ثبات و هم‌گرایی: اعتباردهی به چهار نوع رای تقلبی تحت هیچ شرایطی پذیرفتنی نیست

۸صبح، کابل: دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به ریاست عبدالله عبدالله، اعلام کرده است که شمارش و اعتباردهی به چهار نوع رای تقلبی که رقم درشتی را تشکیل می‌دهد، تحت هیچ شرایطی برای این دسته انتخاباتی پذیرفتنی نیست.

ثبات و هم‌گرای این چهار دسته را آرای «قرنطین شده دستگاه درمالوگ»، «خارج از زمان انتخابات»، «عکس تکراری» و آرای دستگاه‌های مفقود شده عنوان کرده است. 

این دسته انتخاباتی روز چهارشنبه، پانزدهم عقرب، با نشر خبرنامه‌ای هشدار داده است که در برابر «تخلفاتی» که در این مورد از سوی هر آدرسی به شمول کمیسیون مستقل انتخابات صورت بگیرد، ایستاده‌گی خواهد کرد. 

این در حالی است که مولانامحمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات، روز سه‌‎شنبه، چهاردهم عقرب، اعلام کرد که سرنوشت ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رأی معلق است و نیز سرنوشت ۱۰۲ هزار و ۱۲ رأی استفاده شده‌ی خارج از زمان انتخابات، مشخص نشده است.

هم‌چنان پیش از این ثبات‌ و هم‌گرایی اعلام کرده بود که حدود ۷۰ هزار رأی در نتیجه تصفیه عکس‌های تکراری رأی‌دهنده‌گان در سرور مرکزی ثبت شده است. ثبات و هم‌گرایی گفته است که حدود ۷۰۰ دستگاه بایومتریک و کارت حافظه‌اش گم شده که معلومات بایومتریکی آن در دست ‌رس نیست.

با این حال، در اعلامیه ثبات ‌و هم‌گرایی آمده است: «تطبیق بی‌طرفانه قانون و طرزالعمل‌ها، تصفیه آرای تقلبی از مجموع آراء در قدم اول و نشان دادن ارقام آرای معتبر باقی مانده براساس شناخت ماشین بایومتریک، با تفکیک محلات و مراکز رأی‌دهی از وظایف اصلی کمیسیون مستقل انتخابات است.»

شورای رهبری این دسته انتخاباتی که شام روز سه‌شنبه، چهاردهم عقرب تشکیل جلسه داده است، از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته است که با درنظرداشت «اصل بی‌طرفی، به حیث امانت‌دار رأی و اراده‌ی مردم، در جهت تصفیه کامل آرای تقلبی از آرای پاک در چهار مورد یادشده، در مطابقت با نص صریح قانون طرزالعمل‌ها و لوایح، اقدام سریع کند.»

این دسته انتخاباتی هم‌چنان از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته است که به خواست‌هایی که ثبات و هم‌گرایی آن را قانونی می‌خواند، به صورت مکتوب پاسخ قناعت‌بخش ارائه کند.

این در خواست در حالی مطرح می‌شود که قرار بود پس از تصفیه آرا در سرور مرکزی، برخی از محلات رأی‌دهی در ولایت‌ها بازشماری شود، اما به دلیل همین مشکلات این روند آغاز نشده است.

تا زمان اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری تنها هشت روز باقی مانده است. با توجه به مشکلاتی که در روند تصفیه آرای دیجیتالی و همین‌طور بازشماری آرا مشاهده می‌شود، به نظر می‌رسد که کمیسیون مستقل انتخابات قادر به اعلام نتیجه ابتدایی در ۲۳ عقرب نخواهد بود؛ هرچند این کمیسیون پیش‌تر گفته بود که تمام تلاش خود را به خرج می‌دهد تا این بار تقویم انتخابات نقض نشود و در زمان مقرر نتیجه ابتدایی انتخابات را اعلام کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن