موج ترور سارنوالان: در هفت ماه گذشته ۱۴ سارنوال کشته شده‌اند

فهیم امین

موج تازه‌ای از ترورهای هدف‌مند در سطح کشور اوج گرفته است. بیش‌ترین قربانیان این ترورها، کارمندان نهادهای عدلی و قضایی‌اند. آمارهای اداره لوی‌سارنوالی نشان می‌دهد که از سال ۱۳۸۵ تا کنون ۱۳۹ سارنوال یا کارمند ارشد این اداره، ترور شده‌اند.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «از آغاز سال ۱۳۹۸ تا کنون ۱۴ سارنوال و اعضای مسلکی لوی‌سارنوالی ترور شده‌اند.» سخنگوی لوی‌سارنوالی حمله بر کارمندان نهادهای عدلی و قضایی را «حمله بر عدالت» عنوان کرد و گفت عاملان بیش‌تر این ترورها افرادی‌‌اند که از سوی این نهاد مجرم شناخته و برای رسیده‌گی به قضایای جرمی‌شان، به محاکم مربوطه معرفی می‌شوند. 

در تازه‌ترین مورد، بهاءالدین بها، سارنوال تحقیق در ولسوالی گرمسیر ولایت هلمند ترور شده است. لوی‌سارنوالی تأیید کرده است که آقای بها در چهارم عقرب هنگام بازگشت به خانه‌اش، مورد حمله تروریستی قرار گرفته و جان باخته است. آقای بها به عنوان سارنوال تحقیق در سارنوالی ابتدایی ولسوالی گرمسیر ولایت هلمند ایفای وظیفه می‌کرد. از آن پیش در بیست‌ونهم میزان مجتبا حنفی، مدیر اجرایی سارنوالی عمومی‌ ‌تحقیق جرایم در ولایت غزنی کشته شد. او در ریاست سارنوالی استیناف ولایت غزنی کار می‌کرد. آقای حنفی نیز عصر روز دوشنبه، بیست‌ونهم میزان هنگام بازگشت به خانه‌اش در شهر غزنی ترور شد.

بر اساس آمارهای اداره لوی‌سارنوالی، محمد حق‌پرست، سارنوال ریاست سارنوالی استنیاف ولایت پروان، در روستای دولانه شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان، با ضرب گلوله کشته شده است. مسوولان محلی ولایت پروان تأیید کرده‌اند که آقای حق‌پرست در بیستم میزان امسال از سوی افراد ناشناخته ترور شده است. افزون بر این، گزارش شده است که عبدالمؤمن نصرت، سارنوال ریاست سارنوالی ولایت غور، در پی تیراندازی تفنگ‌دارانی که شناخته نشدند، در شهر فیروزکوه ولایت غور ترور شده است. مقام‌های امنیتی در ولایت غور با تأیید این رویداد گفته‌اند که این رویداد در بیست‌ویکم میزان در منطقه‌ی «باری‌جایی» در ۳۵ کیلومتری شهر فیروزکوه اتفاق افتاده است. هم‌چنان واقعه‌های ترور کارمندان نهادهای عدلی و قضایی در ولایت‌های کاپیسا، ننگرهار، نیمروز، کابل و زابل نیز گزارش شده است. در همین حال، سخنگوی لوی‌سارنوالی می‌گوید که از سال ۱۳۸۵ به این سو ۱۳۹ کارمند ارشد این اداره در کابل و ولایات مختلف ترور شده‌اند. این کارمندان شامل کارمندان اداری و سارنوالان می‌باشند.

با این حال، مسوولان اداره لوی‌سارنوالی افزایش ترور کارمندان عدلی و قضایی را تأیید می‌کنند و می‌گویند برای پیش‌گیری از این ترورها، کمیته‌ای ویژه ایجاد شده است. فرخ‌سیر، رییس اطلاعات و ارتباطات عامه لوی‌سارنوالی گفته است، هرچند ترور کارمندان این اداره اتفاق‌ تازه‌ای نیست، اما تهدیدات امنیتی بر کارکنان لوی‌سارنوالی در این اواخر افزایش یافته است. مسوولان لوی‌سارنوالی، کارمندان نهادهای عدلی و قضایی را حامی‌‌ و تطبیق‌کننده قانون و عدالت عنوان می‌کنند و می‌گویند سارنوالان برای تأمین عدالت بر ضد مجرمانی ایستاده‌گی می‌کنند که در قضایای امنیت داخلی و خارجی، جرایم عسکری،‌ امنیت عامه، مواد مخدر و اهداف تروریستی دخیل‌اند. آنان یکی از دلایل ترور سارنوالان را همین اقدامات آنان می‌دانند.

ترور سارنوالان و کارمندان اداره سارنوالی تنها در ولایت‌ها و ولسوالی‌های دوردست اتفاق نمی‌افتد، بلکه کابل به عنوان پایتخت کشور نیز شاهد این‌دست ترورها بوده است. عبدالقدیر و کریم‌الله دو تن از کارمندان مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری در پانزدهم سرطان سال روان در مربوطات حوزه‌ی پنجم امنیتی شهر کابل مورد حمله مسلحانه قرار گرفتند. در نتیجه آن حمله، یک تن آنان کشته شد و دیگری ‌زخم برداشت. نیروهای امنیتی «نوعیت» این حمله را «تروریستی» خواندند. هم‌چنان در سیزدهم ماه حمل بریدمن تمیم، مدیر بودجه آمریت عمومی‌ مالی و اداری لوی‌سارنوالی در منطقه چهارقلعه‌ی چهاردهی کابل ترور شد.

با این حال، مسوولان وزارت امور داخله می‌گویند که برای مسوولان امنیتی در مرکز و ولایات وظیفه داده شده است تا برای تأمین امنیت کارمندان عدلی و قضایی از تمام امکانات دست داشته استفاده کنند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله گفت: «سارنوالان و کارمندان عدلی و قضایی که احساس خطر می‌کنند، با نزدیک‌ترین پاسگاه امنیتی پولیس در تماس شوند تا در تأمین امنیت‌شان همکاری کنیم.» سخنگوی وزارت امور داخله افزود، آن عده از کارمندان عدلی و قضایی که نیاز به سلاح داشته باشند، می‌توانند با مراجعه به وزارت داخله، جواز حمل سلاح را دریافت کنند تا به گفته او، بتوانند از خودشان دفاع کنند.

ترور کارمندان نهادهای عدلی و قضایی در حالی افزایش یافته است که در سال‌های اخیر عاملان بیش‌تر ترورهای مسلحانه در سطح کشور ناشناخته باقی مانده‌اند. هر‌ چند مسوولیت برخی از رویدادهای تروریستی را «گروه‌های مسلح مخالف دولت» برعهده می‌گیرند، اما نهادهای امنیتی قادر به شناسایی عاملان بیش‌تر رویدادهای جنایی نیستند. گزارش ربع‌وار اداره‌ی ملی احصاییه و معلومات نشان می‌دهد که در سه ماه نخست سال روان خورشیدی در سراسر کشور حدود چهار هزار و ۱۴۹ رویداد جرمی ‌ثبت شده است. بر ‌اساس این گزارش، بیش‌ترین سطح جرایم و رویدادهای جنایی در کابل و کم‌ترین آن در ولایت نورستان اتفاق افتاده است. یافته‌های اداره ملی احصاییه و معلومات نشان می‌دهد که در سه ماه نخست سال ۱۳۹۸ خورشیدی، در ولایت کابل حدود ۶۹۲ رویداد و در ولایت نورستان تنها هفت مورد جرمی‌‌ ثبت شده است.

دکمه بازگشت به بالا