برف‌باری و چالش‌های اجتماعی؛ در برف‌باری‌های امسال تا کنون ۲۱ تن جان باخته‌اند

فهیم امین

هر چند بارش برف در این روزها معضل آلوده‌گی هوای کابل و برخی از ولایت‌های دیگر را برطرف کرده است، اما در کنار چندین رویداد تراژ‌یک، موجی از چالش‌های اجتماعی را در پایتخت و ولایت‌های دیگر نیز به بار آورده است. افزایش نرخ مواد سوختی به ویژه گاز، کاهش تردد موترهای شهری در جاده‌ها و افزایش دو برابری هزینه ترانسپورت شهری از چالش‌هایی‌اند که در شهرها به میان آمده است. هم‌چنان بسته شدن برخی از شاهراه‌ها، کوتل‌ها، مسیر ولسوالی‌ها و جان‌باختن شماری از شهروندان در پی فرود آمدن برف و باران‌های سنگین از چالش‌هایی دیگری هستند که در شماری از ولایت‌ها به وجود آمده است.

آمارهای رسمی‌ نشان می‌دهد که در برف‌باری‌های امسال تا کنون دست‌کم ۲۱ نفر در رویدادهای مختلف جان باخته‌اند. تمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در اموری رسیده‌گی به حوادث می‌گوید، در دو دور ریزش برف و باران سنگین در ۱۹ ولایت دست‌کم ۱۰ رویداد ناگوار ثبت شده است که تلفات جانی در پی دارند. به گفته او، ۱۵ نفر در ولایت‌های زابل، هرات، بدخشان غزنی، قندهار و ارزگان جان باخته و چهارده تن دیگر در این ولایت‌ها به سبب فرو ریختن سقف ساختمان و یا گیر ماندن در راه زخمی شده‌اند. هم‌چنان در پی واژگون شدن یک موتر ۴۰۴ مسافربری در مسیر کابل – قندهار جان باختن دست‌کم هشت نفر دیگر تا کنون تایید شده است. مسوولان محلی می‌گویند، پس از سرازیر شدن برف‌کوچ این موتر مسافربری از مسیر اصلی‌اش منحرف و سپس واژگون شده است.

این در حالی است که همواره با آمدن فصل زمستان و افزایش برف و باران، تلفات انسانی در کابل و ولایت‌های دیگر گزارش شده است. امسال اما کابل و ۱۹ ولایت دیگر از آغاز فصل زمستان شاهد دو دور باران و برف‌باری نسبتاً سنگین بوده‌اند. کابل و ولایت‌های مرکزی بیش‌تر شاهد برف و ولایت‌های قندهار، زابل و هلمند بیش‌تر شاهد باران‌های دوام‌دار بوده‌اند. باران و برف‌باری‌های سنگین در برخی از ولایت‌ها به بسته شدن راه‌های مواصلاتی نیز منجر شده است. محمدرضا یوسفی، سخنگوی پولیس بامیان گفته است که بر اثر بارش برف و طوفان‌های شدید در این ولایت کوتل‌های شاتو، صدبرگ، قوناق و حاجی‌گگ به طور موقت بسته شده‌اند. سخنگوی پولیس بامیان گفته است که تلاش برای بازگشایی این کوتل‌ها ادامه دارد. هم‌چنان راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌های بدخشان به مرکز این ولایت بسته شده‌اند. در کنار این همه، سالنگ‌ها به روی رفت‌وآمد موترهای بزرگ باربری و مسافربری بسته شده است، تنها موترهای کوچک اجازه تردد از این مسیر را دارند. این در حالی است که اداره هواشناسی کشور امسال را پر برف و باران پیش‌بینی کرده است.

چالش ترانسپورت شهری

در کنار تلفات انسانی در پی باران و برف‌های سنگین، یخ‌بندان چالش دیگری است که جاده‌های شهرها به ویژه پایتخت با آن مواجه است. پس از هر برفباری ترانسپورت شهری با مشکل روبه‌رو می‌شود و میزان تردد موترهای شهری در جاده‌های کابل کاهش می‌یابد. از همین رو، برخی از راننده‌گان موترهای شهری از سواری‌ها دو برابر کرایه می‌گیرند. در پی شکایت‌های مکرر باشنده‌گان کابل، پولیس ترافیک در برخی از نقاط شهر ایست‌های نظارتی را ایجاد کرده است و راننده‌گانی را که اضافه‌ستانی می‌کنند، جریمه می‌کند. اما این اقدام ترافیک پولیس نیز چندان کارا به نظر نمی‌رسد، زیرا راننده‌گان دلیل افزایش کرایه ترانسپورت شهری را در روزهای برفی یخ‌بندان جاده‌ها عنوان می‌کنند و می‌گویند در روزهای برفی مصرف تیل بیش‌تر می‌شود و آنان ناگزیر هستند کرایه را افزایش دهند. در همین حال، شهرداری کابل نیز برای پاک کاری جاده‌ها از وجود برف تلاش دارد. کارمندان شهرداری در برخی از جاده‌های عمومی ‌ریگ و نمک می‌پاشند تا از یخ‌بندان جلوگیری شود. اما نبود نیروی کافی در این شهرداری سبب می‌شود، همه جاده‌ها از وجود برف و یخ‌بندان پاک نشود. چالش گشت‌وگذار در کوچه‌ها هم‌چنان پا بر جا است. مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند، تا کنون ده‌ها شهروند به دلیل لغزیدن در زمستان امسال به شفاخانه‌های شهر مراجعه کرده‌اند.

افزایش بهای گاز

در کنار این همه چالش‌های ناشی از باران و برف در کشور، پس از سرد شدن هوا و ریزش برف، بهای مواد سوختی به ویژه گاز در کابل افزایش یافته است. هر چند نرخ یک کیلو گاز مایع تا پیش از برف‌باری‌ها در کابل تا ۶۰ افغانی بوده است، اما پس از برف‌باری‌ها نرخ یک کیلو گاز مایع تا ۹۰ افغانی افزایش یافته است. از همین رو، شهروندان با راه‌اندازی کارزارهای گوناگون در رسانه‌های اجتماعی از حکومت می‌خواهند جلو اضافه‌ستانی بازرگانان مواد سوختی را بگیرد. اداره نفت‌وگاز در پاسخ به خواست شهروندان در هر ناحیه یک غرفه فروش گاز را ایجاد کرده است و یک کیلو گاز در این غرفه‌ها در بدل ۵۰ افغانی فروخته می‌شود. ازدحام بیش از حد خریداران در این غرفه‌ها، اما سبب می‌شود این طرح اداره نفت و گاز مؤثریت چندانی نداشته باشد.

این در حالی است که اداره هواشناسی کشور امسال را پر برف پیش‌بینی کرده است. در حال حاضر در ۱۳ ولایت بارنده‌گی ادامه دارد و در برخی از ولایت‌های دیگر بارنده‌گی همراه با طوفان‌های تند گزارش شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن