حمله طالبان بر دفتر سازمان ملل در هرات با محکومیت گسترده ملی و بین‌المللی روبه‌رو شد

۸صبح، کابل: حمله طالبان بر دفتر سازمان ملل متحد در ولایت هرات با محکومیت گسترده بین‌المللی روبه‌رو شده است. یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل متحد اعلام کرد که روز جمعه، هشتم اسد، دفتر نماینده‌گی این نهاد در هرات هدف حمله «عناصر ضد حکومت» قرار گرفته است.

 آنتونیو گوتریش، دبیر کل سازمان ملل متحد و برخی از کشورها از جمله امریکا، آلمان، پاکستان و شمار دیگر این حمله را محکوم کرده‌اند. وزارت امور خارجه کشور و کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز با نشر اعلامیه‌ای این حمله را محکوم کرده‌اند.

در حمله بر دفتر یوناما یک نیروی امنیتی کشته شده است و شمار دیگر از نیروهای امنیتی که مسوولیت تأمین امنیت این نهاد را داشت، زخمی شده‌اند.

در اعلامیه سازمان ملل متحد که روز جمعه، هشتم اسد، نشر شد، آمده است که بخش ورودی محوطه سازمان ملل متحد که به گونه واضح به نام ساحه این سازمان علامت‌گذاری شده از سوی عناصر ضد دولت هدف قرار گرفته است.

سازمان ملل متحد حمله بر کارکنان و دفترهای سازمان ملل متحد را جنایت جنگی عنوان کرده است.

دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان این حمله را «اسفناک» خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است. به گفته او، سازمان ملل برای ارایه تصویر کامل از این حمله با طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان در حال تماس است.

طبق اعلام یوناما، در این حمله که با شلیک هاوان بر محوطه این سازمان صورت گرفته است که به کارکنان سازمان ملل متحد آسیبی نرسیده است. با این حال، دیبرا لاینز خواهان شناسایی و مجازات عاملان این رویداد شده است.

در همین حال، دبیرکل سازمان ملل متحد بر تعهد این سازمان بر تلاش‌های خود برای حمایت از دولت و مردم افغانستان به خاطر دست‌یابی به صلح و ثبات تاکید کرده است.

از سویی دیگر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا، در واکنش به حمله گروه طالبان بر دفتر سازمان ملل متحد در هرات گفته است که حملات بر کارکنان و تأسیسات غیرنظامی سازمان ملل متحد بر اساس قوانین بین‌المللی ممنوع است.

سالیوان افزوده است که سازمان ملل متحد در افغانستان یک نهاد غیرنظامی است که بر حمایت از تلاش‌های صلح، ارتقای حقوق مردم افغانستان و ارائه کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌ای تمرکز دارد.

مشاور امنیت ملی امریکا با تأکید بر کاهش فوری خشونت‌ها در افغانستان تصریح کرد که همه بازی‌گران منطقه‌ای باید دولت و گروه طالبان در افغانستان را برای رسیدن به یک راه حل سیاسی پایدار و عادلانه تشویق کنند.

در همین حال، وزارت امور خارجه کشور با نشر اعلامیه‌ای حمله مسلحانه گروه طالبان بر دفتر یوناما در هرات را جنایت خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است. به گفته این وزارت، اجرای این گونه حملات خشونت‌ها را وارد مرحله جدید کرده است و نتیجه خطرناکی را به دنبال خواهد داشت.

وزارت امور خارجه کشور افزوده است که این گونه حملات، موجودیت سازمان‌های بین المللی و فعالیت‌های‌شان را در کشور به شدت با خطر روبه‌رو خواهد کرد.

اعلامیه افزوده است : «افزایش بی‌پیشینه خشونت‌ها و ارتکاب پیوسته جرایم جنگی از سوی طالبان، عدم پابندی این گروه را به قوانین و تعهدات بین‌المللی ثابت می‌سازد.»

حکومت از نهادهای مسوول جهانی خواسته است تا گروه طالبان را به دلیل عدم پابندی‌شان به قوانین بین‌المللی بشردوستانه مورد پی‌گرد قانونی قرار دهند.

با این حال، گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که دفتر یوناما در ولایت هرات محفوظ است و هیچ مشکلی آن را تهدید نمی‌کند.

گروه طالبان تصریح کرده است که دفتر سازمان ملل متحد در هرات در ساحه جنگی قرار داشت که ممکن در جریان جنگ و فیرهای دوطرف محافظان آن آسیب دیده باشند.

گروه طالبان از دو روز به این سو به حومه‌های شهر هرات حمله کرده است. مقام‌های محلی می‌گویند که این حمله از سوی نیروهای امنیتی و مقاومت مردمی به رهبری اسماعیل خان، از رهبران جهادی که خود به میدان نبرد شتافته، عقب زده شده است.

دکمه بازگشت به بالا