طالبان در بامیان: زغال‌فروشان ساحات باستانی را تخلیه کنند؛ فرهنگیان: این ترفند است

۸صبح، کابل: عبدالله سرحدی، والی طالبان برای بامیان به زغال‌فروشان در مرکز این ولایت دستور داده است تا طی دو هفته ساحات فرهنگی را تخلیه کنند.

والی طالبان برای بامیان، روز سه‌شنبه، ۳۰ حمل به زغال‌فروشان که به گفته او، چشم‌انداز تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهر بامیان را تخریب کرده‌اند، ضرب‌الاجل تعیین کرده است.

در خبرنامه‌ دفتر والی طالبان برای بامیان آمده است که زغال‌فروشان و چوب‌فروشان به مکان‌هایی که از سوی شهرداری برای آنان در نظر گرفته شده است، نقل مکان کنند.

براساس این خبرنامه، ریاست فواید عامه‌ بامیان مکلف شده است تا برای حفاظت از جاده‌های این ولایت، رفت‌وآمد موترهای تناژبلند را کنترول کرده و بر موترهایی که اضافه بار می‌کنند، جریمه وضع کند.

اما شماری از فرهنگیان بامیان می‌گویند که در پی به قدرت رسیدن طالبان کاوش‌های غیرقانونی و ساخت‌وسازهای خودسر در ساحات تاریخی بامیان به گونه‌ چشم‌گیر افزایش یافته است.

این فرهنگیان همچنان می‌گویند که عبدالله سرحدی، والی طالبان برای بامیان، از جمله کسانی است که در سال ۲۰۰۱ دستور ملاعمر، رهبر طالبان برای تخریب پیکره‌های بودا در بامیان را عملی کرده است.

آنان می‌گویند که این اقدام والی طالبان ترفندی برای امتیازگیری از طرف یونسکو و سازمان‌های دفاع از میراث‌های باستانی است. این فرهنگیان می‌گویند: «کسی که بودا را ویران کرده است، چگونه اکنون ادای محافظت از میراث‌های باستانی را در می‌آورد.»

فرهنگیان بامیان ادعا می‌کنند که والی طالبان برای بامیان در سال ۲۰۲۱، «در پشت حفره بودای صلصال کاوش غیرقانونی انجام داده است.»

شماری از این فرهنگیان ادعا می‌کنند که عبدالله سرحدی، والی طالبان برای بامیان در یک نشست خودمانی به نزدیکانش اعتراف کرده که تنها افتخار او این است که با دیگر هم‌فکرانش در انفجار پیکره‌های بودا در بامیان نقش رهبری‌کننده داشت.

با تلاش‌های پیهم نتوانستیم دیدگاه والی طالبان برای بامیان را در پیوند به ادعاهای فرهنگیان این ولایت داشته باشیم.

دکمه بازگشت به بالا