وزارت دولت در امور صلح: مداخله در امور طرف مقابل مذاکره اصولی نیست

۸صبح، کابل: وزارت دولت در امور صلح در واکنش به اظهارات طالبان در مورد هیأت مذاکره‌کننده دولت، این اظهارات را مداخله در امور طرف مقابل مذاکره عنوان کرده و گفته است که این موضع‌گیری «غیرقابل انتظار» و «خلاف اصول» بوده است.

ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت در یک رشته توییتی نوشته است که هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان، بعد از مشورت‌های گسترده با اقشار مطرح و تأثیرگذار جامعه تشکیل شده است.

او گفته است: «تأمین مشارکت مردم و همه‌شمول بودن هیأت به دولت افغانستان تعلق می‌گیرد، نه به گروه طالبان. در مقابل طالبان در این مذاکرات تنها جمهوری اسلامی افغانستان وجود دارد. جنگ طالبان با دولت است و این هیأت را دولت تنظیم و اعلام نموده است.»

گروه طالبان اعلام کرده است که درباره هیأت مذاکراتی که از سوی دولت اعلام شده است، ملاحظه دارد. این گروه معرفی هیأت گفت‌وگوکننده صلح از سوی حکومت را خلاف موافقت‌نامه‌ی صلح با امریکا و « موقف اصولی» این گروه عنوان کرده و گفته است موضع‌شان از ابتدا این بود که حکومت تنها می‌تواند به عنوان یکی از جهت‌های افغانی در مذاکرات بین‌الافغانی شرکت کند.

طالبان گفته‌اند که تنها با هیأتی گفت‌وگو می‌کنند که «بر اساس توافقات انجام‌شده و معیارهای وضع‌شده» تشکیل شده باشد.

در اعلامیه‌ای که از سوی سخنگوی طالبان امروز شنبه، نهم حمل نشر شد، آمده است که گروه طالبان بارها برای مذاکرات بین‌الافغانی موثر اعلام آماده‌گی کرده است، اما سایر جهت‌های افغانی تاکنون تیم با صلاحیت، صلح خواه و همه‌شمول را انتخاب نکرده‌اند.

در این اعلامیه آمده است: «برای این‌که به صلح دایمی و واقعی برسیم، این تیم باید به موافقه تمام جهت‌ها تشکیل شود، تا از تمام جهت‌ها نماینده‌گی بتواند. اما اکنون دیده می‌شود که دیگر جهت‌ها از تیم اعلام‌شده رضایت ندارند.»

گروه طالبان هم‌چنان گفته است که باید در برابر مذاکرات بین‌الافغانی موانع ایجاد نشود و نه هم سرنوشت کشور را یک گروه به دست بگیرد.

هیأت گفت‌وگوکننده دولت ۲۱ عضو دارد و محمدمعصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی به عنوان رییس آن گماشته شده است.

فاطمه گیلانی، نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضراراحمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، محمدرسول طالب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، محمدحفیظ منصور، غلام‌فاروق مجروح، عنایت‌الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور و امین احمدی از اعضای این هیأت هستند.

وزارت دولت در امور صلح گفته است که این هیأت پس از «غور، مداقه و مشورت‌های لازم» با تمام جناح‌ها و اقشار تاثیرگذار جامعه تعیین شده است و وظیفه دارد تا از جمهوری اسلامی افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان نماینده‌گی کند.

طبق اعلام وزارت دولت در امور صلح، محمداشرف غنی، رییس جمهور از هیأت گفت‌وگوکننده دولت خواسته است تا در تمام مراحل مذاکرات، مصالح علیای کشور، ارزش‌های مشترک مردم افغانستان و موقف اصولی افغانستان متحد و یک‌پارچه را در نظر گرفته و برای آوردن صلح و ثبات دایمی در کشور تلاش کند.

عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح گفته است که برای پیش‌برد پروسه صلح و مدیریت تمامی میکانیزم‌های تصمیم‌گیری، سهولت‌‌های مورد نیاز را از دولت فراهم می‌کند و امور اجرایی مربوط را مسوولانه به پیش خواهد برد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن