حملات گروهی طالبان بر ولایت‌های غربی

نیروهای امنیتی کشور این روزها درگیر نبردهای نفس‌گیر و چند‌جانبه با گروه طالبان در ولایت‌های غربی کشور اند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که طالبان با آغاز حملات بهاری خود، دست بالایی در کشتن سربازان نیروهای امنیتی و تصرف مناطق مختلف داشته‌اند. منابع محلی در ولایت‌های غور و فراه از کشته‌شدن نزدیک به ۸۰سرباز نیروهای امنیتی در چند روز گذشته خبر‌ می‌دهند.

هفته‌ی گذشته در یک حمله‌ی گروهی طالبان بر چندین منطقه‌ی فراه، بیش از ۴۰سرباز نیروهای امن و نظم عامه و پلیس جان باختند. در ولایت غور هم گزارش‌ها حاکی از جان باختن بیش از ۳۰ سرباز خیزش مردمی و نیروهای امنیتی است. طالبان با حمله بر غور، کنترول چندین منطقه‌ی این ولایت را به دست گرفته‌اند.

عصر دیروز، روستای «خواجه‌گان» که مهمترین و آخرین پایگاه خیزش مردمی حامی دولت در غرب شهر فیروز کوه به شمار می‌رفت، بدون درگیری به دست طالبان سقوط کرد.

این روستا مربوط به ولسوالی دولینه‌ی غور است که در پی سقوط روستای اوشان در ولسوالی شهرک، مناطق رزقان، پوی و سلمین، بدون مقاومت خیزشهای مردمی حامی دولت، به دست طالبان افتاده است.

عبدالرحمان عطشان، عضو شورای ولایتی غور با تأیید این خبر می‌گوید که مردم «دار و ندارشان» را از دست داده و به سمت مرکز شهر فیروز کوه فرار کرده‌اند.

اقبال نظامی، سخنگوی پولیس ولایت غور هم سقوط این روستا را تأیید کرده است.

دو روز پیش گزارش‌ شد که طالبان پس از یک هفته محاصره و روبه‌رو شدن با مقاومت نیروهای امنیتی در روستای اوشان غور، این منطقه را به تصرف خود درآوردند.

روستای اوشان از پایگاه‌های مهم مقاومت در ولسوالی شهرک غور به حساب می‌رود.

ضیا رفاه، یکی از ساکنان منطقه در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح، گفت که مردم بارها از نیروهای امنیتی مرکز کشور تقاضای کمک کردند اما کسی صدای‌شان را نشنید. او افزود: «انگار دولت برای تماشای سلاخی و قتل مردم ایجاد شده است.»

با سقوط این روستا، تمامی راه‌های ارتباطی با مردم محل قطع شد و خانواده‌های زیادی از خانه‌ها فرار کردند.

عبدالغنی معاذ، عضو شورای ولایتی غور می‌گوید که در حمله‌ی طالبان دست‌کم ۱۲ سرباز کشته شدند.

آقای معاذ می‌افزاید که طالبان با تصرف روستای اوشان، علاوه بر به دست آوردن مقدار زیاد سلاح و مهمات، پنج عراده موتر نوع «هاموی» نیروهای دولتی را نیز به دست آوردند.

محمد کبیری، ولسوال شهرک در گفت‌وگو با رادیوی محلی سرحد، گفته است که در حمله بر اوشان، ۲۱ تن از نیروهای امنیتی و فرماندهان حامی دولت و ۲۵تن از طالبان کشته شدند.

به نقل از آقای کبیری، شش نیروی ارتش، دو تن از افراد فرمانده نادر، و ۱۳تن از افراد فرمانده فرامرز از فرماندهان خیزش مردمی کشته شدهاند.

ولسوال شهرک هم چنان تأیید می‌کند که در این درگیری هفت عراده وسایط نظامی شامل چهار تانک، دو رنجر و یک انترنشنل نیروهای امنیتی نیز به دست طالبان افتاده است.

در همین حال گزارش‌های غیررسمی هم از کشته شدن ۳۰تن در این حمله طالبان حکایت دارد.

بر بنیاد همین گزارش‌ها، یک تولی سربازان ارتش در ولسوالی شهرک ولایت غور ناپدید شده است و با گذشت دوروز، هیچ خبری از آنان در دست نیست. منابع دولتی این خبر را تأیید و یا رد نکرده‌اند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور در صحبت با رسانه‌ها خبر تصرف اوشان به دست طالبان را تأیید کرده‌ است، اما به رغم تلاش‌های فراوان، نتوانستیم برای جزئیات بیشتر با آقای خطیبی در این مورد صحبت کنیم.

اقبال نظامی، سخنگوی پولیس غور هم با تأیید سقوط روستای اوشان گفته است که در حمله‌ی طالبان، یک سرباز نیروهای خیزش مردمی کشته شده و یک سرباز دیگر زخمی شده است.

پس از سقوط روستای اوشان، گروهی از طالبان بر یک پاسگاه پولیس محلی در بند بور ولسوالی دولینه حمله کردند. آقای نظامی این رویداد را نیز تأیید می‌کند، اما در مورد جزئیات آن چیزی نمی‌گوید.

سران کلیدی طالبان در خط نبرد

اطلاعات رسیده به روزنامه‌ی ۸صبح نشان می‌دهد که در حمله بر روستای اوشان که یکی مناطق مهم امنیتی در ولایت غور به حساب می‌رود، سران طالبان هم همراه با جنگجویان‌شان به مصاف نیروهای امنیتی رفته بودند. در این حمله که نیروهای امنیتی ۵روز مقابل طالبان مقاومت کردند، ملا تیمور، والی نام نهاد طالبان برای ولایت غور همراه با مولوی احمدشاه دین‌دوست، معاونش و مولوی رحمت‌الله هجرت، آمر مالی و اداری این گروه در خط نبرد دیده شده‌اند.

اطلاعات نشان می‌دهد که مولوی تیمورشاه که در اصل از هلمند است، توانسته بود برای حمله بر بخش‌های مهم ولایت غور، بیش از یک هزار طالب را از هلمند و سایر ولایت‌های جنوبی کشور با خود همراه کند.

همچنان بر پایه‌ی معلومات رسیده به روزنامه‌ی ۸صبح، در سقوط اوشان ملا مصطفا، یکی از سران طالبان که از سال‌ها به این سو در ولایت غور به آزار و اذیت مردم مشغول است، نقش کلیدی ایفا کرده است. اوشان در نقطه‌ی مرزی بین ولسوالی‌های شهرک و دولینه قرار دارد و بنابر گفته‌های ساکنان محل، با سقوط این منطقه، بیم آن می‌رود که طالبان ولسوالی‌های اطراف اوشان را سقوط دهند.

با سقوط اوشان، روستاهای کبودک، دهن دوتایی، دوتایی، دهن شخلیک و قاری ملا هم به تصرف طالبان درآمدند و نزدیک به ۴۰۰ خانواده از خانه‌های‌شان به مناطق نسبتاً امن فرارش شدند.

ولایت غور ۹ ولسوالی دارد و بنابر گفته‌های شورای ولایتی و مردم محل، ۵ ولسوالی آن زیر تهدید شدید امنیتی طالبان قرار دارد.

ساکنان محل از سقوط ولسوالی‌ دولینه نگران اند و از رهبران کشور می‌خواهند که به مشکل ناامنی این ولایت توجه جدی کنند. با سقوط ولسوالی دولینه، راه‌های ارتباطی با ولسوالی‌های پسابند، تیوره و ساغر در مرکز این ولایت مسدود می‌شود و بنابر ادعای مردم، «فاجعه‌ی انسانی» در این ولایت رخ خواهد داد.

فراه، جولانگاه‌ طالبان

ولایت فراه در همسایه‌گی با ایران و هلمند، هم وضع بهتری نسبت به ولایت غور ندارد.

طالبان پنجشنبه شب هفته‌ی گذشته با حمله برچندین پاسگاه نیروهای امنیتی در ولایت فراه، جان ۴۳سرباز را گرفتند. این گروه با راه‌اندازی عملیات گسترده از «فراه رود» در هفتاد کیلومتری شرق فراه، تا ولسوالی «لاش و جوین» در ۱۲۰ کیلومتری این ولایت، دست به کشتار نیروهای نظامی کشور زدند.

منابع محلی در ولایت فراه گزارش دادند که در این حمله دست کم  ۲۳نیروی امن و نظم عامه تنها در ولسوالی بالا‌بلوک ولایت فراه جان باختند.

از دید آگاهان امور، توجه نکردن جدی حکومت مرکزی بر تأمین امنیت، وجود شبکه‌ی مافیای مواد مخدر، شبکه‌های زیر زمینی مافیایی، دخالت کشورهای ایران و پاکستان، ضعف در رهبری نیروهای امنیتی و کمبود نیروی نظامی از مهمترین دلایل ناامنی‌های دوامدار ولایت فراه است.

با این وصف باید گفت که در یکی-دو روز گذشته، وضع امنیتی فراه نسبتاً بهتر بوده و طالبان کمتر دست به تحرک نظامی زده‌اند.

شاه محمود نعیمی، معاون شورای ولایتی فراه اما می‌گوید که هنوز مردم در ترس از حمله‌ی طالبان به سر می‌برند و منتظر حمله‌ی دوباره‌ی این گروه استند.

ناامنی‌ها در دو ولایت غربی کشور از دید کارشناسان سیاسی، ریشه در ضعف و نبود هماهنگی لازم بین رهبری نیروهای امنیتی کشور دارد.

با این همه، مردم منتظر اند تا ببینند دولت مرکزی کشور و سران امنیتی پایگاه ۲۰۷ ظفر و قول اردوی ۶۰۶ انصار برای بازگیری مناطق از دست رفته و تأمین امنیت دوباره در ولایت‌های غور و فراه، چه برنامه‌هایی روی دست دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن