دادگاه عالی: به بیش از ۷هزار قضیه خشونت علیه زنان رسیده‌گی شده است

۸ صبح، کابل: مقام‌ها در دادگاه عالی کشور می‌گویند، از آغاز سال ۱۳۹۴ تا اکنون ۷۲۴۶ قضیه خشونت علیه زنان، از سوی محاکم ابتداییه، استیناف و فرجام، مورد رسیده‌گی قرار گرفته است.

امان‌الله ایمان، سخنگوی دادگاه عالی به روز چهارشنبه، ۱۵ حوت، در یک نشست خبری در کابل گفت که از مجموع قضایای خشونت علیه زنان که مورد رسیده‌گی قرار گرفته است، ۹۲۰ مورد آن را تجاوز جنسی ۷۲۰ مورد لت و کوب، ۳۲۰ مورد قتل، ۱۴۵ مورد آزار و اذیت زنان، ۱۱۳ مورد خودکشی، ۸۷ مورد ضرب و جرح و ۴۱ مورد را مجروحیت زنان تشکیل می‌دهد.

افزون بر این به گفته وی، ۴۹۰۰ قضیه دیگر را، مواردی مجبور نمودن به فحشا، تهدید به مرگ، سقط جنین، اختطاف، ازدواج قبل از تکمیل سن قانونی، فروش زنان و ممانعت از حق ازدواج تشکیل می‌دهند که عاملان آن مطابق قوانین نافذه کشور، به گونه عادلانه از سوی محاکم، به مجازات محکوم شده‌اند.

بر اساس بررسی دادگاه عالی، ولایت کابل با داشتن ۱۰۷۴ قضیه و هرات با داشتن ۴۱۲ قضیه، از شمار ولایاتی بوده‌اند که بیشترین قضایای خشونت علیه زنان در آن به ثبت رسیده است. ولایت‌های بلخ، کندز و کندهار به ترتیب با داشتن ۲۷۳، ۲۵۷ و ۶۷ قضیه در رده‌های بعدی قرار دارند.

سخنگوی دادگاه عالی همچنان گفت که به  ۳۵۰۹ پرونده دیگر خشونت علیه زنان که ولایت‌های گوناگون را شامل می‌شوند، به گونه عادلانه و مطابق قوانین نافذه کشور رسیده‌گی شده است. امان‌الله ایمان، ایجاد دیوان ویژه رسیده‌گی به قضایای خشونت علیه زن به سطح فرجامی و ایجاد محاکم اختصاصی خشونت علیه زن در ۲۲ ولایت کشور را که در جریان دو سال اخیر ایجاد شده‌اند، از اقدامات موثر رهبری این نهاد خواند.

به گفته وی، تشکیل این نهادها کمک می‌کند تا نظارت جدی از جریان رسیده‌گی و نحوه دسترسی به عدالت برای زنان، از سوی محاکم کشور فراهم شود.

دکمه بازگشت به بالا