گام دوم عقب‌نشینی؛ حکومت با طرح «کاهش چشم‌گیر خشونت» موافقت کرد

خلیل اسیر

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری کشور، روز سه‌شنبه، ۲۹ دلو، در یک نشست خبری اعلام کرد که حکومت با طرح «کاهش چشم‌گیر خشونت» موافقت کرده است. صدیقی افزود که در حال حاضر نیروهای افغان و امریکایی به صورت مشترک روی راهکارهای عملی این طرح و چگونگی نظارت از آن کار می‌کنند. او درباره این‌که طرح «کاهش چشم‌گیر خشونت» حاوی چه جزئیاتی است، معلومات نداد. سخنگوی ریاست جمهوری هم‌چنان مشخص نکرد که این طرح چه زمانی به حیث «پیش‌شرط» امضای توافق‌نامه امریکا و طالبان و به دنبال آن شروع مذاکرات بین‌الافغانی به اجرا گذاشته خواهد شد. پیش از این مدت اجرای این طرح یک هفته اعلام شده است.

صدیق صدیقی از جانب دیگر خاطرنشان ساخت که جزئیات توافقات امریکا و طالبان با حکومت افغانستان شریک شده است. او تأکید کرد که هر بند از این توافقات مشروط است. او درباره جزئیات این توافقات و هم‌چنان شروط آن معلوماتی ارایه نکرد. صدیقی اما گفت در صورتی که شرایط طرح «کاهش چشم‌گیر خشونت» و توافقات امریکا و طالبان از جانب این گروه نقض شود، جانب مقابل از گزینه‌های دیگری استفاده خواهد کرد. او این گزینه‌ها را هم روشن نکرد.

گروه طالبان اعلام کرده است که متن توافق‌نامه این گروه با امریکا نهایی شده است. گفته شده است که یکی از بندهای این توافق‌نامه به رهایی زندانیان طالبان پرداخته است. طبق این بند، بیش از پنج‌هزار زندانی طالبان از زاندان‌های افغانستان پس از امضای توافق‌نامه رها خواهند شد. با این حال، صدیقی نخواست در این باره ابراز نظر کند. او اما گفت که موضوع رهایی زندانیان در قوانین افغانستان کاملاً روشن است و این کار در روشنی احکام قانون انجام خواهد شد.

صدیق صدیقی تأکید کرد که حکومت تمام مراحل روند صلح را محتاطانه و با تدبیر دنبال خواهد کرد. او گفت که هدف موافقت حکومت با طرح «کاهش چشم‌گیر خشونت» نیز آن است که دیده شود آیا گروه طالبان تعهدی برای پایان جنگ و صلح با دولت دارد یا نه. صدیقی افزود که حکومت آماده است با طالبان صلح کند. به گفته او، جانب حکومت انتظار دارد که اجرای طرح «کاهش چشم‌گیر خشونت» بتواند به آتش‌بس دایمی و صلح پایدار در کشور منتج شود.

سخنگوی ریاست جمهوری درباره هیأت مذاکره‌کننده صلح نیز صحبت کرد. او گفت که هیأت مذاکره‌کننده صلح از جانب حکومت در مشورت با اقشار مختلف سیاسی تشکیل خواهد شد. صدیقی افزود که حدود صلاحیت این هیأت از پیش تعیین می‌شود و نتایج کارش به تصویب مردم از طریق یک جرگه کوچک یا لویه‌جرگه خواهد رسید. به گفته صدیقی، سیاسیون هم روی مشارکت تأکید دارند، اما مشارکت مورد نظر حکومت در نتیجه مذاکرات است؛ یعنی مشارکت باید در نتیجه مذاکرات لحاظ شده باشد.

صدیق صدیقی از جانب دیگر خاطرنشان ساخت که توافق‌نامه امریکا و طالبان به معنای خروج امریکا از افغانستان نیست، بلکه این کشور در افغانستان هم‌چنان حضور خواهد داشت. پیش از آن رییس جمهور غنی گفته بود که نزدیک به چهار سرباز امریکایی از افغانستان بیرون خواهند شد. محمداشرف غنی در دیدار با فرماندهان نظامی کشور تأکید کرده بود که خروج این شمار سرباز از افغانستان هیچ تأثیری روی وضعیت نخواهد داشت. او در سفرش به آلمان نیز در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ این مسأله را با نماینده‌گان و سناتوران امریکایی مطرح کرده بود. غنی گفته بود که کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان روی وضعیت این کشور اثر منفی نخواهد داشت؛ زیرا همین اکنون ۹۴ درصد عملیات‌ها به صورت مستقلانه توسط خود نیروهای افغان انجام می‌شود.

 سخنگوی ریاست جمهوری اعلام کرد جامعه جهانی به حمایت‌هایش از افغانستان ادامه می‌دهد. او گفت که این تعهد در سفر غنی به آلمان از جانب کشورهای متحد افغانستان داده شده است. صدیقی افزود که جامعه جهانی بدون قید و شرط از تمامی مراحل روند صلح افغانستان حمایت خواهد کرد و او این حمایت را تضمینی برای موفقیت این پروسه توصیف کرد.

قابل یادآوری است که در طرح هفت ماده‌ای صلح حکومت، موضوع «آتش‌بس» پیش‌شرط شروع مذاکرات بین‌الافغانی صلح تعیین شده بود. این طرح در هفتم ماه عقرب امسال توسط حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، در یک نشست خبری در کابل همگانی شد. او گفت که در طرح حکومت برای صلح، «آتش‌بس» پیش‌شرط شروع مذاکرات بین‌الافغانی است و مدت آن یک ماه است. به گفته او، در این مدت گروه طالبان باید ثابت کند که یک‌دست است و بر جنگ خود تسلط دارد. صدیقی در این باره گفت که حکومت در آغاز می‌خواست «آتش‌بس» برقرار شود، اما در نهایت با «کاهش چشم‌گیر خشونت» که منتج به آتش‌بس و صلح شود موافقت کرد. این دومین عقب‌نشینی حکومت برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی در بیش از سه ماه گذشته است.

ریاست جمهوری که پیش از آن رهایی انس حقانی را خط سرخ حکومت تعریف کرده بود، در ۲۱ ماه عقرب همراه با دو عضو ارشد گروه طالبان به نام‌های حاجی ملی خان و عبدالرشید از بند رها کرد. در واقع این سه تن با دو استاد ربوده‌شده دانشگاه امریکایی – افغانستان به نام‌های کیون کینگ و تیموتی ویکس تبادله شدند. غنی تصمیم رهایی انس حقانی و دو عضو ارشد گروه طالبان را یک تصمیم دشوار خواند و افزود که او این تصمیم را در مشورت با مقامات امریکایی اتخاذ کرده است. رییس جمهور هم‌چنان گفت که رهایی این سه تن از زندان برای شروع مستقیم مذاکرات با گروه طالبان مهم است و این کار باعث تشدید خشونت‌ها در کشور نخواهد شد.

آخرین دور گفت‌وگوهای امریکا و طالبان در قطر در شروع هفته جاری پایان یافت. گروه طالبان گفته است که توافق‌نامه دو طرف نهایی شده و آماده امضا است. هنوز زمان و مکان امضای این توافق‌نامه مشخص نشده است. چیزی که روشن است این است که این توافق‌نامه پس از اجرای «موفقانه» طرح یک هفته‌ای «کاهش چشم‌گیر خشونت» امضا خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن