طالبان در بامیان: ورود زنان بی‌چادری به شهر منع و اشتراک در نماز جماعت اجباری است

۸صبح، بامیان: منابع محلی در شهر بامیان می‌گویند که ریاست امر به معروف و نهی از منکر طالبان در این ولایت با پخش اعلامیه‌‌ای، اشتراک در نماز‌های روزانه و جمعه را اجباری کرده است.

یک تن از دکان‌داران شهر بامیان که نخواست از وی نام برده شود، می‌گوید که پیش از اذان ظهر جمعه، ۲۱ اسد، جارچی شهر بامیان اعلامیه تازه ریاست امر به معروف و نهی از منکر طالبان را در این شهر جار زده است.

به گفته او، در اعلامیه آمده که در هنگام نماز، دکان‌داران دکان‌های‌شان را بسته کرده و به ادای نماز حاضر شوند.

این دکان‌دار می‌افزاید: «در بخش دیگر اعلامیه آمده است که زنان و دختران پس از این حق ندارند بدون حجاب و پوشیدن چادر برقع در شهر بامیان گشت‌و‌گذار کنند.»

رحیم‌الله، یک دکان‌دار دیگر در شهر بامیان، نیز می‌گوید که حوالی ظهر امروز دو محتسب امر به معروف و نهی از منکر طالبان وارد دکانش شده و به او دستور داده‌اند که دکانش را ببندد و به مسجد برای ادای نماز برود.

اما عبدالصبور فرزان سیغانی، سخنگوی والی طالبان در بامیان، با رد این خبر می‌گوید که اداره امر به معروف و نهی از منکر اجازه ندارد موضوعات شرعی و دینی را بر مردم تحمیل و اجباری کند، بلکه تنها می‌تواند برای مردم تبلیغ و توصیه کند.

گفتنی است که از یک هفته به این‌سو محتسبان امر به معروف و نهی از منکر طالبان با ایجاد ایست‌های بازرسی، با زنان و دختران نیز در شهر بامیان رفتار خشونت‌آمیز داشته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا