آغاز فعالیت محاکم طالبان در دایکندی؛ هیچ نهاد و مقام نظامی حق بازجویی مردم را ندارد

مسعود اختیاری

مسوولان محلی حکومت سرپرست طالبان در دایکندی می‌گویند که محاکم آنان در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت به فعالیت آغاز کرده‌اند.

عبدالکریم محمدی، رییس محکمه استیناف طالبان برای ولایت دایکندی، گفت که پس از این به دعاوی شهروندان به‌گونه اصولی رسیده‌گی می‌شود. محمدی افزود که قضات در مرکز و ولسوالی‌های دایکندی در بخش‌های جزایی، حقوقی، مدنی و دیگر بخش‌ها قضایا را بررسی و فیصله خواهند کرد. وی تاکید کرد که پس از این تمام دعاوی از طریق محکمه پی‌گیری می‌شود و به هیچ ‌وجه حق کسی ضایع نخواهد شد.

عبدالکریم محمدی هم‌چنان گفت که آنان در راستای تطبیق اصول شریعت اسلامی و تامین عدالت متعهد‌ند و به هیچ کسی فرصت نمی‌دهند که به حقوق مردم تعدی کند. این مقام قضایی طالبان در دایکندی تاکید دارد که هیچ نهاد نظامی و غیرنظامی دیگر بدون نهادهای عدلی و قضایی حق ندارد دعاوی مردم را خودسرانه فیصله کند.

محمدی با اشاره به فرمان عفو عمومی از سوی رییس‌الوزرای حکومت سرپرست طالبان گفت که هیچ نهاد و مقام نظامی حق ندارد مردم را بازجویی و تحقیر کند و یا از آن‌ها سلاح و پول بخواهد.

با این حال، قاری الهام، سخنگوی والی طالبان برای دایکندی، گفت که اداره محلی در راستای تطبیق و تامین عدالت متعهد است و با فعال‌سازی ادارات عدلی و قضایی دسترسی مردم به عدالت بهبود خواهد یافت. وی افزود که دیگر هیچ یک از ولسوالان، قوماندانان امنیه ولسوالی‌ها و آمران حوزه‌های امنیتی حق ندارند مردم را بازداشت و در مورد دعاوی‌شان فیصله‌های خودسرانه کنند، بل آن‌ها مکلف‌اند دعاوی را به محاکم ارجاع دهند.

در همین حال دفتر مطبوعاتی والی طالبان برای دایکندی در خبرنامه‌ای‎ اعلام کرده است که ۱۳ زندانی در مرکز این ولایت را روز چهارشنبه آزاد کرده‌اند. طبق خبرنامه، این زندانیان به دلایل مختلف حقوقی و جزایی زندانی بودند و محاکم پس از بررسی، رای به بی‌گناهی آن‌ها داده‌اند. در خبرنامه از قول مقام‌های محلی طالبان آمده است که پس از این، هیچ ارگانی حق زندانی‌کردن خودسر افراد را ندارد و متهمان نظر به اصول موضوعه از سوی طالبان و پس از حکم محکمه، زندانی و یا آزاد خواهند شد.

از سوی دیگر والی طالبان برای ولایت بامیان در دیدار با شورای علما و کمیسیون مردمی این ولایت از تلاش‌هایش برای تشکیل محاکم جداگانه برای اهل تشیع خبر داده است. در این دیدار که به روز سه‌شنبه، ۲۱ جدی، صورت گرفت، شورای علمای بامیان از عبدالله سرحدی، والی طالبان برای این ولایت، خواست که از کادرهای اهل تشیع در نهادهای دولتی کار گرفته شود و کمک‌های بشردوستانه در میان مردم عادلانه توزیع گردد. شورای علمای شیعه در برنامه‌های مختلفی این خواسته‌ها را مطرح کرده، اما تاکنون پاسخ روشنی از جانب مسوولان حکومت محلی طالبان در بامیان دریافت نکرده‌ است.

دکمه بازگشت به بالا