طالبان ۱۰ خانواده را از ولسوالی خدیر دایکندی مجبور به کوچ کردند

۸صبح، دایکندی: منابع محلی در ولایت دایکندی می‌گویند که طالبان از دو هفته به این‌ سو در ولسوالی خدیر این ولایت، ۱۰ خانواده را کوچ‌ اجباری داده‌اند.

یک منبع محلی که نمی‌خواهد نامش گرفته شود، روز دوشنبه، ۲۸ سنبله، گفت این اقدام پس از آن صورت گرفت که حدود دو هفته پیش یک عضو طالبان،  در ماجرای یک دعوای حقوقی در این منطقه، کشته شد.

به گفته او، دو تن از باشنده‌گان روستای «کیان» ولسوالی خدیر دایکندی که درگیری مسلحانه کرده بودند، یک عضو طالبان در اثر تیراندازی یکی از طرف‌های دعوا کشته شد و خود او از محل فرار کرد.

به گفته منبع، طالبان در پی آن رویداد شماری از باشنده‌گان روستای «پشت‌روق» ولسوالی خدیر را احضار کرده و از آن‌ها خواستند که فرد فراری را بازداشت کنند و به این گروه تحویل دهند.

منبع افزود: «طالبان از مردم محل به زور تعهد کتبی مبنی بر کوچ اجباری فامیل فرد متواری گرفتند.»

منبع می‌گوید که طالبان دو تن از باشنده‌گان روستای «پشت‌روق» را گروگان گرفته و به اهالی این روستا هشدار دادند تا زمانی‌ که  فرد فراری و خانواده‌‏اش را کوچ اجباری ندهند، گروگان‌ها آزاد نخواهند شد.

یک منبع محلی دیگر نیز می‌گوید که اهالی این روستا در پی هشدار طالبان و به دلیل ترس از این گروه، خانواده فردی را که به سوی افراد طالبان شلیک کرده بود را از روستای «کیان» این ولسوالی کوچ اجباری دادند.

منبع افزود: «در پی این ماجرا، ۱۰ خانواده از نزدیکان فرد متواری نیز به دلیل ترس از طالبان خانه‌های‌شان را ترک کرده و به ولایات دور‌دست پناه برده‏‌اند.»

طبق گفته‌های منابع، طالبان رفتار خشونت‌آمیز با ساکنان ولسوالی خدیر ولایت دایکندی دارند و‌ بر این اساس خانواده‌های نیروهای پیشین امنیتی به دلیل ترس از جنایت طالبان این ولسوالی را ترک کرده‌اند.

سال گذشته نیز ۱۴ مرد هزاره که عضو نیروهای پیشین امنیتی بوده‌اند، در ولسوالی خدیر دایکندی نخست از سوی طالبان بازداشت و سپس از سوی این گروه اعدام صحرایی شدند.

دکمه بازگشت به بالا