منابع: صاحب و سهام‌دار میوند بانک بازداشت شده است

۸صبح، کابل: یک منبع در میوند بانک تأیید می‌کند که نیروهای امنیتی فریدون نورزاد، صاحب و سهام‌دار این بانک را باداشت کرده‌اند.

این منبع که نخواست نامی از وی گرفته شود، روز دوشنبه، ۲۵ دلو، به روزنامه ۸صبح گفت که مسوولان حکومت سرپرست، نورزاد را در دفتر این بانک زیر نظر گرفته‌ و از او خواسته‌اند پول‌هایی را که 《به‌گونه غیرقانونی》به سهام‌داران این بانک قرضه داده است، برگرداند.

منبع تأیید می‌کند که در جریان سال‌های گذشته در این‌ بانک یک سلسله اجراآت غیرقانونی جریان داشت که در دوره ریاست خلیل‌الله صدیق، رییس سابق بانک مرکزی، مدیریت بانک میوند تحت فشار شدید قرار گرفته بود.

به گفته این منبع، بعد از استعفای خلیل‌الله صدیق، شورای عالی بانک مرکزی شرایط سخت‌گیرانه بالای این بانک را کاهش داد که این موضوع باعث شد سهام‌داران میوند بانک به‌طور جدی به مشکلات این بانک رسیده‌گی نکنند.

این منبع اما افزود که در حال حاضر فعالیت‌های این بانک به‌طور عادی ادامه دارد و مطابق دستورالعمل بانک مرکزی انجام می‌شود.

در عین حال، امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور پیشین، نیز تأکید کرده است که فریدون نورزاد، رییس اجرایی و سهم‌دار میوند بانک، از مدت‌ها به این سو در دفترش حبس است و اجازه تماس به بیرون از کشور را ندارد.

به گفته او، نورزاد به‌تازه‌گی به کشور بازگشته بود تا در ارتباط به مسایل مالی و اقتصادی این بانک استدلال منطقی ارایه کند. او ادعا کرده است که مسوولان حکومت سرپرست، یک متخصص پاکستانی را در رأس اجرایی این بانک گماشته‌اند.

صالح در فیس‌بوکش نوشته است: «اکنون طالبان یک نفر متخصص پاکستانی را در راس امور اجرایی میوند بانک گماشته‌اند. بحث در میوند بانک بالای سرنوشت صد تا سه‌صد میلیون دالر است. در عین حال یکی از آرمان‌های دیگر آی‌اس‌آی که همانا کنترل مرکز ثقل تبادله افغانی بود، پوره شد.»

صالح هم‌چنان ادعا کرده است که اکنون نرخ ارز را سرای شهزاده نه، بلکه «چوک یادگار» در پیشاور تعیین می‌کند.

او تصریح کرده است که با سخت‌گیری‌های محاسبه شده مسوولان، حجم بیش‌تر کار تبادل اسعار به پیشاور انتقال یافته است.

دکمه بازگشت به بالا