نیروهای ویژه ارتش ۸۳ نفر را از یک زندان طالبان در فاریاب آزاد کردند

۸صبح، کابل: وزارت دفاع ملی اعلام کرده است که نیروهای ویژه ارتش ۸۳ نفر را از یک زندان گروه طالبان در ولایت فاریاب آزاد کرده‌اند.

این وزارت، روز پنج‌شنبه، شانزدهم جوزا، با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این افراد شب گذشته در نتیجه عملیاتی از سوی نیروهای ویژه‌ ارتش از یک زندان طالبان در منطقه‌ی شاخ ولسوالی قیصار ولایت فاریاب آزاد شده‌اند.

براساس خبرنامه، ۵۱ تن از نیروهای امنیتی و غیرنظامیان، شامل آزادشده‌گان از بند طالبان‌اند. هم‌چنان ۲۰ تن از افراد گروه طالبان، ۴ تن از اعضای داعش و ۸ تن از اتباع خارجی که در زندان طالبان به سر می‌بردند نیز در این جمع قرار دارند.

خبرنامه تصریح کرده است که افراد عضو گروه‌های داعش و طالبان و هم‌چنان اتباع خارجی در بند طالبان اکنون در بازداشت نیروهای دولتی به سر می‌برند.

نیروهای ویژه ارتش پیش از این نیز با اجرای عملیات خاص بر یک زندان گروه طالبان در ولسوالی سنگین ولایت هلمند ۳۳ نفر را از زندان این گروه آزاد کرده‌ بودند. قول اردوی عملیات خاص پیشتر در خبرنامه‌ای نوشته بود که آزاد‌شده‌گان شامل سه نیروی پولیس، یک غیرنظامی و ۲۹ عضو ارتش می‌شوند.

این در حالی است که دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما پیشتر در نتیجه مصاحبه‌ای که با شماری از افراد در بند طالبان انجام داده بود، دریافته بود که این گروه زندانیان را شکنجه می‌کند و در مواردی نیز زندانیان را کشته‌اند.

یوناما در پنجم جوزا با نشر گزارشی اعلام کرد که گروه‌ طالبان رفتارهایی با زندانیانش می‌کند که شکنجه به شمار می‌رود. به گزارش این نهاد، وضعیت زندان گروه طالبان و برخورد با زندانیان توسط این گروه مغایر حداقل معیارهای یک طرف درگیر یک جنگ غیر بین‌المللی است. یوناما از گروه طالبان خواسته بود که با زندانیان برخورد انسانی کند. هم‌چنان در کنار قتل، شکنجه و کار شاقه، وضعیت محل نگه‌داری زندانیانی که در نزد طالبان به سر می‌برند، نامناسب توصیف شده است. گروه طالبان اما گزارش دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد را رد کرده و آن را مغرضانه خوانده بود.

دکمه بازگشت به بالا