر سال ۱۳۹۹، به ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت سپرده شد و تا پیش از حاکمیت طالبان، ده‌ها نفر روزانه از این مکان تاریخی دیدن می‌کردند. در حال حاضر اما حضور گردشگران کاهش چشم‌گیری یافته است.

سیدعبدالحمید و عزیزالرحمان، دو تن از باشنده‌گان روستای توپ‌دره، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گویند با آن‌که پس از ترمیم و مرمت این آبده‌ تاریخی، بسیاری از شهروندان کشور از بخش‌های مختلف به پروان سفر کرده و از بخش‌های این بنای تاریخی دیدن می‌کردند؛ اما در حال حاضر حضور گردشگران کاهش یافته است. ساکنان محلی، وضعیت بد اقتصادی در کشور را عامل حضور اندک بازدیدکننده‌گان داخلی از ساحات باستانی و تفریحی عنوان می‌کنند.

آنان افزودند که تا پیش از تحولات و پس از آن‌که این آبده بازسازی شد و چهره جدید به خود گرفت، روزانه ده‌ها ‌تن از مناطق مختلف کشور و حتا گاه خارجی‌ها به دیدن آن می‌آمدند؛ اما فعلاً به دلیل وضعیت بد اقتصادی کسی به دیدن این بنای تاریخی نمی‌آید.

مسوولان محلی پروان نیز می‌‌گویند که از چند ماه به این سو حضور گردشگران داخلی به صفر تقرب کرده و هیچ گردشگر خارجی از آن دیدن نکرده است. عبدالغفار روفی، آمر گردشگری ریاست و اطلاعات طالبان در پروان، می‌گوید که در گذشته افزون بر گردشگران داخلی، خارجی‌ها نیز برای دیدن این اثر باستانی می‌آمدند؛ اما از نه ماه به این سو، حضور هیچ شهروند خارجی را در این ولایت شاهد نبوده‌اند.

استوپه توپ‌دره، یک عبادتگاه بودایی است که ۱۸۵۰ سال قدمت دارد. بربنیاد گفته‌های باستان‌شناسان، در نتیجه کاوش‌ها از اطراف این استوپه، ۱۰۰ اثر مربوط به عهد امپراتوری کوشانی‌ها، به ‌شمول یک آموزشگاه دین بودایی کشف شده‌اند.

این استوپه ۳۳ متر ارتفاع دارد و یکی از ده استوپه‌‌ای شناخته می‌شود که نزدیک به دو هزار سال پیش خاکستر جسد سوختانده شده بودا از سوی پیروانش در آن دفن شده و سپس آهسته‌آهسته به یک عبادتگاه بزرگ بودایی مبدل شده است.

به باور فرهنگیان، آثار تاریخی نشان‌دهنده‌ هویت یک کشور است و باید در حفظ و نگهداری آن‌ها تلاش شود.

عایل شب‌روز، شاعر و فعال فرهنگی در ولایت پروان، گفت: «استوپه توپ‌دره یکی از اثرهایی است که از گذشته‌ها در شهر چاریکار اعمار شده و این نشان می‌دهد که در افغانستان چگونه ادیانی وجود داشت و همه قابل قدر‌ند. حفظ و نگهداری آن به هر دولتی که باشد، لازم است.»

استوپه در زبان سانسکریتی به معنای پُشته است و به محل دفن آثار به‌جا مانده از بدن بودا گفته می‌شود. بر‌اساس بررسی‌های باستان‌شناسان، در این دره استوپه‌های حدود هشت صومعه و ۵۰۰ استوپه (گنبد) وجود داشته است. براساس معلومات شبکه تحلیلگران افغان، مرکز باستان‌شناسی فرانسه پیش از این دریافته بود که در جریان یک سده اخیر، هزاران مجسمه از این محل به دست آمده و در موزیم‌های سرباز نگه‌داری می‌شده، اما در جریان جنگ‌ها غارت و نابود شده است. گفتنی است که با گذشت زمان، اسم آن از «استوپه‌ ‌دره» به «توپ‌دره» تغییر کرده است.

دکمه بازگشت به بالا