واکنش‌ها به حمله‌ی نظامی مشترک امریکا و متحدانش به سوریه

حمله‌ی نظامی مشترک امریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه با واکنش‌های گسترده‌ی بین‌المللی روبه‌رو شده است.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه در ساعات نخستین بامداد روز شنبه با شلیک بیش از ۱۰۰ موشک و حملات هوایی چندین نقطه در خاک سوریه را هدف قرار دادند. دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده در پیامی تلویزیونی آغاز این حملات را اعلام و آن را واکنشی به حمله‌ی «کیمیایی» هفته‌ی گذشته به شهر دوما خواند که منجر به کشته شدن ۶۰ نفر از غیرنظامیان شده بود.

بر اساس گزارش رسانه‌ی دولتی سوریه، وزارت خارجه‌ی این کشور، حمله‌ی کشورهای ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه را «نقض آشکار قوانین بین‌الملل» و «منشور سازمان ملل متحد» خواند.

وزارت خارجه‌ی این کشور اعلام کرد که این حمله هیچ تأثیری بر تصمیم ارتش این کشور برای مبارزه با «ستیزه‌جویان» و کنترول کامل کشور نخواهد داشت.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در پی حمله‌ی نظامی ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا به چند پایگاه نظامی و مرکز تحقیقاتی در سوریه اعلام کرد که کشورش خواستار برگزاری جلسه‌ی اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

آقای پوتین با محکوم‌کردن این حمله، آن را تجاوز به حکومت مشروع و مستقل سوریه و نقض منشور سازمان ملل متحد خواند.

وزارت خارجه‌ی چین در واکنش به حمله‌ی مشترک ایالات متحده و دو کشور فرانسه و بریتانیا به چند پایگاه نظامی و مرکز تحقیقاتی در سوریه اعلام کرد که هر گونه اقدام نظامی که با دور زدن شورای امنیت سازمان ملل انجام شود، قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

وزارت خارجه‌ی چین می‌گوید که تنها راه حل بحران سوریه توافق سیاسی است و می‌افزاید که درباره‌ی ظن حمله‌ی کیمیایی دولت بشار اسد باید تحقیقات عادلانه انجام شود.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران در سخنرانی روز شنبه خود در حضور رهبر ایران با محکوم‌کردن اقدام نظامی ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا گفت که آن‌ها می‌خواهند با این «تجاوز»ها حضورشان را در منطقه توجیه کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که کشورش در حملات شب گذشته حضور نداشت و در هفته‌ی گذشته ایفای نقش کشور در هر گونه اقدام نظامی را رد کرده بود، حملات هوایی بریتانیا، امریکا و فرانسه به سوریه را اقدامی «ضروری و مناسب» عنوان کرد تا هشداری برای رژیم اسد باشد که از «تسلیحات کیمیایی» استفاده نکند.

وزیر مسکن اسرائیل در پیامی تویتری، حمله‌ی نظامی امریکا و متحدانش را حاوی «پیامی مهم» برای ایران، سوریه و حزب‌الله لبنان دانست و نوشت: «استفاده از سلاح کیمیایی عبور از خط قرمزی است که نمی‌توان تحمل کرد.»

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا حمایت خود را از اقدام نظامی مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه اعلام کرد. وی در بیانیه‌ای گفت: «کانادا استفاده از سلاح‌ کیمیایی در حمله‌ی هفته‌ی گذشته به غوطه‌ی شرقی را به شدت محکوم می‌کند و از تصمیم ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا برای واکشن نشان دادن به حمله‌ی کیمیایی رژیم بشار اسد حمایت می‌کند.»

حزب‌الله لبنان با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به حمله‌ی نظامی بامداد شنبه ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا به چند نقطه‌ی استراتژیک در خاک سوریه، این حمله را ادامه‌ی حمله اخیر اسرائیل به این کشور خواند.

دیدگاه are closed.