برخورد دوگانه طالبان؛ رییس سارنوالی شهری هرات به اتهام اخذ رشوت بازداشت و با زور رها شد

۸صبح، کابل

منابع می‌گویند که طالبان ملا جلیل رسولی، رییس ‌سارنوالی شهری هرات را که به جرم دریافت رشوت بازداشت شده بود، آزاد کرده و به کرسی‌اش بازگردانده‌اند. به گفته منابع، یکی از طرف‌های قضیه‌ای حقوقی به این مسوول طالبان برای حل دوسیه‌اش ۲۰۰ هزار افغانی داده بود. رییس سارنوالی شهری طالبان برای هرات نیز این دوسیه را به نفع فرد رشوت‌دهنده فیصله کرده است. هرچند طالبان ملا جلیل را حین دریافت رشوت بازداشت کرده بودند، اما اکنون منابع می‌گویند که او به دستور یک فرمانده محلی طالبان آزاد شده و به وظیفه‌اش بازگشته است. گفتنی است که پیش از این، طالبان برادر رییس عمومی پاسپورت را نیز از یک محفل رقص بازداشت کرده بودند، اما در مورد سرنوشت او و مجازاتش هیچ‌گونه جزییاتی ارایه نکردند.

ریاست استخبارات طالبان در هرات اوایل حمل سال روان، ملا جلیل رسولی، رییس سارنوالی شهری این ولایت را به‌ اتهام دریافت رشوت بازداشت کرد. منابع آگاه در این ولایت می‌گویند که این مسوول طالبان برای هرات هنگام حل یک دوسیه حقوقی، از یک طرف دعوا ۲۰۰ هزار افغانی درخواست کرده و در مقابل، به وی وعده حل قضیه را داده بود. منبع تصریح کرد که قرار بود رییس سارنوالی شهری هرات پس از حل کردن دوسیه میان طرف‌ها، این مقدار پول را دریافت کند.

به این ترتیب، او پس از اعلام دوسیه به نفع رشوت‌دهنده، خواستار دریافت ۲۰۰ هزار افغانی شده بود. با این حال، کارمندان استخبارات طالبان او را به‌گونه بالفعل بازداشت کردند. اکنون به گفته منابع، این عضو طالبان بدون محاکمه و پشت سر گذاشتن روند حقوقی، پس از ۱۰ روز بازداشت، رها شده و به وظیفه‌اش بازگشته است.

منابع تصریح می‌کنند که ملا جلیل از افراد ملا عبدالصمد در هرات است. از ملا عبدالصمد به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین افراد طالبان در حوزه غرب نام برده می‌شود. او در گذشته جنگ گروه طالبان در ولایت هرات را رهبری می‌کرد و اکنون نیز از افراد تصمیم‌گیرنده در میان این گروه است.

گفته می‌شود که طالبان با سقوط دادن هرات، کرسی‌های مربوط به این ولایت را میان فرماندهان جنگی‌شان تقسیم و افراد مورد قبول خودشان را در آن جابه‌جا کرده‌اند. به این ترتیب ملا جلیل پس از سقوط هرات در یکی از حوزه‌های امنیتی شهری وظیفه داشت و پس از مدتی به ریاست سارنوالی شهری رسید. منابع می‌گویند که پس از بازداشت ملا جلیل رسولی، ملا عبدالصمد واکنش تندی داشت و به استخبارات طالبان در هرات برای رهایی او مهلت تعیین کرده بود. او هشدار داده بود که در صورت آزاد نشدن فوری ملا جلیل و برنگشتن وی به وظیفه، اقدام به درگیری خواهد کرد.

به گفته منابع، ملا جلیل در دوره جمهوریت متهم به چندین مورد انفجار رنجرهای نیروهای امنیتی بود. هم‌چنان گفته می‌شود که او یکی از افراد نزدیک به مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات، شمرده می‌شود.

گفتنی است که تاکنون موارد زیادی از برخوردهای دوگانه طالبان در قضایا با مردم از طریق رسانه‌ها گزارش شده است. پیش‌تر استخبارات طالبان در پی یک عملیات، برادر رییس عمومی پیشین پاسپورت را نیز با بوتل‌های شراب و دختران بازداشت کرده بود، اما طالبان در مورد وی هیچ‌گونه جزییاتی با رسانه‌ها شریک نکرده‌اند. این در حالی است که رژیم طالبان برخی از شهروندان را به دلیل نوشتن پُست‌های فیس‌بوکی بازداشت و حتا برای یک سال زندانی‌ کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا