نهادهای ناظر: کمیسیون مستقل انتخابات باید محدودیت بر ناظران را برطرف سازد

فهیم امین

نهادهای داخلی ناظر بر روند انتخابات با انتقاد از راه‌کارهای نظارتی کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که‌ محدودیت‌های وضع شده بر ناظران هرچه زودتر برطرف شود. مسوولان این نهادها، حضور ناظران در تمامی ‌مراحل روند انتخابات را برای شفافیت این روند مهم می‌خوانند و می‌گویند که برخلاف انتخابات دوره‌های پیشین، نظارت از مراحل پس از روز رای‌دهی با محدودیت‌های جدی مواجه است.

نظارت غیرمستقیم ناظران و عدم پاسخگویی مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات، از شکایت‌های عمده نهادهای ناظر بر روند انتخابات است. آن‌چنانی که مسوولان این نهادها گفته‌اند، پالیسی نظارتی کمیسیون مستقل انتخابات تنها در سه محل به ناظران اجازه مشاهده را داده است. یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، ناظران تنها حق نظارت از مرکز اطلاعات دیجیتالی، مرکز جمع‌بندی آرا و انبار شماره سوم کمیسیون مستقل انتخابات را دارند. آقای رشید می‌افزاید که این نظارت نیز از راه دور صورت می‌گیرد و ناظران به گونه مستقیم اجازه مشاهده فعالیت کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات را ندارند.

هم‌چنان حبیب‌الله شینواری، مسوول برنامه‌های موسسه دیده‌بان انتخابات افغانستان (ایتوا) می‌گوید که ناظران کم‌تر از چهل درصد فعالیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات را از راه دور زیر نظر دارند. آقای شینواری افزود، حضور ناظران در جریان انتقال مواد انتخاباتی از ولایات به دفتر مرکزی این کمیسیون و چگونه‌گی انتقال اطلاعات از دستگاه‌های انگشت‌نگاری به سیستم مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات به شفافیت روند انتخابات و پذیرش نتایج آن کمک می‌کند.

این در حالی است که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات وضع محدودیت بر ناظران را رد می‌کنند. حبیب‌رحمان ننگ، رییس عمومی ‌دبیرخانه این کمیسیون گفت، هیچ محدودیتی بر ناظران نهادهای مدنی، احزاب و نامزدان وضع نشده است و طبق پالیسی کمیسیون مستقل انتخابات برای آنان اجازه نظارت و مشاهده از مراحل مختلف کاری این کمیسیون داده می‌شود. آقای ننگ روند نظارت ناظران را شرح داد و گفت، برای این‌که حضور ناظران سبب اخلال کار کارمندان نشود، مجموعه‌های پنج نفری شکل می‌گیرد و به بخش‌های مختلف کمیسیون مستقل انتخابات راهنمایی می‌شوند. به سخن او، این مجموعه پنج نفری شامل یک عضو نهادهای ناظر، یک کارمند رسانه‌ای، دو ناظر نامزدان ریاست جمهوری و یک ناظر از طرف احزاب سیاسی می‌باشد که به مرکز اطلاعات دیجیتالی، مرکز جمع‌بندی آرا و یکی از انبارهای این کمیسیون اجاره نظارت داده می‌شود. مسوولان این کمیسیون هم‌چنان می‌گویند، ناظران می‌توانند در مرکز اطلاعات دیجیتالی، روند انتقال اطلاعات از دستگاه‌های انگشت‌نگاری به سیستم مرکزی را نظارت کنند. به گفته آنان، ناظران حق نظارت از شناسایی برگه‌های رای‌دهی در مرکز جمع‌آوری اطلاعات و بررسی صندوق‌های رای را در انبار شماره سوم این کمیسیون دارند.

نهادهای ناظر بر روند انتخابات اما می‌گویند که این نظارت تنها از یک اتاق شیشه‌ای و دور از ساحه فعالیت کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات صورت می‌گیرد و آنان اجازه نظارت مستقیم مراحل کاری کارمندان این کمیسیون را ندارند. یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا، خاطر‌نشان می‌سازد که موضوع را مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات در میان گذاشته است و انتظار دارد این محدودیت‌ها هرچه زودتر برطرف شود. رییس اجرایی فیفا هم‌چنان گفت، نظارت این نهاد پشت این دیوار شیشه‌ای نیز با محدودیت زمانی همراه است.

از سویی هم، شماری از دسته‌های انتخاباتی از روشن نبودن چگونه‌گی تفکیک آرای سیاه از سفید نگران هستند. از این میان محمد‌عارف کیانی، سخنگوی دسته انتخاباتی «صلح و امنیت» به رهبری رحمت‌الله نبیل می‌گوید،‌ کمیسیون مستقل انتخابات مانع ورود ناظران دسته‌های انتخاباتی به بخش‌های کلیدی کمیسیون مستقل انتخابات می‌شوند. به سخن او، مکانیزم انتقال اطلاعات از دستگاه‌های انگشت‌نگاری به سرور مرکزی برای دسته‌های انتخاباتی روشن نیست و به ناظران انتخاباتی نیز اجازه داده نمی‌شود تا این روند را از نزدیک مشاهده کنند. آقای کیانی می‌افزاید، با وجود تقاضاهای مکرر، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات حاضر به تشریح این مکانیزم نشده‌اند.

نهادهای داخلی ناظر بر روند انتخابات در حالی از وضع محدودیت‌های نظارتی ابراز نارضایتی می‌کنند که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از انجام تقلب به نفع دسته‌های مشخص انتخاباتی نگران هستند. آنان همواره از تقلب‌های سازمان‌یافته در جریان روز انتخابات یاد کرده‌ و ابراز امیدواری کرده‌اند که دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات بتواند آرای غیرواقعی را شناسایی و تفکیک کند.

با این همه، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از پیش‌برد مراحل پسا‌انتخاباتی به گونه شفاف اطمینان می‌دهند و می‌گویند تا این دم کارهای کمیسیون مستقل انتخابات طبق برنامه پیش رفته است و مراحل بعدی نیز با شفافیت همراه خواهد بود.

از سویی هم، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند که مواد انتخاباتی ۲۱ ولایت به دفتر مرکزی این کمیسیون در کابل رسیده است و قرار است مواد انتخاباتی چهار ولایت دیگر تا پایان روز جمعه به کابل برسد. آنان هم‌چنان اطمینان می‌دهند که مواد انتخاباتی تمامی‌ مراکز تا پایان روز شنبه، سیزدهم میزان، به کابل خواهد رسید.

دکمه بازگشت به بالا