والی هرات: حرفه «شَعربافی» را حمایت خواهیم کرد

تنها دو روز پس از نشر گزارشی با عنوان «حرفه‌ی شَعربافی در حال نابودی است» در روزنامه‌ی ۸صبح، والی هرات از یک گارگاه شَعربافی دیدار و از شروع تلاش‌های تازه برای حمایت از این حرفه خبر داد.
دو روز پیش، حاجی محمد اصغر از معدود بازمانده‌گان حرفه شَعربافی در گفت‌وگو با ۸صبح گفته بود که آرزو دارد والی هرات از این حرفه دیدار کند.او گفته بود:« آرزو دارم روزی والی هرات به دکانم بیاید و اگر برای رفع مشکلات هنرمندان کاری کرده نمی‌تواند، حد‌اقل به درد دل‌های‌مان گوش دهد.»

واژه شَعر از زبان عربی گرفته شده و به معنای باریک‌، نخ باریک، تار ابریشم و موی انسان است. دهخدا

والی هرات می‌گوید که گزارش روزنامه‌ی ۸صبح باعث شد اداره‌ی محلی هرات از وضعیت این حرفه باخبر شود و برای حمایت از آن اقدام کند. او از نشر گزارش‌های تاثیرگذار در رسانه‌ها سپاس‌گزاری کرد.
والی هرات در دیدار با هنرمندان این حرفه وعده سپرد که اداره‌ی محلی تلاش خواهد کرد تا از نابودی حرفه‌ی شَعربافی پیش‌گیری شود.
خلیفه محمداصغر، هنرمند شعرباف وضعیت این حرفه‌ی قدیمی هرات را بسیار بد توصیف نمود، اما از حضور والی هرات در کارگاهش سپاس‌گزاری کرد و آن‌را نخستین گام برای احیای دوباره‌ی هنر شعربافی در هرات دانست.


شعرباف‌ها تا چند سال پیش که هنوز حرفه‌ی‌شان رونق داشت و مانند امروز زمین‌گیر نشده بود، چندین بار دروازه‌های حکومت را کوبیدند تا این هنر قدیمی را از نابودی نجات دهد، اما حالا امید چندانی برای ادامه‌ی کار‌شان ندارند و با گذشت هر روز این هنر قدیمی به نابودی کامل نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.
واژه شَعر از زبان عربی گرفته شده و به معنای باریک‌، نخ باریک، تار ابریشم و موی انسان است. خاست‌گاه شعربافی انگلستان است و دستگاه‌های چوبی بافنده‌گی از چین به بخارا و از آن‌جا ۸۰۰ سال پیش به مشهد و هرات آورده شده است.
دستمال‌های ابریشمی، دستار و لنگی از مهم‌ترین فرآورده‌های حرفه‌ی شَعربافی است.
با این حال مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات تاکید می‌کنند با فراهم شدن زمینه‌ی ارسال محصولا‌‌ت ابریشم دست‌باف تولید هرات به مرکز کشور و از آن طریق به کشورهای خارجی این هنر قدیمی رشد قابل ملاحظه‌ای خواهد کرد.
هنرمندان شعرباف در دیدار با والی هرات خواهان افزایش محصول گمرکی بر محصولات بی‌کیفیت خارجی برای حمایت از بافنده‌گان هراتی شدند.


شعربافی از حرفه‌های قدیمی در هرات است، اما طی سال‌های اخیر این هنر با رکود بی‌پیشینه‌ای رو به رو شد و شمار کارگاه‌های شعربافی از ۸۰۰ به ۵ کارگاه کاهش یافته است.

دکمه بازگشت به بالا