بارش برف در سالنگ‌ها؛ به راننده‌گان اقدامات احتیاطی توصیه شد

۸صبح، کابل: ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها اعلام کرده است که برف‌باری و ریزش باران از شام روز پنج ‌شنبه، بیست‌وسوم عقرب به این سو در سالنگ‌ها جریان دارد و ضخامت برف در این منطقه به ۲۰ سانتی متر رسیده است.

طبق اعلام ریاست حفظ و مراقبت‌ سالنگ‌ها، بدون وسایط تیلری سایر موترها می‌توانند از این گذرگاه با زنجیر (چین) عبور و مرور کنند.

این ریاست روز جمعه، بیست‌وچهارم عقرب با نشر خبرنامه‌ای گفته است قرار پیش‌بینی ممکن است تا ۲۴ ساعت آینده برف‌باری در سالنگ‌ها ادامه پیدا کند و راننده‌گان این مسیر اقدامات احتیاطی برای تردد از گذرگاه سالنگ را روی دست بگیرند.

این ریاست به همه کسانی که از این گذرگاه تردد می‌کنند، توصیه کرده است که سرعت مجاز، وزن مجاز و ارتفاع مجاز را در هنگام عبور در نظر بگیرند.

هم‌چنان توصیه شده است که راننده‌گان و مسافران این مسیر وسایل و تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیر(چین) لباس گرم، غذای احتیاطی و روغنیات اضافی را به همراه خود داشته باشد.

در اعلامیه تذکر داده شده است که مقررات، رهنمایی موظفان و اجتناب از سبقت‌جویی و توقف در داخل تونل و گالری‌ها باید جداَ رعایت شود.

طبق اعلام ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها، ضخامت برق در سالنگ‌ها ۲۰ سانتی، ساحه دید یک کیلومتر، سرعت باد دو متر تا چهار متر در هر ثانیه می‌باشد. هم‌چنان حدود ۹ کیلومتر جاده یخ‌بندان می‌باشد، دمای هوا (۵-) درجه سانتی‌گراد و رطوبت نیز ۹۴ درصد گزارش شده است.

 سالنگ‌ها از مناطق برف‌گیر افغانستان است. شاهراه عمومی کابل- شمال از مسیر سالنگ‌ها می‌گذرد. این گذرگاه همه ساله در فصل زمستان به صورت موقتی به روی تردد موترها بسته می‌شود. در زمستان سال گذشته این جاده دست‌کم ده بار به دلیل ضخامت بلند برف به صورت موقت به روی رفت‌وآمد بسته شده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن