روند تکمیلی ثبت نام: شمار نام‌نویسی‌شده‌گان به ۱۵هزار تن رسید

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که شمار شهروندانی که در فرایند نام‌نویسی تکمیلی تا این دم ثب نام شده‌اند، به پانزده هزار رسیده است. به سخن آنان، از این میان نُه و ۳۸۵ مرد و چهار هزار و ۵۰۰ تن دیگر را زنان تشکیل می‌دهد. مسوولان این کمیسیون هم‌چنان می‌گویند حدود ۱۱۳ شهروند کوچی نیز شامل این ارقام استند.

حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دبیرخانه‌ کمیسیون مستقل انتخابات روز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم جوزا هم‌زمان با اعلام این ارقام خاطرنشان ساخت که احتمال دارد روند “ثبت نام تقویتی” برای انتخابات شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی برگزار نشود. از همین رو، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از شهروندان می‌خواهند هرچه زودتر در این روند سهم بگیرند تا از حق رای‌دهی در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات‌های دیگر محروم نشوند.

افزون بر این،‌ زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی که در این نشست حضور داشت، از آماده‌گی این کمیسیون برای ثبت شکایات و اعتراضات ناشی از روند نام‌نویسی تقویتی خبر داد. خانم شینواری گفت از آغاز روند ثبت شکایات ناشی از ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهنده‌گان تاکنون، ۴۱ مورد شکایت در حوزه انتخاباتی کابل ثبت شده است. به گفته او، تا کنون ارقام دقیق این شکایات در حوزه‌های ولایتی به کمیسیون شکایات انتخاباتی مخابره نشده است.

این در حالی است که روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهنده‌گان انتخابات ریاست‌جمهوری در ۳۳ ولایت و روند ثبت‌نام سراسری رأی‌دهنده‌گان در ولایت غزنی در هژدهم جوزا آغاز شد. قرار است این روند تا هشتم سرطان ادامه یابد. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، فهرست نام‌نویسی رای‌دهنده‌گان می‌تواند در امر براورد هزینه انتخابات و تنظیم برنامه‌های کاری آنان سودمند واقع شود.

کمیسیون مستقل انتخابات از این پیش اعلام کرده است، شهروندانی که به دلایل مختلف در انتخابات پارلمانی گذشته نام نویسی نکرده اند، می‌توانند برای انتخابات ریاست جمهوری پیشرو ثبت نام کنند.

هرچند ماده نوزدهم قانون انتخابات بر استفاده از فناوری انگشت‌نگاری در سایر مراحل انتخابات به شمول روند نام نویسی تقویتی تاکید کرده است، کمیسیون مستقل انتخابات اما می‌گوید به دلیل کمبود فرصت زمانی، این روند بدون استفاده از فناوری انگشت نگاری انجام خواهد شد. کمیسیون مستقل انتخابات اما می‌گوید در روز رای دهی (ششم میزان) آرای شهروندان با استفاده از فناوری انگشت نگاری در صندوق‌ها ریخته خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن