بن‌بست را حل کنید

به نظر می‌رسد که کمیسیون مستقل انتخابات در دوراهی قرار گرفته است و نمی‌داند چه کند. این کمیسیون از درون دچار اختلاف است و از بیرون زیر فشار نیروهای گوناگون سیاسی. نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هم همیشه تاکید می‌کنند که اگر ملاحظات سیاسی آنان در نظر گرفته نشود، نتایج انتخابات ریاست جمهوری را نمی‌پذیرند. صرف دسته‌ی انتخاباتی محمداشرف غنی از مواضع علنی رییس کمیسیون مستقل انتخابات حمایت می‌کند. به نظر می‌رسد که نامزدان پیش‌تاز رقیب آقای غنی همه موضع واحد دارند و ایشان موضع جداگانه. در چنین وضعیتی، ایجاب می‌کند که نیروهای سیاسی و نامزدان با هم‌دیگر گفت‌وگو کنند. به نظر می‌رسد که کمیسیون مستقل انتخابات نمی‌تواند به لحاظ فنی و تخنیکی باخت نامزدان رقیب آقای غنی را اثبات کند. این امر در توان کمیسیون مستقل انتخابات نیست. اگر کمیسیون مستقل انتخابات می‌توانست گفت‌وگو با دسته‌های انتخاباتی را به وساطت نهادهای ناظر اجرا کند، موضع‌اش قوی‌تر می‌شد ولی حالا نامزدان مخالف آقای غنی کمیسیون مستقل انتخابات را زیر فشار شدید قرار داده‌اند.

در چنین وضعیتی راه حل گفت‌وگو است نه تقابل بیش‌تر. تقابل بیش‌تر فضا را خراب می‌کند و امکان گفت‌وگو را از بین می‌برَد. نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و نیروهای سیاسی باید با هم گفت‌وگو کنند و به یک توافق سیاسی برسند. دوام بن‌بست کنونی کل مردم افغانستان را در تنگنا قرار داده است. بر مبنای یکی از گزارش‌های ۸صبح بن‌بست انتخاباتی، ‌صادرات، ‌واردات و ساختمان‌سازی را در کابل و دیگر کلان‌شهرها به شدت آسیب زده است. به گفته‌ی اتاق‌های صنعت و تجارت در سال جاری حدود ۱۲۸ هزار تن میوه از افغانستان به پاکستان صادر شده است. سال گذشته دو چند آن به پاکستان صادر شده بود. صدور سبزی هم به پاکستان تا مرز ۳۰۷ هزار تن کاهش یافته است. سال گذشته تا دوونیم برابر آن صادرات داشتیم. ساختمان‌سازی و فروش مواد ساختمانی در کابل و دیگر کلان‌شهرها تقریباً به صفر نزدیک شده است. هیچ پروژه‌ی کلان ساختمان‌سازی در دست اجرا نیست. مالکان ساختمان‌ها و کسانی که کار و بار زمین و خانه را می‌کنند مدعی‌اند که بن‌بست انتخابات سبب شده است که کسی دل به خرید و فروش جایداد ندهد. آن عده از فروشنده‌گان زمین و خانه هم که می‌خواستند ساختمان بسازند در حال حاضر کار را متوقف کرده‌اند تا تکلیف انتخابات ریاست جمهوری روشن شود.

وقتی که ساختمان‌سازی نباشد، میوه و سبزی صادر نشود و تجارت بی‌رونق بماند روشن است که هزینه‌ی آن را مردم عام می‌پردازند. هزینه‌ی این وضعیت را مردمی می‌پردازند که درآمد ثابت ناچیز دارند و با آن سد جوع می‌کنند. وقتی یک کارگر روزمزد ساختمان کارش را به دلیل بن‌بست انتخاباتی از دست می‌دهد و نمی‌تواند درآمدی داشته باشد، خانواده‌اش گرسنه می‌ماند. بن‌بست انتخاباتی رنج گرسنه‌گی و سرما را به او و خانواده‌اش تحمیل می‌کند. باغ‌داران و کشاورزانی که محصولات‌شان روی دست‌شان می‌ماند نیز نمی‌توانند در زمستان خودشان را گرم کنند. بن‌بست انتخاباتی فشار جدی به مردم عام افغانستان وارد کرده است. به همین دلیل ایجاب می‌کند که نیروهای سیاسی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هرچه زودتر باب گفت‌وگو را بگشایند و این مشکل را حل کنند. روشن است که مشکل راه حل سیاسی دارد و هیچ راه دیگری متصور نیست. وقتی چنین است سیاست‌مداران با تجربه‌ای که خود‌شان را نامزد کرده‌اند باید هرچه زودتر رنج بن‌بست انتخاباتی را از سر مردم عام دور کنند. بلندپایه‌گان حکومتی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باید منافع مردم عام را در نظر بگیرند و کاری نکنند که بیش‌تر از این مردم از سیاست‌مداران و انتخابات دل‌زده شوند. پر مدعاترین نیروهای سیاسی نتوانستند در انتخابات مو‌ج‌های مردمی را پای صندوق‌های رای بیاورند. این امر به معنای بی‌ربط‌شدن این نیروها با متن مردم بود. همه باید متوجه این واقعیت باشند و کاری نکنند که بیش‌تر از این با متن جامعه بیگانه شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن