وزارت خارجه: سفیر افغانستان برای ادامه‌ی مأموریتش دوباره عازم پاکستان شد

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه اعلام کرده که عاطف مشعل، سفیر افغانستان در پاکستان که در واکنش به اظهارات عمران خان، نخست‌وزیر این کشور برای «بحث بیشتر» به کابل فراخوانده شده بود، دوباره به اسلام‌آباد رفته است.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه در توییتی نوشته است: «پس از وضاحت وزارت امور خارجه پاکستان و عقب‌نشینی عمران خان از گفته‌هایش، و بحث روی چگونه‌گی روابط دو کشور؛ وزارت امور خارجه تصمیم گرفت تا عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام آباد، برای ادامه‌ی مأموریتش دوباره عازم پاکستان شود.»

عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، روز دوشنبه، پنجم حمل، گفته بود که حکومت افغانستان مانع گفت‌وگوهای صلح است و به همین دلیل تلاش‌های صلح به بن‌بست نزدیک شده و برای عبور از این بن‌بست، نیاز است تا حکومت موقت در افغانستان ایجاد شود.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، آقای خان در صحبت با خبرنگاران گفته بود که روند صلح افغانستان زمانی کامیاب خواهد شد که یک «حکومت موقت» و «عادلانه» در این کشور شکل بگیرد. به گفته او، ایجاد حکومت موقت در افغانستان، می‌تواند انتخابات آزاد و شفاف را در این کشور تضمین کند.

به دنبال آن وزارت امور خارجه کشور روز سه‌شنبه، ششم حمل، عاطف مشعل، سفیر افغانستان در پاکستان را برای «بحث بیشتر» به کابل فراخواند و معاون سفیر پاکستان در کابل را نیز «به خاطر اظهارات غیر مسوولانه»‌ی عمران خان، نخست‌وزیر این کشور به مقر وزارت امور خارجه احضار کرد. وزارت امور خارجه اظهارات عمران خان را غیرمسوولانه و نمونه‌ی آشکاری از پالیسی مداخله‌جویانه این کشور و عدم احترام به حاکمیت و اراده ملی مردم افغانستان عنوان کرد بود.

پس از آن وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد که سخنان عمران خان تحریف و «بیرون از متن» درست فهمیده نشده است.

اظهارات عمران خان  با واکنش‌های متعددی در بیرون و خارج از کشور روبرو شد. عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور روز گذشته اعلام کرد که هیچ کشوری حق مداخله در امور افغانستان را ندارد و مردم سرنوشت شان را خود رقم می‌زنند. شماری از  چهر‌ه‌های سیاسی کشور نیز این سخنان را مداخله در امور داخلی دانسته و از عمران خان خواسته بودند که از این گونه مداخله‌ها بپرهیزد. هم‌زمان با آن زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و سفیر این کشور در کابل به این گفته‌های عمران خان واکنش نشان داد و آن را غیرسازنده عنوان کرد.

دکمه بازگشت به بالا