افزایش تحرکات طالبان؛نیم ولسوالی‌های بدخشان زیر تهدید بلند امنیتی

عبدالاحمد حسینی

ولایت بدخشان در شمال کشور یکی از ولایت‌های مهم و استراتژیک است که با سه کشور پاکستان، چین و تاجیکستان مرز مشترک دارد. این ولایت به دلیل داشتن منابع طبیعی هر از گاهی شاهد تحرکات نظامی طالبان بوده است. شماری از اعضای شورای ولایتی بدخشان می‌گویند که در فصل سرما نیز گروه طالبان بعضی تحرکات نظامی در شماری از ولسوالی‌های این ولایت دارند و در حدود نزدیک به ۱۴ ولسوالی بدخشان را زیر تهدید بلند امنیتی قرار داده‌اند.

احمد‌جاوید جاوید، عضو شورای ولایتی بدخشان، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که نزدیک به نصفی از ولسوالی‌های ولایت بدخشان زیر تهدید بلند امنیتی قرار دارد. ولایت بدخشان ۲۷ ولسوالی دارد که از این میان در حدود ۱۴ ولسوالی‌ آن زیر تهدید بلند امنیتی است. به گفته این عضو شورای ولایتی، ولسوالی‌های راغستان، کوهستان، کوفاب، نسی، ارغنج‌خواه، جرم، یمگان، وردوج، خاش، تگاب، درایم، تشکان و یفتل از جمله ولسوالی‌هایی است که زیر تهدید بلند امنیتی قرار دارد. به گفته آقای جاوید، این ولسوالی‌ها از چندی به این سو از سوی گروه طالبان تهدید می‌شود و در حدود ۶۰ الی ۸۰ درصد این ولسوالی‌ها زیر اداره گروه طالبان قرار دارد.

آن‌چه به نگرانی‌ها در پیوند به تشدید نا‌امنی در ولایت بدخشان دامن زده است، ‌تحرکات شبه‌نظامیان خارجی است. به گفته احمد‌جاوید جاوید، عضو شورای ولایتی بدخشان، در حدود ۴۰۰ تن از جنگ‌جویان خارجی در این ولایت فعالیت دارند و دوشادوش گروه‌ طالبان در مختل کردن نظم و امنیت این ولایت سعی می‌کنند. به گفته این عضو شورای ولایتی، این گروه از کشورهای چچین، قزاقستان و اوزبیکستان هستند و در ولسوالی راغستان جابه‌جا شده‌اند.

 از جانب دیگر آقای جاوید وضعیت زنده‌گی مردم در نقاط تحت حاکمیت طالبان را دشوار توصیف کرد. او گفت که گروه طالبان ماهانه از باشنده‌گان این ولسوالی‌ها عشر یا «زکات» جمع‌آوری و گروه‌شان را تجهیز و تمویل می‌کنند. به گفته او این گروه ماهانه در حدود ۱۲۰۰ مثقال طلا از بابت عشر از باشنده‌گان محل جمع‌آوری می‌کند.

هرچند دولت امسال اقداماتی را برای پاک‌سازی گروه‌های «مخالف مسلح» در این ولایت انجام داده است،‌ اما به باور آقای جاوید بسنده است. او گفت که علی‌رغم اقدامات امنیتی دولت در این ولایت، هنوز هم بخش زیادی از ولسوالی‌های بدخشان زیر تصرف گروه‌های مخالف مسلح قرار دارد. او از نیروهای امنیتی کشور خواست که برای پاک‌سازی این ولایت از وجود گروه‌های «مخالف مسلح دولت» اقدام کنند. به باور او هم اکنون بهترین زمان برای پاک‌سازی این ولایت است. او اما گفت که نیروهای امنیتی بیش‌تر در حالت دفاعی قرار دارند تا تهاجمی. به بیان او: «منسوبان امنیتی در حالت دفاعی قرار دارند و تأسیسات دولتی را نگه‌داری می‌کنند.»

فرحناز پامیری، عضو دیگر شورای ولایتی بدخشان، در صحبت با روزنامه ۸صبح، تحرکات نظامی طالبان در این ولایت را تأیید کرد. او گفت که گروه طالبان در فصل سرما نیز هر از گاهی تحرکات نظامی دارد و امنیت این ولایت را مختل می‌کند. خانم پامیری افزود که گروه طالبان در ولسوالی‌های راغستان، ارغنج‌خواه، وردوج،‌ جرم و بعضی دیگر از ولسوالی‌ها تحرکات نظامی دارد و زنده‌گی مردم را به چالش کشیده‌ است. از سوی دیگر او یادآوری کرد که نهادهای امنیتی در تأمین امنیت ولایت بدخشان زیاد توجه ندارند و این ولایت بارها شاهد حملات تهاجمی گروه طالبان بوده است. خانم پامیری ولایت بدخشان را یکی از آسیب‌پذیرترین ولایت‌های کشور یاد کرد و گفت که این ولایت به دلیل داشتن منابع سرشار طبیعی همواره مورد توجه «“مخالفان مسلح» مسلح» بوده است. پیش از این گروه طالبان برای تصرف معدن لاجورد در ولسوالی کران‌ و منجان این ولایت، حملات گسترده نظامی را انجام دادند و بیش از یک ماه این معدن را در  کنترل خود گرفتند. طالبان با تصرف معدن لاجورد، از آن برای تقویت خط نبرد و تمویل جبهات جنگی‌شان استفاده کرده‌اند.

با این حال، این عضو شورای ولایتی بیان داشت که جنگ و فعالیت نظامی گروه طالبان در بعضی ولسوالی‌های بدخشان سبب بی‌جا شدن صدها خانواده شده است. او گفت که شمار زیادی از خانواده‌ها به دلیل ادامه خشونت از مناطق‌شان به ولسوالی‌های امن و مرکز این ولایت، پناه برده‌اند.

فرحناز پامیری، عضو شورای ولایتی بدخشان، هم‌چنین از نهادهای امنیتی خواست که حملات‌شان بر مواضع گروه‌های مخالف مسلح را بیش‌تر کنند. هر چند به گفته او نیروهای امنیتی به صورت زمینی و هوایی بالای گروه‌های مخالف مسلح حمله می‌کنند، اما این حملات بسنده نیست. او گفت که اکنون باید بیش‌ترین حملات بر مواضع «مخالفان مسلح» مسلح انجام شود تا این ولایت از وجود گروه‌های مخالف مسلح پاک گردد.

با این همه، وزارت دفاع ملی می‌گوید که نیروهای امنیتی از آغاز فصل زمستان تا اکنون،‌ حملات هوایی و زمینی‌شان را در شمال کشور افزایش داده‌اند. فواد امان،‌ معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که عملیات نیروهای امنیتی در شمال به ویژه در ولایت بدخشان جریان دارد. او گفت، این وزارت اوضاع امنیتی در شمال را زیر کنترل دارد و در هر جایی‌ که گروه‌های مخالف مسلح فعالیت کنند، مورد حمله قرار خواهند گرفت. او به مردم بدخشان اطمینان داد که گروه‌های «مخالف مسلح دولت» سرکوب و این ولایت پاک‌سازی خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن