تقویم را جدی بگیرید، دور دوم را کی برگزار می‌کنید؟

کمیسیون مستقل انتخابات بار دیگر از تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری سخن می‌گوید. این تأخیر به واقع نگران‌کننده است. از همین حالا هوا سرد است و احتمال آن هم زیاد است که انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم برود. انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ هم به دور دوم رفت. از آن‌جایی که نامزدان پیش‌تاز ۲۰۱۴ حالا هم پیش‌تاز اند، ‌دلیلی ندارد که احتمال به دور دوم رفتن انتخابات ریاست جمهوری را دست‌کم بگیریم. کمیسیون مستقل انتخابات هم در تقویم اولیه‌ی انتخابات،  دور دوم را پیش‌بینی کرده بود؛ ولی اگر نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در روز ۲۷ میزان اعلام نشود و به تأخیر بیفتد، تمام مراحل انتخابات به تأخیر می‌افتد.

اگر کمیسیون مستقل انتخابات مثلاً در تاریخ ۲۷ میزان نتایج ابتدایی را اعلام نکند و این نتایج با تأخیر اعلام شود، ‌کمیسیون شکایات انتخاباتی هم ناگزیر است که مدت ثبت شکایات در مورد نتایج ابتدایی و روند بررسی آن را تمدید کند. وقتی روند ثبت و بررسی شکایات تمدید شد،‌ نتایج نهایی هم در ۱۶ ماه عقرب اعلام نمی‌شود. اگر کمیسیون مستقل انتخابات نتواند به تاریخ ۱۶ عقرب نتایج نهایی را اعلام کند، به هیچ وجه نمی‌تواند در هفته‌ی اول ماه قوس دور دوم را برگزار کند. بر مبنای قانون حداکثر دو هفته پس از اعلام نتایج نهایی دور اول،‌ باید دور دوم برگزار شود. قانون برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بین دو نامزد پیش‌تاز زمان زیادی در نظر نگرفته است. اگر نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در ۱۶ عقرب اعلام نشود،‌ کمیسیون مستقل انتخابات به هیچ وجه نمی‌تواند دور دوم را در هفته‌ی اول ماه قوس برگزار کند.

از همین حالا که در ماه میزان قرار داریم، ‌هوا سرد شده و ارتفاعات اطراف کابل را برف سفید کرده است. روشن است که در هفته‌ی اول ماه قوس هوا بیش‌تر از این سرد می‌شود. احتمال بارنده‌گی هم در ماه قوس می‌رود. اگر دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در ماه قوس برگزار نشود،‌ کمیسیون مستقل انتخابات نمی‌تواند به دلیل سردی هوا و بارنده‌گی، این انتخابات را در هفته‌های آخر این ماه برگزار کند. اگر نتوانیم در هفته‌ی اول قوس دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کنیم، کمیسیون ناگزیر است که دور دوم را تا بهار سال آینده‌ی خورشیدی به تأخیر بیندازد. به تعویق انداختن دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تا بهار سال آینده به هیچ وجه به مصلحت نیست. تازه نتایج ابتدایی هنوز معلوم نیست، ولی نامزدان پیش‌تاز دعوای پیروزی دارند. تصور کنید اگر برگزاری دور دوم احتمالی تا بهار سال آینده به تعویق بیفتد، چه محشری به پا خواهد شد. آن زمان این سوال خلق خواهد شد که سرپرست ریاست جمهوری از کجا مشروعیت گرفته است؟ بهتر است که کمیسیون مستقل انتخابات تا دیر نشده، بجنبد. کمیسیون مستقل انتخابات در کنار دقت،‌ زمان را هم باید مد نظر بگیرد.

این نکته هم نباید فراموش شود که بودجه‌ی برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری هم سوال کلان است. گروه بین‌المللی حمایت از انتخابات که در رأس آن سفیر ایالات متحده قرار دارد، ‌تا هنوز بودجه‌ای برای دور دوم تصویب نکرده است. به نظر می‌رسد که کشورهای کمک‌کننده منتظر پلان عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات برای دور دوم هستند تا آن را تمویل کنند. کمیسیون مستقل انتخابات پس از اعلام نتایج نهایی، برای دور دوم احتمالی باید یک پلان عملیاتی هم بسازد و در همان زمان کم با کشورهای کمک‌کننده نیز چانه بزند تا پول لازم را به دست بیاورد. این وضعیت نشان می‌دهد که کمیسیون مستقل انتخابات زمان زیادی برای از دست دادن ندارد. این کمیسیون باید جداً متوجه تقویم باشد. نهادهای ناظر هم باید این موضوع را با کمیسیون مستقل انتخابات در میان بگذارند. نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به ویژه نامزدان پیش‌تاز که احتمالاً برای دور دوم هم آماده‌گی گرفته‌اند، باید اهمیت تقویم را برای کمیسیون مستقل انتخابات یادآوری کنند. منظور ما این نیست که دقت فدای سرعت شود، ‌منظور این است که در صورت تطبیق نشدن منطقی تقویم، مشکلات سیاسی بسیار جدی برای کشور خلق می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن