مقامات محلی تخار: رییس معارف طالبان به ۲۱ دانش‌آموز در اشکمش تجاوز جنسی کرده است

خلیل اسیر

منابع محلی در تخار خبر می‌دهند که مولوی عبدالکریم، رییس نام‌نهاد معارف طالبان برای این ولایت، با حمله به یک مدرسه دینی در ولسوالی اشکمش، ۲۱ دانش‌آموز این مدرسه را مورد تجاوز جنسی قرار داده است. طبق معلومات این منابع، این حادثه حدود ۱۰ روز پیش، هنگام شب، در روستای «نوآباد» ولسوالی اشکمش رخ داده است. مدرسه‌ای که دانش‌آموزان آن مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند، دارالعلوم «ابراهیم خلیل‌الله» نام دارد و توسط گروه طالبان اداره می‌شود. گفته می‌شود که مولوی عبدالکریم فعلاً در بند گروه طالبان است و قرار است روزهای آینده «اعدام» شود. اما گروه طالبان خبر تجاوز این مقام خود به دانش‌آموزان مدرسه را شایعه خوانده است.

عبدالقیوم قانع، ولسوال اشکمش، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که مردم محل برایش گزارش داده‌اند که ۲۱ دانش‌آموز دارالعلوم «ابراهیم خلیل‌الله» در روستای «نوآباد» از سوی رییس نام‌نهاد معارف طالبان برای تخار مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند. قانع افزود که «نوآباد» در اشکمش از روستاهایی است که زیر کنترل گروه طالبان است و انجام تحقیقات برای نیروهای پولیس در این زمینه دشوار است. به گفته ولسوال اشکمش، باشنده‌گان «نوآباد» به دنبال این حادثه تصمیم گرفته بودند تا علیه گروه طالبان اعتراض کنند، اما این گروه از آن‌ها خواستار سکوت در این زمینه شده و قول داده است که عامل این تجاوز را اعدام خواهد کرد. قانع گفت که مولوی عبدالکریم فعلاً در زندان گروه طالبان است و معلوم نیست با چه سرنوشتی روبه‌رو خواهد شد.

یک باشنده ولسوالی اشکمش که نخواست نامش در این گزارش ذکر شود، نیز تجاوز جنسی به ۲۱ دانش‌آموز در این دارالعلوم را تأیید کرد. او گفت که رییس نام‌نهاد معارف طالبان برای تخار، در حالت «مستی و نشئه» این کار را انجام داده است. این باشنده اشکمش گفت که فعلاً مولوی عبدالکریم در زندان طالبان به سر می‌برد. به گفته او، این زندان در روستای «کولایی» اشکمش موقعیت دارد.

طبق معلومات این باشنده ولسوالی اشکمش، به صورت مجموعی ۱۵۰ دانش‌آموز از روستاهای دور و نزدیک در دارالعلوم «ابراهیم خلیل‌الله» مصروف آموزش بودند. او گفت، دانش‌آموزانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند بین ۱۳ تا ۱۸ سال سن دارند و به صورت شبانه‌روزی در همین مدرسه زنده‌گی می‌کردند. نصاب آموزشی در این مدرسه نیز توسط طالبان تهیه شده است. او مدعی شد که بخشی از این مواد آموزشی را تبلیغات ضد دولتی تشکیل می‌دهد.

در این گزارش با یکی از بسته‌گان این قربانیان نیز گفت‌وگو شده است. این مرد نیز که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، گفت که در بین قربانیان، شش نفر از بسته‌گان نزدیک او هم شامل‌اند. او افزود که مولوی عبدالکریم پس از یک مهمانی شبانه به دارالعلوم «ابراهیم خلیل‌الله» رفته و در حالی که نشئه بوده است، این کار را انجام داده است. چهار فرد مسلح نیز این مولوی را همراهی کرده‌اند. او نیز تأیید کرد که این فرد همراه با هم‌دستانش فعلاً در نزد طالبان زندانی است.

طبق معلومات این باشنده «نوآباد»، به دنبال این حادثه، شماری از خانواده‌های قربانیان از این روستا کوچ کرده‌اند. او گفت که حالا حیران مانده‌اند با این «جنایت» چگونه کنار بیایند و این «ظلم» را چگونه تحمل کنند. این مرد از دولت گلایه کرد که در جریان شش – هفت سال گذشته برای یک بار هم که شده به این روستا عملیات نکرده است. او گفت که در جریان این مدت زیر «ظلم و ستم» زنده‌گی کرده‌اند و توانی هم برای مبارزه علیه این وضعیت ندارند.

در همین ارتباط، لطیفه سعیدی، عضو شورای ولایتی تخار، معلومات متفاوتی به دست می‌دهد. طبق معلومات او، تنها دو نفر از دانش‌آموزان دارالعلوم «ابراهیم خلیل‌الله» در جریان شب مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند. خانم سعیدی گفت که مولوی عبدالکریم در جریان این تجاوز نشئه نبوده و این کار را در حالت عادی انجام داده است.

این عضو شورای ولایتی تخار بیان داشت که پرونده این تجاوز فعلاً روی میز خود گروه طالبان است. به گفته او، قرار است مقامات این گروه از ولسوالی چهاردره کندز، به اشکمش بروند و در باره این قضیه تصمیم‌گیری کنند. خانم سعیدی به نقل از مردم و منابع محلی تخار افزود که احتمالاً مولوی عبدالکریم اعدام خواهد شد.

منابع مستقل تا کنون در باره این حادثه چیزی نگفته‌اند. اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، خبر تجاوز جنسی به ۲۱ دانش‌آموز در اشکمش را بی‌اساس و شایعه می‌خواند. مجاهد می‌گوید که «دشمن» این «پروپاگندا» را به خاطر آسیب زدن به وجهه طالبان به راه انداخته است. او افزود که در جریان یک ماه گذشته چندین مورد از این دست خبرها در تخار نشر شده است، اما هیچ یک از این خبرها درست نبوده است.

اشکمش از ولسوالی‌های ناامن در تخار است. این ولسوالی با ولسوالی‌های خان‌آباد در کندز و برکه در بغلان مرز مشترک دارد. روستای «نوآباد» در اشکمش و چند روستای هم‌جوار آن سال‌ها است در کنترل گروه طالبان است. این روستا هم‌چنان گذرگاه طالبان برای رفت‌وآمد به سه ولایت درگیر جنگ تخار، بغلان و کندز است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن