تیفا: افرادی در حکومت به دنبال معامله سیاسی با آرای مردم هستند

۸صبح، کابل: رییس اجرایی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا «تیفا» به دنبال بررسی‌های این‌ نهاد از چگونگی برگزاری انتخابات مجلس نمایند‌ه‌گان در ۳۳ ولایت کشور، اعلام کرد که کمیسیون‌های انتخاباتی در پیوند به تفکیک آرای سیاه از سفید، تأمین عدالت انتخاباتی و رسیدن به یک نتیجه مطلوب به صورت جدی کار کنند.

محمدنعیم ایوب‌زاده، رییس این نهاد، روز یک‌شنبه ششم عقرب، در یک نشست خبری در کابل گفت که با توجه به کامل نبودن فهرست رای‌دهنده‌گان در مراکز رای‌دهی و فعال نبودن صد درصدی دستگاه‌های بایومتریک، تفکیک آرای «سیاه از سفید» دشوار است.

آقای ایوب‌زاده هشدار داد که اگر کمیسیون‌های انتخاباتی در رسیدگی به این موارد موفق نباشد، آن وقت انتخابات به سوی بحران خواهد رفت و یا آرای مردم «قربانی معاملات سیاسی» خواهد شد.

رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان از طولانی ساختن روند شمارش آرای انتخابات مجلس نماینده‌گان ابراز نگرانی کرد و گفت که بررسی‌های آنان نشان می‌دهد که طولانی شدن اعلام نتایج انتخابات حتا قانون «اعلام نتایج» را نقض می‌کند. او افزود که از نقطه نظر سیاسی نیز تلاش می‌شود تا روند شمارش آرا به آهستگی به پیش برود. وی خاطرنشان کرد که کندی روند شمارش آرا شک و تردید‌هایی را به میان آورده است و حتا نتایجی را به دنبال خواهد داشت که قابل قبول مردم، شرکای انتخاباتی و احزاب نخواهد بود: «ما معلومات به دست آوردیم که تعدادی از ساختارها و افرادی در حکومت در صدد زمینه‌سازی برای انجام یک معامله سیاسی هستند. همچون یک معامله می‌تواند بازهم آرای پاک مردم را قربانی بسازد و اگر جلوی این معامله گرفته نشود، بازهم آرای مردم قربانی می‌شود.»

وی از جامعه جهانی خواست تا بر قابل قبول بودن آرای مردم بر دولت افغانستان تأکید کنند تا آرای مردم قربانی مصلحت‌های سیاسی نشود.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در وقت قانونی آن ناممکن است

رییس بنیاد شفاف انتخابات افغانستان می‌گوید که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ معین آن، از چشم‌انداز این نهاد و نیز بر اساس آماده‌گی‌های تخنیکی و وضعیت سیاسی، ناممکن است. او گفت که اگر قرار است انتخابات ریاست جمهوری به وقت و زمانش برگزار نشود، یک چالش بزرگ در سرنوشت کلان سیاسی افغانستان به میان خواهد آمد.

محمدنعیم ایوب‌زاده گفت که مهمترین عنصر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تعهد حکومت در زمینه بی‌طرفی نسبت به این انتخابات است. او بیان کرد که اگر حکومت این تعهد را نپذیرد، برگزاری انتخابات شفاف و قابل قبول، دشوار است.

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که تقویم انتخابات ریاست جمهوری تهیه شده است و در روزهای آینده با شرکای انتخاباتی در مورد نهایی‌سازی آن، مشوره خواهد شد.

پیش از این، رییس جمهور غنی با تأکید بر برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری گفته است که حکومت هیچ نوع دخالتی در برگزاری این انتخابات نخواهد داشت.

بر بنیاد قانون، قرار است انتخابات ریاست جمهوری در کشور به تاریخ ۳۱ حمل سال آینده برگزار شود.

دکمه بازگشت به بالا