دیدار هیأت طالبان با مقام‌های ترکمنستان؛ کار پروژه تاپی در ماه مارچ آغاز می‌شود

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه حکومت سرپرست طالبان اعلام کرده است که هیأت بلندپایه آنان با معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفت‌وگو کرده است. پس از این دیدار قرار است کار پروژه تاپی در ماه مارچ سال جاری آغاز شود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه حکومت سرپرست طالبان با نشر توییتی گفته است که امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در رأس یک هیأت بلندپایه با رشید ماردوف، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان در مورد همکاری‌های اقتصادی و امنیتی گفت‌وگو کرده است.

به گفته بلخی، در این نشست پیرامون روابط دوجانبه دیپلماتیک و اقتصادی، همکاری‌های امنیتی، آغاز هرچه زودتر پروژه‌های تاپی و تاپ، رشد تجارت و فعالیت سکتور خصوصی گفت‌وگو شده است.

در این دیدار تأکید شده است که نشستی در مورد پروژه تاپی ‏در ۲۲ ماه جاری میلادی در کابل برگزار شود و کار پروژه تاپی و تمدید راه‌ آهن در ماه مارچ سال جاری افتتاح و عملاً آغاز شود.

همچنان در این نشست روی افزایش صادرات سنگ مرمر، میوه تازه و خشک و نیز تکمیل پروژه‌های خط آهن در آقینه و تورغندی و سرمایه‌گذاری روی برق‌ بادی توافق شده است.

در این دیدار که یک روز کامل دوام داشته، روی مسایل مهمی‌ چون همکاری‌های سیاسی و امنیتی نیز میان دو طرف بحث و گفت‌وگو شده است.

از سوی دیگر، در این نشست ترکمنستان توافق کرده‌ است که ‏برای دانشجویان افغان در بخش‌های نفت و گاز، خط‌ آهن و سایر بخش‌های تخنیکی، بورسیه‌های تحصیلی بدهد.

به گفته بلخی، در این نشست هم‌چنان توافق صورت گرفت تا از افغانستان به‌عنوان مسیر ترانزیت میان آسیای مرکزی و جنوبی استفاده شود و گاز مایع، مواد معدنی و خوراکه و سایر اموال تجاری از همین مسیر انتقال یابد.

هیأتی از طالبان به ریاست امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه حکومت سرپرست طالبان دو روز پیش برای دیدار با مقام‌های ترکمنستان وارد عشق‌آباد شد.

دکمه بازگشت به بالا