طالبان در واکنش به اذیت و آزار صبور حسینی: اگر شکایت درج کند، رسیده‌گی می‌کنیم

سیدرفیع سادات

نهادهای امنیتی طالبان در ولایت هرات می‌گویند که آنان به حقوق اقلیت‌ها، به‌ویژه تراجنسی‌ها، احترام ویژه می‌گذارند. صبور حسینی، تراجنس هراتی، چند روز پیش با نشر ویدیویی ادعا کرد که از سوی افراد ناشناس در هرات به مکانی نامعلوم منتقل شده و سپس مورد خشونت قرار گرفته است. صبور با چشم‌های اشک‌بار و گلوی پر از بغض در این ویدیو می‌گوید که یک تعداد افراد به بهانه جشن تولد او را به مکانی نا‌معلوم برده و پس از آن‌که به خواست‌های جنسی‌شان تن نمی‌دهد، سینه‌هایش را زخمی و دو پایش را نیز در آتش می‌سوزانند. وی در این ویدیو می‌گوید: «پلوش داغ شدم، مرگ بهتر است از این زنده‌گی. از من کار زشت تقاضا کردند، مثانه‌ام را کبود کرده‌اند.»

مسوول مطبوعاتی فرماندهی پولیس طالبان برای هرات در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که تا کنون هیچ ادعایی از سوی این تراجنس در نهادهای امنیتی ثبت نشده و در صورت ثبت شکایت، آنان این رویداد را پی‌گیری می‌کنند.

این بار نخست نیست که صبور حسینی، تراجنس و هنرمند تیاتر هرات، مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرد. در این ویدیو دیده می‌شود که شدت خشونت در برابر صبور حسینی بیش‌تر از رویداد‌های گذشته بوده است. گفته می‌شود که بیش‌تر از ۱۵ تراجنس در این ولایت زنده‌گی می‌کنند؛ آماری که تا هنوز از سوی هیچ نهاد رسمی تایید نشده است. بیش‌تر این تراجنسی‌ها به دلیل عدم رعایت حقوق‌شان در جامعه و آزار‌های خیابانی و اجتماعی در منظر عام قرار نمی‌گیرند. صبور حسینی تنها تراجنس هراتی است که در پیش دوربین‌های رسانه‌ها قرار می‌گیرد و باری وی در یک سریال نقش بازی کرده است. حسینی در کنار حضور در رسانه‌ها، وظیفه معلمی را نیز در یکی از مکاتب ولایت هرات به پیش می‌برد و با معاش معلمی تامین معیشت می‌کند.

با روی کار آمدن حکومت طالبان در هرات، در کنار مهاجرت سایر افراد، اقلیت‌های ساکن این ولایت نیز بار‌ها برای خروج از کشور تلاش کرده‌اند. در نخستین روز‌های حاکمیت طالبان، امریکا و دیگر کشورهای اروپایی در عملیات تخلیه بیش از ۱۰۰ هزار تن که شامل اقلیت‌های جنسی، مذهبی و فرهنگی بودند را از کشور تخلیه کردند.

فریدون فکوری، رییس نهاد فرهنگی پیوند ۳۴ ولایت کشور، می‌گوید که روند خروج از کشور همانند ده‌ها برنامه دیگر با نابرابری و بی‌عدالتی‌ها تمام انجام شده است. فکوری بیش‌تر افرادی که از کشور خارج شده‌اند را افراد عادی می‌داند و می‌گوید که جان این افراد در خطر نبوده است. وی تاکید دارد که بارها در زمان حکومت پیشین و حالا تلاش کرده است تا صبور حسینی را به یکی از کشورهای خارجی انتقال دهد، اما موفق به این کار نشده است. فکوری از فرهنگیان هرات است. او چندی قبل برای صبور حسینی در یک سریال محلی هرات که کار‌گردانی آن را بر دوش داشت، نیز نقش داده بود. به باور فکوری، از گذشته تا کنون تراجنسی‌ها در ولایت‌های سنتی چون هرات از حقوق اصلی‌شان برخوردار نیستند، اما اکنون بیش‌تر این افراد از ترس آزارهای خیابانی از خانه‌های‌شان بیرون نمی‌شوند. رییس نهاد فرهنگی پیوند تصریح کرد که در حکومت قبلی نیز این قشر به‌ویژه صبور حسینی، آسیب‌های روحی و روانی زیادی دیده و بارها از سوی افراد نا‌شناس مورد تهدید و آزار خیابانی قرار گرفته است.

در همین حال عبدالهادی قانع غوری، فعال مدنی در هرات، می‌گوید که حکومت سرپرست طالبان باید بستر مناسب را برای زنده‌گی مسالمت‌آمیز اقشار گوناگون مساعد سازد. این فعال مدنی در صحبت با روزنامه ۸صبح افزود که بیش‌تر مردم هم اکنون در ترس و وحشت به سر می‌برند و اگر وضعیت تهدیدها و انجام اعمال خشونت‌آمیز بر اقلیت‌های جنسی و فرهنگی این‌گونه ادامه یابد، بیش‌تر شهروندان ناگزیر به ترک کشور خواهند شد. آقای قانع در ادامه تصریح کرد: «ما بیش‌تر بر رعایت حقوق اولیه مردم تاکید داریم؛ حقوقی که باید حکومت‌ها آن را مسوولیت خود بدانند؛ مانند امنیت، اشتغال و رفاه. از این رو طالبان نه‌تنها برای اقلیت‌های جنسی، بلکه برای عام مردم باید این زمینه‌ها را فراهم کنند.»

نعیم‌الحق حقانی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای هرات، اما می‌گوید که از انجام خشونت در برابر صبور حسینی و دیگر اقلیت‌های جنسی در این ولایت آگاهی ندارد.

دکمه بازگشت به بالا