ثبات و هم‌گرایی خواستار تعلیق وظیفه رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات شد

۸صبح، کابل: دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرد که قطعات ویژه پولیس در هم‌آهنگی با «یکی از تیم‌های خاص» و برخی از اعضای دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات یک‌شنبه‌شب گذشته به «مرکز دیجیتالی» کمیسیون مستقل انتخابات حمله کرده و قفل‌های این مرکز را شکستانده‌اند. این دسته انتخاباتی خوشحال سعادت، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات و مشاور امنیتی این کمیسیون را متهم می‌کنند که در این «حمله» دست داشته‌اند. وزارت امور داخله ادعای حمله توسط قطعات ویژه پولیس به مرکز دیجیتالی را رد کرده است. 

علی‌احمد عثمانی، رییس ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، روز دوشنبه، بیست‌ونهم میزان در یک نشست خبری، هم‌چنان گفت که در نشستی با رهبری کمیسیون مستقل انتخابات خواستار تعلیق وظایف متهمان حمله به مرکز دیجیتالی این کمیسیون شده است تا به این ترتیب زمینه تحقیقات در این مورد فراهم شود.

رییس ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله در این نشست خبری توضیح داد که شام روز یک‌شنبه از سوی دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات به همه ناظران گفته شده است که یک‌شنبه‌شب کار بررسی و پروسس آرا تعطیل است و همه ناظران می‌توانند به خانه برگردند. به گفته او، پس از اعلام این تصمیم، دروازه‌های مرکز دیجیتالی قفل شده است، اما قطعات ویژه پولیس، ناظران یک دسته انتخاباتی مورد حمایت قطعات ویژه و رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات در یک هم‌آهنگی به مرکز دیجیتالی حمله کرده و وارد اتاق‌های مواد حساس انتخاباتی شده‌اند.

علی‌احمد عثمانی در مورد این‌که هدف از حمله به مرکز دیجیتالی چه بوده، به صورت صریح چیزی نگفت، اما تصریح کرد هر هدفی که پشت سازمان‌دهی حمله به این مرکز وجود داشته باشد، غیرقابل قبول و حمله و تجاوز بر شفافیت انتخابات است.

آقای عثمانی هم‌چنان گفت گزارش‌‌هایی وجود دارد که ارگ ریاست جمهوری دستور سازمان‌دهی حمله به مرکز دیجیتالی کمیسیون مستقل انتخابات را داده است. او تأکید کرد در صورتی که این گزارش‌ها درست باشد، ارگ ریاست جمهوری خیانت ملی را مترکب شده و باید افراد دخیل محاکمه شوند. 

رییس ستاد انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی هم‌چنان گفت که باید همه آمران و سازمان‌دهنده‌گان حمله به مرکز دیجیتالی شناسایی و به پنجه قانون سپرده شود.

این دسته انتخاباتی هشدار می‌دهد در صورتی که حمله بر مرکز دیجیتالی کمیسیون مستقل انتخابات بررسی و عوامل آن شناسایی نشود، نظارت خود را از روند انتخابات پایان می‌بخشد.

علی‌احمد عثمانی گفت که در حال حاضر نیز روند بررسی آرا متوقف است و مرکز دیجیتالی بسته شده است.

رییس ستاد انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی پاسخ پولیس و قطعات ویژه وزارت امور داخله در مورد حمله بر مرکز دیجیتالی را غیرقانع‌کننده خواند.  

تاکنون کمیسیون مستقل انتخابات به صورت رسمی در این مورد چیزی نگفته است.

وزارت امور داخله ادعای حمله توسط قطعات ویژه پولیس به مرکز دیجیتالی را رد کرده است. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله گفته است که خبرهای نشر شده مبنی بر این‌که گویا نیروهای امنیتی در امورات داخلی کمیسیون مستقل انتخابات مداخله کرده باشند، کاملاَ «بی‌اساس» است. او در ادامه گفته است که نیروهای امنیتی همانند گذشته در روند انتخابات بی‌طرف باقی خواهند ماند.

در همین حال، جاوید فیصل، سخنگوی دسته انتخاباتی دولت‌ساز، می‌گوید که ادعای مطرح شده از سوی دسته انتخاباتی ثبات‌ و هم‌گرایی ادعای بی‌اساس، شایعه و اتهام محض است. او در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که دولت‌ساز توقع دارد که هیچ دسته انتخاباتی شایعه‌پراکنی‌ نکند، بی‌اعتمادی را دامن نزند و اجازه دهد که کمیسیون مستقل انتخابات کارش را به پیش ببرد. او تأکید کرد که دسته‌های انتخاباتی باید منتظر اعلام نتایج باشند و اتهام‌های بی‌جا را مطرح نکنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن