رییس مجلس نماینده‌گان: یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولت «خط سرخ» خانه ملت است

۸صبح، کابل: میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در نشست روز چهارشنبه، بیست‌وچهارم این مجلس، یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولتی را «خط سرخ خانه ملت» توصیف کرد.

رحمانی تأکید کرد تا زمانی که حکومت به خواست مأموران، اجیران، معلمان، کارمندان پایین رتبه، معلمان، سربازان و افسران برای یک‌سان سازی معاشات توجه نکند، مجلس نماینده‌گان بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را تصویب نخواهد کرد.

رییس مجلس نماینده‌گان افزود که طرح یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولت از کودهای ۹۱ و ۲۱ تا ۲۵ بودجه اجرا خواهد شد.

مجلس نماینده‌گان پیش از این طرحی را برای یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولت تصویب کرده بود و خواستار گنجانیدن آن در سند بودجه سال مالی ۱۴۰۰ شده بود.

کارمندان عین رتبه در برخی از وزارت‌خانه‌ها و ادارات نسبت به ادارات دیگر معاشات بلند می‌گیرند. هرچند طرح یک‌سازی معاشات حدود دو سال پیش از سوی کابینه تأیید شده بود، اما تاکنون عملی نشده است.

رییس مجلس نماینده‌گان از جانب دیگر گفت که پیش‌نویس بودجه که پیش‌تر به ۱۷ دلیل «واضح و موجه» رد شده بود، دوباره از سوی وزارت مالیه به مجلس نماینده‌گان فرستاده شده است.

میررحمان رحمانی گفت که پیش‌نویس اول بودجه برای اصلاح و مفید سازی آن رد شده بود، زیرا در پیش‌نویس قبلی اصل عادلانه و متوازن بودن آن و یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولت در نظر گرفته نشده بود.

رحمانی تأکید کرد که هیچ گونه برخورد شخصی، گیروگان‌گیری و جابه‌جایی پروژه‌های شخصی در تصمیم رد پیش‌نویس بودجه دخیل نبوده است.

او از کمیسیون امور مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان خواست که پیش‌نویس دوم بودجه را با دقت و با درنظرداشت یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولت بررسی کند و به واحدهایی که بدون تصویب مجلس نماینده‌گان خلاف قانون براساس فرمان ریاست جمهوری ایجاد شده است، بودجه ندهد.

میررحمان رحمانی، تصمیم‌گیری درباره بودجه را از صلاحیت مجلس نماینده‌گان عنوان کرد و افزود که در این تصمیم‌گیری مستقل عمل می‌کند و زیر تهدید و فشار و قرار نمی‌گیرد.

رییس مجلس نماینده‌گان تأکید کرد که رهبری دولت باید اصل تفکیک قوا را در نظر بگیرد و به حدود و صلاحیت قوه مقننه احترام بگذارد.

به گفته او، رد بودجه، عدم تأیید دسترخوان ملی و رای اعتماد ندادن به برخی از وزیران از صلاحیت مجلس نماینده‌گان است که قانون اساسی اعطا کرده است. او گفت که اعمال صلاحیت قانونی مجلس نماینده‌گان نباید به معنای تقابل تفسیر شود.

رد بودجه از سوی مجلس نماینده‌گان واکنش محمداشرف غنی را برانگیخته است. محمداشرف غنی، رییس جمهور دست‌کم دوبار تأکید کرده است که صلاحیت مجلس نماینده‌گان تنها رد و یا تأیید بودجه به عنوان «یک کل» است.

براساس آن‌چه اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند، محمداشرف غنی در ننگرهار نماینده‌گان را متهم کرده است که خواستار گنجانیدن دو هزار پروژه شخصی در سند بودجه هستند.

مجلس نماینده‌گان به این سخنان غنی واکنش تند نشان داده و آن را توهین به خانه ملت خوانده‌اند.

پیش‌نویس سند بودجه که پیش‌تر از سوی مجلس نماینده‌گان رد شده بود، روز دوشنبه در نشست کابینه تأیید شد. گفته شده است که در این پیش‌نویس، بودجه افزایش داده شده است.

به این ترتیب، در بودجه سال مالی ۱۴۰۰، ۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون افغانی افزایش آمده و در طرح جدید،‌ میزان بودجه به ۴۷۳ میلیارد و ۴۰ افغانی رسیده است. از این میان ۳۱۱ میلیارد و ۱۹۹ میلیون آن به عنوان بودجه عادی و ۱۶۱ میلیارد و ۸۴۲ میلیون آن به حیث بودجه توسعه‌ای در نظر گرفته شده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن