شکایت طالبان از نقض توافق‌نامه صلح؛ امریکا ادعای طالبان را «بی‌اساس» خواند

علی حقمل

گروه طالبان پس از گذشت حدود یک ماه از امضای توافق‌نامه صلح با امریکا، با نشر اعلامیه‌ای، برخی از موارد نقض موافقت‌نامه‌ی صلح دوحه را برشمرده است و از این کشور خواسته است که با همکارانش به مفاد موافقت‌نامه صلح وفادار بمانَد. نیروهای خارجی در افغانستان، اما ادعای نقض مفاد موافقت‌نامه صلح با طالبان را «بی‌اساس» خوانده و گفته‌اند که به «شرایط نظامی» توافق‌نامه صلح دوحه وفادار اند، اما در صورت حمله طالبان، از نیروهای امنیتی افغانستان دفاع خواهند کرد. شورای امنیت ملی افغانستان نیز از طالبان خواسته است که دست از خشونت و تحرکات جنگ‌افروزانه بردارند و به مردم افغانستان نشان دهند که به صلح باور دارند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، امروز یک‌شنبه، هفدهم حمل، با نشر اعلامیه‌ای خاطر نشان کرد که گروه طالبان به توافق‌نامه‌ای که در دهم ماه حوت سال گذشته امضا شد، متعهد مانده است و مقامات امریکایی نیز تعهد این گروه را تأیید کرده‌اند. این گروه امریکا و «همکاران داخلی‌اش» را به «تخطی آشکار» از موافقت‌نامه صلح متهم کرده است.

طالبان در این اعلامیه تأکید کرده‌اند که آماده مذاکره با «جهات افغانی» اند، اما پیش از آن باید پنج هزار زندانی این گروه آزاد شوند.

بر اساس ادعای طالبان، این گروه برای حمله به شهرها و مراکز بزرگ نظامی طبق توافق‌نامه صلح با امریکا دست باز دارد، اما تا کنون دست به این نوع حملات نزده است.

حملاتی که از سوی گروه طالبان به پوسته‌های امنیتی راه‌اندازی شده و در مواردی تلفات سنگین به نیروهای امنیتی وارد کرده است، از نظر این گروه محدود بوده است و صرف پوسته‌هایی را شامل می‌شود که «مردم روستایی از آن‌ها به تکلیف هستند».

بر اساس ادعای طالبان، تأخیر در رهایی پنج هزار زندانی، حملات بر مراکز نظامی این گروه، عملیات نیروهای امریکایی در ساحات غیرنظامی و حمله در ساحات غیر جنگی از موارد آشکار «تخطّی» نیروهای امریکایی و همکاران داخلی آن از موافقت‌نامه صلح با امریکا است.

این گروه هر چند گفته است که این موارد را از طریق کانال‌های ارتباطی با امریکا در میان گذاشته است، اما بار دیگر از این کشور می‌خواهد که خود و همکارانش مفاد موافقت‌نامه صلح را به صورت جدی رعایت کنند.

طالبان هشدار داده‌اند که ادامه عملیات و حملات هوایی علیه این گروه، «اعمال تحریک‌کننده» و «تخطی علنی» است و سبب می‌شود که فضای بی‌اعتمادی را خلق کند و به موافقت‌نامه صلح زیان برساند. طالبان گفته‌اند اگر به واکنش مجبور شوند، جنگ شدت خواهد یافت.

سانی لگت، سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان و جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در یک رشته توییت‌ که ظاهراً در واکنش به اعلامیه گروه طالبان است، از این گروه خواسته‌اند که دست از تشدید خشونت بردارند و به مردم نشان دهند که به صلح وفادار اند.

سخنگوی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان ضمن این‌که ادعای گروه طالبان را در مورد تخطی از موافقت‌نامه صلح رد کرده، گفته است که این نیروها به شرایط نظامی این موافقت‌نامه پایبند اند. او خاطرنشان کرده است که کاهش خشونت از خواست‌های اصلی مردم افغانستان است و گروه طالبان باید به این خواست مردم به صورت جدی توجه کند.

جاوید فیصل نیز گفته است که دولت افغانستان متعهد به اجرای فرمان محمداشرف غنی برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان است و پیش از آن، طالبان باید دست از جنگ‌افروزی بردارند و به مردم نشان دهند که به صلح باور دارند.

سخنگوی شورای امنیت ملی با اشاره به حمله طالبان در زابل و بدخشان که در آن شماری از نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند، گفته است که این حملات بی‌پاسخ نخواهد ماند. او تأکید کرده است که انتخاب دست طالبان است که صلح را انتخاب می‌کنند یا هم‌چنان به خشونت ادامه می‌دهند.

پیش از امضای موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در دهم حوت سال گذشته یک هفته به عنوان پیش‌شرط امضای این موافقت‌نامه «هفته کاهش خشونت» اعلام شد. طالبان دو روز پس از امضای این موافقت‌نامه اعلام کردند که حملات علیه نیروهای امنیتی افغانستان را از سر می‌گیرند، اما نیروهای خارجی را هدف قرار نمی‌دهند. این اقدام گروه طالبان مخالف روحیه موافقت‌نامه صلح با طالبان خوانده شده است.

هم‌چنان قرار بود که طبق توافق‌نامه صلح، پنج هزار زندانی طالبان با یک‌هزار زندانی نیروهای امنیتی پیش از شروع مذاکرات بین‌الافغانی مبادله شوند. زمان شروع مذاکرات بین‌الافغانی بیستم حوت سال گذشته تعیین شده بود، اما تبادله زندانیان تاکنون عملی نشده است و مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز نگردیده است.

در ابتدا محمداشرف غنی، رییس جمهور با آزادی طالبان مخالف کرد، اما مدتی بعد فرمان رهایی زندان طالبان را امضا کرد. در حال حاضر یک هیأت سه نفری از گروه طالبان در کابل به سر می‌برد و سرگرم گفت‌وگو با جانب دولت برای رهایی زندانیان طالبان است. به نظر می‌رسد که دو طرف در مورد رهایی زندانیان به توافق‌ نرسیده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن