مقام‌های امنیتی: وضعیت ولایت فراه تحت کنترول است و تا پایان روز تغییر می‌کند

۸صبح، کابل: به دنبال حمله گروهی طالبان به مرکز ولایت فراه، مقام‌های امنیتی در کابل می‌گویند، نیروهای اضافی از ولایت‌های قندهار و هلمند به هدف سرکوب این گروه به فراه فرستاده شده‌اند و تا پایان روز، وضعیت امنیتی این ولایت تغییر می‌کند.

محمدرادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی در یک نشست خبری در کابل گفت رییس جمهور دستور داده تا به خاطر تامین امنیت ولایت فراه، از همه امکانات استفاده شود. از سویی هم هارون چخانسوری، سخنگوی رییس جمهور در صفحه توییترش نوشته که رییس جمهور صبح امروز سه شنبه، به وزارت دفاع ملی رفت و دستور اعزام سربازان بیشتر به این ولایت را صادر کرد.

با این حال محمدرادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افزود، نیروهای هوایی، کماندوها و قطعات خاص برای دفاع به ولایت فراه رفتند و در سه کیلو متری دور از شهر جنگ ادامه دارد. به گفته مقام‌های امنیتی، عملیات به هدف سرکوب «دشمن» شروع شده و در این عملیات «هم نیروهای امنیتی و هم قوای خارجی نقش دارند.»

وزارت امور داخله نیز از آغاز عملیات در فراه خبر داده است.

معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افزود، تا کنون در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و گروه طالبان، ۲ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۴ تن دیگر زخمی شده‌اند. به گفته او، ده تن از مخالفان مسلح نیز توسط نیروهای افغان از بین برده شده اند.

از سویی هم والی فراه در غرب کشور تایید کرده است که شورشیان طالبان وارد بخشی از شهر فراه، مرکز این ولایت شده و جنگ در داخل این شهر ادامه دارد. عبدالبصیر سالنگی گفته ساختمان‌های مهم دولتی هنوز در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان است.

در همین حال نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله، نیز وارد شدن تلفات به نیروهای امنیتی را رد کرد. دانش گفت:«خبر آسیب دیدن نظامیان صحت ندارد. هیچ یک از مراکز و دفاتر مربوط به نیروهای امنیتی به دست دشمن نیفتاده است. خبر شهید شدن امر امنیت ولایت فراه درست نیست وی فقط سطحی مجروح شده است.»

این درحالی‌ست که طالبان با راه اندازی حملات گسترده از ساعت ۲:۳۰ بامداد امروز سه شنبه، با پیشروی از مناطق “چهار باغ، حیدر غلی، ریگی و اسد آباد” در حومه شمال، وارد شهر فراه شدند. منابع مردمی به روزنامه ۸صبح می‌گویند که طالبان با حمله بر بخش‌های مختلف فراه، مقداری ادوات نظامی از نیروهای امنیتی را هم به دست آوردند.

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که ریاست امنیت ملی، دفتر والی و فرماندهی پلیس فراه در محاصره حملات طالبان قرار دارد و سربازان نیروهای امنیتی در فاصله یک کیلومتری با طالبان در حال نبرد هستند.

هنوز از میزان تلفات نیروهای نظامی در ولایت فراه جزییات دقیقی در دست نیست و مقام‌های محلی ولایت فراه هم از صحبت با خبرنگاران امتناع می‌ورزند. طالبان با پخش یک ویدیو، یک عراده هاموی نیروهای ارتش را نشان دادند که راننده‌اش را کشته و خودش را آتش زده‌اند.

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، طالبان را نشان می‌دهد که با داشتن سلاح‌های سبک و سنگین در داخل شهر فراه حضور دارند. همچنان گزارش شده که طالبان وارد خانه‌های برخی از شهروندان فراه شده و از آنجا به حمله علیه نیروهای دولتی دست می‌زنند.

طالبان پس از آغاز عملیات بهاری شان زیر نام «الخندق»، حملات گسترده‌ای را در ولایت‌ها و ولسوالی‌های کشور به اجرا گذاشتند. این گروه توانستند تحرکات گسترده‌ای را در ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان و همین طور در ولسوالی کوهستان ولایت بدخشان داشته باشند. از سویی هم حملات انتحاری این گروه نیز در کابل و دیگر نقاط کشور نیز افزایش داشته است.

دیدگاه are closed.