افراد «وابسته به طالبان» هزاره‌های برخی مناطق دایکندی را به کوچ اجباری وادار کرده‌اند

به تازه‌گی چند قطعه نوار ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد هزاره‌ها در برخی ولسوالی‌های ولایت دایکندی، توسط افراد زورمند وادار به کوچ اجباری شده‌اند. در این ویدیوها، باشنده‌گان محل مدعی‌اند که افراد وابسته به مقام‌های محلی طالبان در دایکندی، تلاش دارند تا زمین‌ها و ملکیت شخصی آنان را تصرف کنند.

یکی از این نوارهای ویدیویی باشنده‌گان روستاهای «نوآباد» و «بالاسر تگاب‌دار» ولسوالی گیزاب دایکندی را در حال اعتراض نشان می‌دهد. گیزاب پیش از این یکی از واحدهای اداری ولایت ارزگان بود؛ اما به تازه‌گی طالبان آن را با ولسوالی پاتوی دایکندی یکی کرده است. براساس گفته‌های متنفذان این روستاها، حدود ۳۰۰ خانواده به تازه‌گی از جانب افرادی به نام‌هایی «جمهورخان» و «ظاهرخان تیموری» «اخطار» دریافت کرده‌اند که طی نُه روز خانه‌ها و زمین‌های خود را رها و به جایی دیگر کوچ کنند. براساس ادعادی متنفذان این روستا، جمهورخان که ملکیت زمین‌های هزاره‌های این روستاها را ادعا کرده است، در حال حاضر به‌عنوان معاون والی طالبان برای ولایت دایکندی کار می‌کند.

باشنده‌گان روستاهای نوآباد و بالاسر تگاب‌دار می‌گویند که بیش‌تر از چهل سال در این مناطق زنده‌گی کرده‌اند و تاکنون هیچ‌کسی بر زمین‌ها و جایداد آن‌ها ادعای ملکیت نکرده بود. اما به‌تازه‌گی پس از به قدرت رسیدن طالبان در کشور، برخی پشتون‌ها با حمایت شماری از طالبان محلی، ادعا کرده‌اند که این مناطق ملکیت آن‌ها است. آنان تأکید می‌کنند که جمهورخان، معاون والی طالبان برای ولایت دایکندی، مردم را نُه روز فرصت داده تا خانه‌های‌شان را ترک کنند و به مناطق دیگر بروند.

مردم این روستاها خواهان توظیف یک هیأت بی‌طرف از جانب اداره محلی طالبان شده‌اند تا قضیه را به گونه دقیق و بی‌طرفانه از نزدیک بررسی کند و مورد رسیده‌گی قرار دهد. به گفته متنفذان محل، عدالت در این خصوص باید تطبیق شود و اداره محلی دایکندی موضوع را از طریق مراجع قانونی و رسمی حل کند.

براساس ادعای باشنده‌گان این مناطق، برای آن‌ها گفته شده است که تا نُه روز دیگر خانه‌های‌شان را تخلیه و به محلات دیگر کوچ کنند؛ در غیر آن، اگر علیه‌شان هرگونه «ظلم و ستم» صورت بگیرد، حق شکایت را ندارند. آنان مدعی‌اند که به تکرار اخطار دریافت می‌کنند و برای‌شان گفته می‌شود که از منطقه کوچ کنند و به امید رسیده‌گی قانونی و اصولی هم نباشند. همین‌گونه باشنده‌گان محل تأکید می‌کنند که در ۴۰ سال گذشته در این مناطق زنده‌گی کرده‌ و زمین و ملکیت هیچ‌کسی را هم غصب نکرده‌اند که اکنون به یک‌باره‌گی چنین وادار به کوچ اجباری می‌شوند. آنان از حکومت طالبان می‌خواهند که عدالت را تطبیق و هرچه زودتر به این مشکل مردم رسیده‌گی کند.

با این حال، مسوولان محلی طالبان برای ولایت دایکندی می‌گویند که تحقیقات را در این زمینه آغاز می‌کنند و اگر ثابت شود که چنین مشکلی وجود داشته است، به آن رسیده‌گی خواهد شد.

صدیق‌الله عابد، فرمانده امنیه طالبان در دایکندی، به روزنامه ۸صبح گفت که ممکن است این خبر حقیقت نداشته باشد و به گفته وی چنین خبرها «تبلیغات دشمن» است؛ اما اگر کسی یا گروهی با استفاده از نام طالبان دست به چنین کاری بزند، از طرف طالبان اجازه داده نمی‌شود. به گفته عابد، کسی حق ندارد ملکیت مردم را با زور تصرف کند و آن‌ها را مجبور به کوچ اجباری کند. عابد هم‌چنان گفت که به زورمندان اجازه نیست تا با زیر پا کردن «قانون، محکمه و اصول» ملکیت کسی را تصاحب کند. او همین‌طور از مردم خواست که اگر در حق آنان «ظلم» صورت گرفته است، به اداره محلی مراجعه کنند تا به عرایض‌شان رسیده‌گی شود.

فرمانده امنیه طالبان تأکید کرد که تاکنون از این موضوع آگاهی نداشت و کسی برای رسیده‌گی به آن به اداره محلی نیز مراجعه نکرده است. فرمانده امنیه طالبان برای ولایت دایکندی، ضمن اظهار بی‌خبری از این موضوع، تأکید کرد که به‌زودی تحقیقات در این خصوص انجام می‌شود و درستی و نادرستی این خبر با رسانه‌ها نیز در میان گذاشته خواهد شد.

از سویی هم، یک منبع که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به روزنامه ۸صبح گفت که در برخی مناطق ولسوالی پاتو که به تازه‌گی گیزاب ارزگان نیز به آن مدغم شده، کوچی‌ها نیز در تلاش تصرف مناطق هزاره‌نشین این ولسوالی هستند. به نقل از این منبع، تاکنون خانواده‌های زیادی مجبور به ترک خانه و مناطق‌شان شده‌ و پشتون‌ها و کوچی‌ها به جای آن‌ها جابه‌جا شده‌اند. منبع به عنوان نمونه از منطقه «خلج» ولسوالی پاتو یاد می‌کند که در آن‌جا پشتون‌ها ساکنان بومی منطقه را کوچ اجباری داده و خود در آن مسکن‌گزین شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا