دامنه اعتراضات «ثبات و هم‌گرایی» به پروان، پنجشیر و جوزجان گسترش یافت

۸صبح، کابل: هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در ادامه اعتراضات‌شان، این بار در ولایت‌های پروان، پنجشیر و جوزجان علیه آن‌چه «تقلب سیستماتیک» در انتخابات می‌خوانند، دست به تظاهرات زدند.

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که هواداران این دسته انتخاباتی در ولایت‌های پروان، پنجشیر و جوزجان  روز چهارشنبه، سیزدهم قوس، علیه «تقلب سیتماتیک» تظاهرات کرده‌اند.

او افزود که این اعتراضات مدنی است و تا زمانی که کمیسیون مستقل انتخابات «آرای پاک و ناپاک» را از هم جدا نسازد، به تظاهرات‌شان ادامه می‌دهند.

سخنگوی ثبات و هم‌گرایی هم‌چنان گفت که کمیسیون مستقل انتخابات بر موضع خود اصرار دارد و صدای معترضان را تاکنون نشنیده است.  

بشیراحمد ته‌ینج گفت به رغم این‌که کمیسیون مستقل انتخابات به خواست معترضان پاسخ مثبت نمی‌دهد، اما ثبات و هم‌گرایی «باب‌ گفت‌وگو» را با کمیسیون مستقل انتخابات نبسته است. او احتمال داد که این دسته انتخاباتی با پادرمیانی جامعه جهانی فردا پنج‌شنبه با کمیسیون مستقل انتخابات نشست مشترک برگزار کند.

  مقام‌های محلی سه ولایت (پروان، جوزجان و پنجشیر) برگزاری تظاهرات در این سه ولایت را تأیید کرده‌اند.  

عبدالمعروف آذر، سخنگوی والی جوزجان، به روزنامه ۸صبح گفت که هواداران ثبات ‌و هم‌گرایی صبح روز چهارشنبه، سیزدهم قوس، در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان تجمع کرده‌اند.

به گفته او، این تظاهرات به صورت مسالمت‌آمیز برگزارش شده است.

غلام محمد، سخنگوی پولیس پنجشیر نیز می‌گوید که راهپیمایی هواداران دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی در پنجشیر برگزار شده است.  

وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان نیز تأیید کرده است که هواداران این دسته انتخاباتی، در شهر چاریکار مرکز ولایت پروان، تظاهرات کرده‌اند.

مقام‌های محلی هر سه ولایت از تأمین امنیت مظاهره‌کننده‌گان اطمینان داده‌اند.

معترضان خواهان تأمین شفافیت انتخابات، ابطال ۳۰۰ هزار رای جنجالی و  رعایت قوانین و طرزالعمل‌های انتخاباتی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات هستند.

کمیسیون مستقل انتخابات اما اعلام کرده است که تا تکمیل نشدن روند بازشماری و تفتیش، آرا را باطل نمی‌تواند و براساس قانون عمل می‌کند.

دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی تاکنون در ولایت‌های کابل، بغلان، فاریاب، تخار و سرپل به دلیل آن‌چه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری شش میزان می‌خواند، تظاهرات کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن