کارزار کاربران شبکه‌های اجتماعی: حفاظت از آب، حفاظت از زندگی است

پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی شهروندان کابل را نگران کرده است.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در پیوند به همین موضوع از چند روز به این سو کارزار «حفاظت از آب، حفاظت از زندگی است» را راه‌اندازی کرده‌اند.

این کاربران هدف از راه‌اندازی این کارزار را جلوگیری از مصرف بی‌رویه‌ی آب در شهر‌ها می‌دانند و می‌گویند که بیشتر خانواده‌ها از خطر بحران کم‌آبی آگاه نیستند و آب را بیش از نیاز خود مصرف می‌کنند.

کارزار حفاظت از آب، حفاظت از زندگی، به شکل خودجوش شکل گرفته است.

شماری از شهریان کابل که از بحران کم‌آبی نگران‌ اند، از دو روز به این طرف در شبکه‌های اجتماعی عکس‌های خود را با شعار «حفاظت از آب، حفاظت از زندگی است» دیزاین می‌کنند تا دیگران را متوجه سازند که آب مایه‌ی حیات است و نباید اسراف شود.

خان‌محمد یکی از شهریان کابل عکس پروفایل فیس‌بوکش را با این شعار دیزاین کرده است. او می‌گوید همه فکر می‌کنند آب ملکیت شخصی خودشان است برای همین تا می توانند آن را ضایع می‌کنند.

خان‌محمد می‌افزاید: «متأسفانه ما همسایه‌ای داریم که روزانه به طور بسیار وحشتناکی آب مصرف می‌کند.‌ وقتی بگویی که کم مصرف کن، کوچکترین اهمیتی به حرف‌های ‌ما قایل نمی‌شود.»

او هم‌چنان می‌گوید از یک‌طرف سطح آب پایین رفته و از طرف دیگر آب کابل به شدت آلوده شده است.

خان‌محمد از حکومت و به ویژه وزارت انرژی و آب خواست که برای آگاهی مردم و مدیریت آب‌ها برنامه‌‎ی جامعی را طرح و عملی کند.

کارزار «حفاظت از آب، حفاظت از زندگی است» بیشتر برای آگاهی‌دهی به مردم ایجاد شده است.

عادله پیکار یکی دیگر از شهریان کابل می‌گوید: «آب چاه ما‌ امسال خشک شد. چند روز است که از خانه‌‌ی همسایه خود می‌آوریم، آبی را که از خانه‌ی همسایه می‌آوریم، خیلی کم مصرف می‌کنیم. پیش از این کسی فکر نمی‌کرد که آب از کجا می‌شود، از چاه بیرون آورده مصرف می‌کردیم.»

عادله می‌گوید از وقتی که چاه آب‌شان خشک شده، ارزش و اهمیت آب را درک کرده است. به قول او وضعیت اقتصادی‌شان خوب نیست که چاه عمیق حفر کند. این باشنده شهر کابل می‌گوید که تصمیم دارد با چند همسایه‌ی دیگرشان که آنان نیز با مشکل کم‌آبی مواجه‌اند، یک چاه عمیق حفر کنند.

عادله پیکار خاطرنشان کرد که بیشتر خانواده‌ها فکر می‌کنند که آب به قدر کافی در زیر زمین وجود دارد و به همین خاطر آن را زیاد مصرف می‌کنند.

او تأکید کرد: «در مصرف آب صرفه‌جویی شود، هر چیز بدیل دارد، ولی آب بدیل ندارد.»

در همین حال غلام‌حسن امیری، رییس تغییر اقلیم و سازگاری اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست، تأیید می‌کند که آب‌های زیرزمینی در کابل به خاطر نباریدن بارش برف و باران کاهش پیدا کرده است.

آقای امیری می‌افزاید که آب‌‎های زیرزمینی کابل حدود ۲۰ متر پایین نشسته است.

آلوده‌گی آب در کنار پایین رفتن سطح آب، چالش دیگری است که شهریان کابل را تهدید می‌کند. رییس تغییر اقلیم و سازگاری اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست در این رابطه می‌گوید: «مردم در کابل چاه‌های جذبی فاضلاب زده‌اند، این چاه‌ها حوزه‌های آبی افشار، دارالامان و میدان هوایی کابل را آلوده کرده است. اگر از حفر این چاه‎ها جلوگیری نشود، آب مناطق دیگر کابل هم آلوده می‌شود. در این صورت برای زنده‌ماندن خود آب از کجا کنیم؟»

از غلام‌حسین پرسیدم که حکومت برای جلوگیری از آلوده‌گی آب‌های زیرزمینی، چه کار کرده است. او گفت آن‌ها به بلندمنزل‌ها، اداره‌های ملی و بین‌المللی پیشنهاد کرده‌اند که سیستم تصفیه‌ی فاضلاب را بسازند.

به قول آقای امیری این سیستم از آلوده‌شدن آب‌های زیرزمینی جلوگیری می‎کند.

با آن‌که اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست این سیستم را برای اداره‌های مختلف پیشنهاد کرده است، اما شماری محدود از این اداره‌ها سیستم تصفیه‌ی فاضلاب را در دفاتر خود فعال ساخته‌اند.

رییس تغییر اقلیم و سازگاری اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست همچنان‌ از شهریان کابل خواست که از کندن چاه‌های جذبی فاضلاب جلوگیری کنند.

این چاه‌ها در آلودگی آب‌های زیرزمینی نقش کلیدی دارند.

آقای امیری خاطرنشان کرد که چاه‌های «سبتیک» باید جاگزین چاه‌های جزبی فاضلاب شود. چاه‌های سبتیک به شکلی ساخته می‌شود که مانع نفود آب فاضلاب در زیر زمین می‌شود.

برگزاری کارگاه مشورتی ملی پیرامون اقلیم کشور

اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست و شبکه‌ی حمایت از تغییر اقلیم روز یکشنبه (۱۷ سرطان) کارگاه دو روزه‌ی مشورتی ملی را برای تنظیم چهارچوپ مبحث سازگاری با اقلیم و افغانستان عاری از کاربن برگزار کردند.

احسان ضیا، رییس اجرایی شبکه‌ی حمایت از تغییر اقلیم، هدف از برگزاری این سمینار را ایجاد شبکه‌ی منسجم همکاری میان اداره‌های مسئول حکومتی، منابع بین‌المللی، موسسات و تهیه‌ی خط ‌مشی مشترک برای پیشبرد منظم مباحث تغییر اقلیم به رهبری جامعه‌ی مدنی دانست.

آقای ضیا افزود که با استفاده از این سمینار، برنامه‌های مشترک و درازمدت به منظور تقویت هرچه بیشتر سطح انعطاف‌پذیری در مقابل تأثیرات تغییر اقلیم کشور ساخته می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا