برنامه‌های صلح گنجشک و سگ – طنز

موسی ظفر

چند روز قبل از گنجشک و سگ خواستیم تا برای رسیدن به صلح پایدار و ختم جنگ، برنامه‌های صلح‌شان را به هفته‌نامه ۸شب ارائه نمایند. ضمن اظهار امتنان از طرفین برای فرستادن به موقع طرح‌شان، از سیاست‌مداران محترم می‌خواهیم که هیچ یک از این برنامه‌ها را بدون ذکر منبع کپی نکنند.

 

برنامه صلح گنجشک

۱٫  صلح باید منجر به جنگ نشود. هر کس که بعد از صلح جنگ ‌کند سگ است.

۲٫  صلح باید منجر به آتش‌بس شود. این‌طور نشود که صلح باشد ولی آتش‌بس نباشد و یک زمان ما ببینیم که چندین گنجشک یک بار دیگر کشته و زخمی شده و ما آن را به شدت تقبیح نماییم.

۳٫  صلح باید دوام‌دار باشد. تجربه چندین ساله نشان داده است که صلح بی‌دوام هیچ فایده ندارد و به زودی از بین می‌رود.

۴٫  کسانی که صلح می‌کنند باید از لحاظ فکری و فزیکی برای صلح آماده‌گی داشته باشند. گنجشک‌ها با کسانی که می‌خواهند از طریق صلح به یک جنگ پایه‌دار برسند مذاکره نخواهد کرد.

۵٫  پس از امضای توافق‌نامه صلح حیوانات باید بتوانند در کنار همدیگر زنده‌گی مسالمت‌آمیز داشته باشند. در صورتی که یکی از طرفین بر طرف دیگر حمله می‌کند پیمان صلح را نقض کرده است و ما آن را قبلاً محکوم می‌نماییم.

۶٫  از آن‌جا که سگ یک حیوان احمق و خر است و همیشه مواد پیمان را نقض کرده است، بقیه حیوانات، از جمله خر باید ضمانت کند که وی به پیمان صلح پایبند می‌ماند.

۷٫  این برنامه فقط برای صلح با حیوانات پستاندار تهیه شده و شامل خزنده‌گان مانند کرم، چلپاسه و مادرکیک‌ها نمی‌شود. گنجشک‌ها هم‌چنان بر این حیوانات حمله خواهند نمود.

 

برنامه صلح سگ

۱٫ ما سگ‌ها تمام شرایط گنجشک‌ها برای صلح را قبول داریم و از آن‌ها مصرانه می‌خواهیم که از درخت پایین تشریف بیاورند تا از موضع برابر با هم مذاکره نماییم.

۲٫ اگر سگی بر حسب عادت سگی بر گنجشکی حمله می‌کند و او را به دیار ناقی می‌فرستد پروا ندارد. چنین موضوعات کوچکی نباید مانع رسیدن به یک صلح پایدار و همه‌جانبه شود.

۳٫ به سگی که از روی مجبوری و گرسنه‌گی دست به گنجشک‌خوری می‌زند باید احترام گذاشته شود. هیچ سگی دوست ندارد گنجشک را محض تفریح شکار کند.

۴٫ بقیه حیوانات باید ضمانت کنند که پس از امضای توافق‌نامه هیچ سگی بر سگ دیگری حمله نمی‌کند. در صورتی‌که که سگی مورد حمله سگ دیگری قرار گیرد توافق‌نامه صلح قابل اجرا نیست و سگ‌ها می‌توانند بدون اطلاع قبلی بر گنجشک‌ها حمله کنند.

۵٫ سگ‌ یک حیوان شریف، صلح‌جو، آرام و باورمند به ارزش‌های معنوی است. چنین حیوانی نیاز به ضمانت هیچ خری ندارد.

۶٫ صلح باید منجر به محو بدزبانی شود. پس از امضای توافق‌نامه هر کس به سگ‌ها “استخوان‌خور” و یا “پاچه‌گیر” بگوید سگ‌ها بر گنجشک‌ها حمله خواهند نمود و آن‌گاه مقصر اصلی فرد دشنام‌گو است.

۷٫ سگ‌ها به آزادی بیان باورمند هستند اما آوازخوانی گنجشک‌ها تمرکز سگ‌ها را به هم می‌زند و مانع استراحت آن‌ها می‌شود. پس از امضای توافق‌نامه اگر گنجشکی در قالب آزادی بیان آواز بخواند، سگ حق دارد او را طبق قانون بخورد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن