«دره ‌تخت» در هرات و «دره کمنج» در غور پس از چندین سال به تصرف دولت درآمد

۸صبح، کابل: وزارت دفاع ملی اعلام کرد که دره‌ تخت در ولسوالی چشت هرات و دره کمنج در ولسوالی شهرک غور در پی اجرای عملیات نیروهای امنیتی از تصرف گروه طالبان خارج شده است.

طبق اعلام این وزارت، دره تخت ولسوالی چشت هرات برای نُه سال و دره کمنج ولسوالی شهرک غور برای دو سال از کنترل دولت خارج بود.

وزارت دفاع ملی روز شنبه، بیست‌ویکم جدی، با نشر خبرنامه‌‌ای اعلام کرد که نیروهای دفاعی و امنیتی از سه هفته به این سو عملیات «گسترده زمینی و هوایی» را در ولایت‌های غربی هرات، فراه و غور اجرا کرده‌اند.

براساس اعلام وزارت دفاع ملی، در جریان این عملیات، در ولایت غور دره‌ی «کمنج» از تصرف گروه طالبان خارج شده است. این وزارت دره کمنج را از «حیاتی‌ترین» نقطه در شاهراه هرات – غور و یکی از مراکز مهم طالبان در این مسیر توصیف کرده است.

هم‌چنان در خبرنامه آمده است که بیش از ۱۰۰ جنگ‌جو و فرمانده طالب در دره کمنج به نیروهای امنیتی تسلیم شده‌اند.

وزارت دفاع ملی از جانب دیگر گفته است که دره‌ی «تخت» ولسوالی چشت هرات نیز پس از نُه سال از کنترل طالبان بیرون شده است. این وزارت دره تخت را به لحاظ جغرافیایی برای طالبان پراهمیت توصیف کرده است.

براساس آن‌چه وزارت دفاع ملی اعلام کرده است، در جریان عملیاتی که در حال اجرا است، مسیر شاهراه «نمبر ۲» که ولایت‌های بامیان، غور و هرات را با هم وصل می‌کند، از وجود گروه طالبان پاک‌سازی شده است.

تلفات گروه طالبان در جریان این عملیات از سوی وزارت دفاع ملی ۴۸ نفر اعلام شده است. هم‌چنان گفته شده است که شش قرارگاه بزرگ این گروه تخریب شده است.

وزارت دفاع ملی گفته است که نیروهای امنیتی در جریان این عملیات، صدها حلقه ماین را نیز از مسیر شاهراه‌ها کشف و خنثا کرده‌ا‌ند.

 این وزارت طالبان را متهم کرده است که در دوران حاکمیتش در مناطق آزاد شده، از مردم و موترهایی که از مسیر شاهراه‌ها در این مناطق می‌گذشتند، اخاذی می‌کردند و برخی از جاده‌ها را نیز تخریب کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن