انتقاد روحانی از «یک‌جانبه‌گرایی» امریکا؛ گفت‌وگو درباره‌ی برجام در چین

یک روز پس از برگزاری نشست کارشناسی کمیسیون مشترک برجام در تهران، رییس جمهور ایران «یک‌جانبه‌گرایی» امریکا را «شیوه‌ای خطرناک برای جهان» خواند و گفت که در اجلاس شانگهای با روسای جمهور چین و روسیه درباره‌ی وضعیت برجام گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) حسن روحانی روز جمعه (۱۸ جوزا) پیش از سفر به چین برای شرکت در اجلاس شانگهای، خروج امریکا از برجام را «توهین به جامعه‌ی بین‌‌الملل و نقض قطع‌نامه‌ی ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل» دانست.

وی تأکید کرد که اقدام امریکا «شیوه‌ی خطرناکی برای روابط بین ‌الملل» و «باعث تضعیف معاهدات بین‌المللی است» و کشورهای دیگر «نباید در برابر این کار خلاف قانون ساکت باشند.»

ایران در حالی خروج امریکا از برجام را «نقض» قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می‌داند که امریکا خود پیش از این جمهوری اسلامی را به «نقض» این قطع‌نامه متهم کرده بود.

این قطع‌نامه که در تأیید توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی صادر شد، از ایران می‌خواهد از توسعه‌ی موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، خودداری کند.

پیش از خروج امریکا از برجام، واشینگتن و سه کشور اروپایی اعلام کرده بودند که برنامه‌ی موشکی ایران در راستای قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیست و «منبع بی‌‌ثباتی و ناامنی» در منطقه است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در این زمینه گفته است که حتا اگر جمهوری اسلامی به برجام پایبند هم باشد، فعالیت موشکی‌اش ناقض «روح برجام» است.

از سوی دیگر دبیرکل سازمان ملل نیز در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرده بود که ایران احتمالاً خواسته‌های این سازمان برای توقف برنامه‌ی موشک‌های بالیستیک خود را نادیده گرفته، هرچند به توافق اتمی پایبند مانده‌ است.

با این حال جمهوری اسلامی بارها گفته است که موشک‌هایش برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند.

آقای روحانی روز جمعه همچنین با اشاره به حضور روسیه و چین در اجلاس شانگهای گفت که در این اجلاس درباره‌ی برجام نیز بحث خواهد شد.

دیدگاه are closed.

 

هشت صبح در شبکه‌ اجتماعی فیسبوک