شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان: طالبان بیشتر از این موجب ویرانی و تباهی کشور نشوند

۸صبح،کابل: شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان که جدیداَ در ترکیه تأسیس شده، گفته است که طالبان بیشتر از این موجب ویرانی و تباهی کشور نشوند.

این شورا شب سه‌شنبه، ۲۷ ثور، با نشر اعلامیه ۷ ماده‌یی به کشورهای همسایه افغانستان گفته است که «حاکمیت انحصاری و غاصبانه طالبان» در افغانستان موجب بحران و بی ثباتی گسترده شده است. اعضای این شورا تأکید کرده‌اند که این وضعیت به سود کشورهای همسایه نخواهد بود.

در اعلامیه این شورا آمده است:« جهان باید بداند که طالبان هیچ‌گونه به ارزش‌های اسلامی، انسانی و موزاین بین المللی و معیارهای حقوق بشری پابند نیستند.»

اعضای این شورا در اعلامیه خود از مقاومت مردم در شماری از ولایت‌ها ابراز حمایت و مقاومت آنان را مشروع دانسته است. اما در عین حال تصریح کرده است که در مرحله نخست متعهد به مذاکره می‌باشند و راه حل نظامی را جستجو نمی‌کنند.

در اعلامیه این شورا گفته شده است که آنان با کشورهای همسایه، منطقه و جهان وارد گفت‌وگو می‌شوند تا طالبان را متقاعد به حل سیاسی مسأله افغانستان سازند. هم‌چنان افزوده‌اند که فشار واردکردن بالای طالبان و انسجام صفوف نیروهای مخالف طالبان را نیز دنبال می‌کنند.

در نشست این شورا تأکید شده است که حکومت پیشین « در نتیجه‌ی توطیه داخلی و بیرونی در هم‌دستی و خیانت ملی اشرف غنی و تیم چند نفری فاسدش، سقوط داده شده است.»

منابع به روزنامه ۸صبح، گفته‌اند که شواری عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان با ترکیب شورای عالی و شورای رهبری، تشکیل شده است که در ترکیب آن( احمد مسعود، عبدالرب رسول سیاف، مارشال دوستم، محمدمحقق، صلاح الدین ربانی، عطامحمد نور، محمد یونس قانونی، احمدضیامسعود، عبداللطیف پدرام، میرحمان رحمانی، احمد ولی مسعود، محمد علم ایزدیار، حضرت علی) و شماری دیگر از چهره‌های سیاسی و رهبران پیشین جهادی و حکومت پیشین حضور خواهند داشت. اعضای این شورا توافق کرده‌اند که در صورت تفاهم با طالبان، نظام سیاسی، ساختار نامتمرکزی پارلمانی و انتخابی بودن والیان را عملی خواهند کرد.

گفتنی است که پیش از این منابع به روزنامه ۸صبح، گفته بودند که این شورا در همسویی و مشوره غرب به ویژه بلوک ناتو برگزار شده است.

دکمه بازگشت به بالا