وزارت خارجه برای اظهارنظر سیاسی- امنیتی کارمندانش در شبکه‌های اجتماعی محدودیت وضع کرد

۸صبح، کابل: وزارت خارجه به تازه‌گی در مکتوبی از کارمندانش خواسته است که از هر نوع اظهارنظر «پیرامون موضوعات سیاسی- امنیتی در شبکه‌های اجتماعی جداً خودداری نمایند.» نهاد حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی، محتوای این مکتوب را خلاف قانون و تلاشی برای محدود کردن آزادی بیان خوانده است.

در مکتوبی که از آدرس وزارت امور خارجه و با امضای ادریس معین سیاسی این وزارت صادر شد، آمده است: «بدین‌وسیله هدایت داده می‌شود تا کارمندان رسمی و قراردادی وزارت خارجه برعلاوه‌ی در نظر داشت رهنمود استفاده از شبکه‌های اجتماعی که قبلاً به شما ارسال گردیده است، از هر نوع اظهار نظر پیرامون موضوعات سیاسی- امنیتی کشور در شکبه‌های اجتماعی جداً خودداری نمایند.»

وزارت خارجه برای اظهارنظر سیاسی- امنیتی کارمندانش در شبکه‌های اجتماعی محدودیت وضع کرد

در این مکتوب تأکید شده است که در صورت تخلف کارمندان با در نظر داشت اصل مکافات و مجازات برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. این مکتوب در شبکه‌های اجتماعی نشر و باز نشر می‌شود و انتقادهایی را همراه داشته است.

 

نی: اقدام وزارت خارجه در تضاد با قانون اساسی است

با این حال، نی یا حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، این نامه را در تضاد با ماده‌ی ۳۴ قانون اساسی خوانده است. در این ماده قانون اساسی اصل آزادی بیان تضمین شده است.

به نقل از اعلامیه نی، عبدالمجیب خلوتگر، رییس اجرایی نهاد گفته است: «نامه‌ی وزارت خارجه‌ متاسفانه در تضاد کامل با قانون اساسی کشور قرار دارد و نشان‌دهنده‌ی خفه کردن آزادی بیان که از حقوق اساسی شهروندان است می‌باشد.»

این نهاد از وزارت خارجه خواسته است که توضیح دهد که «چرا نهادی به این مهمی، خلاف قانون عمل کرده است.»

نی هم‌چنان خواهان پس‌گیری این نامه و دستور شده است تا به این ترتیب به گفته مسوولان نی، سبب سلب آزادی شهروندان نشود و اجازه دهد شهروندان از حقوق‌شان برخوردار باشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن