آغاز عملیات «طوفان هری‌رود» در زون غرب؛ سرکوب طالبان و بازگشایی شاهراه‌ها

محمدحسین نیک‌خواه

نیروهای مشترک نظامی در زون غرب برای پاک‌سازی شاهراه‌ها از وجود طالبان، عملیاتی را با نام «طوفان هری‌رود» به روز یک‌شنبه هشتم جدی آغاز کردند. پیش از آغاز عملیات خبرنگاران و رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی در این مورد به فرماندهی ارتش در غرب کشور دعوت شدند و مقام‌های ارشد نظامی و والی هرات در این خصوص معلومات ارایه کردند.

بر اساس معلومات فرماندهی ارتش در غرب کشور، طالبان از نُه سال به این‌سو در شاهراه هرات – غور فعالیت دارند و هدف اصلی عملیات بازگشایی این مسیر و سایر راه‌های مواصلاتی است. در کنار این، معاون ستاد مشترک ارتش (لوی‌درستیز) در جمع سربازان و افسران ارتش از تغییر حالت نظامیان کشور از دفاعی به تهاجمی خبر داد.

این تغییر به دستور شخص وزیر دفاع انجام شده است و نیروهای ارتش در تمام کشور باید بر اساس راهبرد تازه بر مواضع «مخالفان مسلح حکومت» حمله‌ور شوند. چنین تصمیمی در شرایطی که به نظر می‌رسد بیش‌ از هر زمان دیگر، احتمال به میان آمدن آتش‌بس میان حکومت و طالبان قوت گرفته جای تأمل دارد.

نیروهای مشترک نظامی در زون غرب برای پاک‌سازی شاهراه‌ها از وجود طالبان، عملیاتی را با نام «طوفان هری‌رود» به روز یک‌شنبه هشتم جدی آغاز کردند. پیش از آغاز عملیات خبرنگاران و رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی در این مورد به فرماندهی ارتش در غرب کشور دعوت شدند و مقام‌های ارشد نظامی و والی هرات در این خصوص معلومات ارایه کردند. بر اساس معلومات فرماندهی ارتش در غرب کشور، طالبان از نُه سال به این‌سو در شاهراه هرات – غور فعالیت دارند و هدف اصلی عملیات بازگشایی این مسیر و سایر راه‌های مواصلاتی است. در کنار این، معاون ستاد مشترک ارتش (لوی‌درستیز) در جمع سربازان و افسران ارتش از تغییر حالت نظامیان کشور از دفاعی به تهاجمی خبر داد.

والی هرات با آن‌که طالبان را «باغی» خطاب می‌کند و از دید او بر اساس دستور اسلام «باغی» باید از بین برده شود، پافشاری دارد که جنگ نظامیان افغانستان برای صلح است و هر زمانی که حکومت مرکزی دستور آتش‌بس صادر کند، آنان حاضر اند دست از جنگ بکشند.

 

حضور نُه ساله طالبان در شاهراه هرات – غور

نیروهای مشترک امنیتی در زون غرب کشور عملیاتی نظامی را با رهبری نیروهای ارتش ملی با نام «طوفان هری‌رود» برای پاک‌سازی شاهراه‌های زون غرب از وجود طالبان به روز یک‌شنبه هشتم جدی آغاز کردند.

مقام‌های ارشد نظامی در غرب کشور تأکید دارند که در جریان عملیات افزون بر پاک‌سازی مسیرهای مواصلاتی لانه‌های طالبان در نقاط گوناگون زون غرب نیز آماج قرار خواهد گرفت.

تورن‌جنرال فضل‌محمد جنبش، فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر در غرب کشور در مراسم آغاز این عملیات در مقر فرماندهی ارتش در غرب کشور اعتراف می‌کند که طالبان نُه سال می‌شود در شاهراه هرات – غور حضور دارند و نخستین هدف عملیات پاک‌سازی همین مسیر است.

آقای جنبش افزود که بنابر دستور وزیر دفاع ملی عملیات‌های نظامی زمستانی در سراسر کشور آغاز شده است و «طوفان‌ هری‌رود» بخشی از عملیات سراسری زمستانی در کشور است.

فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر در حضور نیروهای ارتش گفت: «ما باید آماده‌گی کامل بگیریم و صلح دایمی برقرار کنیم؛ هدف اصلی تنها در هرات نیست، بل‌که در تمامی ولایت‌های زون غرب شامل فراه، غور و بادغیس عملیات‌های زمستانی را اجرا می‌کنیم.»

چندی پیش هیأت کمیسیون امور دفاعی مجلس نماینده‌گان در سفر به چند ولایت غرب کشور از کم‌بود مواد سوخت در برخی مناطق ابراز نگرانی کرد، اما فرمانده ارتش در غرب کشور پافشاری دارد که در جریان این عملیات نیروهای مستقر در ولایت‌های زون غرب اکمال و تجهیز می‌شوند.

این مقام ارشد نظامی در مورد تلفات طالبان و نیروهای دولتی طی ماه‌های پسین چیزی نمی‌گوید، اما بدون ارایه آمار ادعا دارد که به طالبان تلفات سنگین وارد شده است و از نیروهای زیر فرمانش می‌خواهد عملیات «طوفان هری‌رود» را با غیرت پیش ببرند و به طالبان تلفات وارد کنند.

فرمانده ارتش در غرب از زمان عهده‌دار شدن این مقام، میانه‌ی خوبی با رسانه‌ها نداشته و از ارایه معلومات و مصاحبه با رسانه‌ها شانه خالی کرده است؛ مسأله‌ای که انتقاد خبرنگاران و نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها در زون غرب کشور را در پی داشته است.

تغییر حالت از دفاع به حمله

برخی مقام‌های بلندپایه وزارت دفاع ملی که در مراسم آغاز عملیات «طوفان هری‌رود» در فرماندهی ارتش در غرب کشور حضور داشتند، از تغییر راهبرد ارتش افغانستان به دستور شخص وزیر دفاع خبر می‌دهند.

دگرجنرال محمدشعیب پیلوت، معاون ستاد مشترک ارتش (لوی‌درستیز) می‌گوید اسدالله خالد، وزیر دفاع ملی دستور داده است که نظامیان ارتش از حالت دفاعی خارج شده و حالت تهاجمی بگیرند.

این مقام ارشد نظامی در جمع سربازان و افسران ارتش در غرب کشور می‌گوید: «ما شاهد بودیم که در عملیات «خالد» دست‌آوردهای عظیم نصیب نیروهای امنیتی شد؛ ما از حالت مدافعه به حالت تعرض برآمدیم و وزیر صاحب دفاع به تمام نیروهای امنیتی هدایت داده که حالت دفاعی را بگذارند و به مواضع دشمن حمله‌ور شوند.»

معاون ستاد مشترک ارتش تأکید دارد که در کنار نیروهای زمینی، نیروهای هوایی ارتش افغانستان هم به حالت تهاجمی درآمده‌اند و نیروهای زمینی را در انجام عملیات‌ها پشتی‌بانی می‌کنند.

زیارت‌شاه عابد، فرمانده لوای اول قول اردوی ۲۰۷ ظفر که رهبری عملیات «طوفان هری‌رود» را در غرب کشور برعهده دارد از مردم می‌خواهد نظامیان افغانستان را در اجرای موفقانه این عملیات یاری کنند.

به گفته‌‌ی او مردم در انتخابات پای صندوق‌های رأی‌دهی رفتند و به نظام جمهوری رأی دادند، اکنون باید از دل‌وجان از این انتخاب‌شان با پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی حمایت کنند.

برخی سربازان و افسرانی که در این عملیات اشتراک دارند، از تغییر راهبرد وزارت دفاع استقبال کرده و به مردم اطمینان می‌دهند که برای تأمین صلح و امنیت در کشور تلاش می‌کنند و قربانی می‌دهند.

یک دست تفنگ، یک دست پرچم سفید

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات در مراسم معرفی‌اش به عنوان والی این ولایت سخن‌رانی تقریباً آتشینی داشت و طالبان را «باغی» خواند و گفت در اسلام حکم «باغی» سرزدن است و اگر طالبان یک نیروی ما را بکشند، ما ۱۰ نفر آن‌ها را می‌کشیم.

او در مراسم آغاز عملیات «طوفان هری‌رود» و در حضور سربازان و افسران ارتش بار دیگر صحبت‌های گذشته‌اش را تکرار کرد و طالبان با بغاوت‌گر خواند. از دید والی هرات نظامیان افغانستان ستون فقرات کشور هستند و مردم باید به آنان افتخار کنند.

این مقام ارشد محلی خطاب به نظامیان ارتش می‌گوید: «کسانی که در برابر شما می‌جنگند غلام‌ها هستند و مردار می‌شوند. شما غازی‌هایی هستید که افغانستان نوین را می‌سازید. اطمینان دارم سر دشمن رحم نمی‌کنید و امیدوار هستم از آن طرف جنازه‌های‌شان را بیاورید. هر کسی که بد افغانستان را بخواهد دشمن همه ما است، باغی است و حکم اسلام در برابر بغاوت کشتن است.»

در عین حال او نیم‌نگاهی به بحث داغ و مهم این روزهای افغانستان یعنی صلح و آتش‌بس با طالبان دارد و می‌گوید ما ۴۰ سال است که صلح می‌خواهیم، اما اگر کسی جنگ کند قابلیت دفاع از خاک و مملکت خود را داریم.

والی هرات می‌افزاید برای ما اولویت صلح است، اما صلح با عزت نه صلح بی‌عزت. به باور او کسانی که با هر کسی صحبت می‌کنند، اما با افغانستان نه، به خاطر منافع بیرونی‌ها کار می‌کنند و نمی‌خواهند افغانستان پیش‌رفت کند.

او این سخنان را در اوضاعی بیان می‌کند که از دید بسیاری حکومت افغانستان و طالبان بیش‌تر از هر زمانی برای رسیدن به آتش‌بس کوتاه مدت یک هفته‌ای نزدیک شده‌اند. سخنانی که تقریباً به گرفتن سلاح در یک دست و پرچم سفید در دست دیگر شباهت دارد.

با همه‌ی این‌ها عبدالقیوم رحیمی، تصریح می‌کند که اگر آتش‌بس صورت گیرد و حکومت مرکزی دستور بدهد، نظامیان افغان هم آتش‌بس می‌کنند.

در این میان مسأله قابل تأمل شاید این باشد که «طوفان هری‌رود» آب دریاچه صلح را خشک و آتش جنگ را شلعه‌ور می‌کند یا در آستانه آتش‌بس کوتاه‌مدت زهر چشمی از سوی حکومت افغانستان برای طالبان است.

دکمه بازگشت به بالا