برف‌ و باران مسجد باستانی در هرات را تخریب کرد

۸صبح، هرات: مقام‌های محلی هرات می‌گویند بخش‌هایی از مسجد جامع تاریخی ولسوالی «کرُخ» این ولایت تخریب شده است. زلمی صفا، آمر حفظ آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید دو قسمت سقف این بنای تاریخی فرو ریخته است.

به گفته‌ی او، این رویداد روز سه‌شنبه، بیست‌وششم حمل، رخ داده و روند بازسازی بخش‌های تخریب شده، امروز چهارشنبه، بیست‌وهفتم حمل، آغاز شده است. بخشی از سقف این بنای تاریخی حدود سه ماه پیش، در پی بارش برف و عدم‌ پاک‌کاری برف‌، آسیب دید.

این مقام محلی می‌افزاید که بودجه‌ی مرمت مسجد، از سوی یک فرد نیکوکار که در خارج از هرات زنده‌گی می‌کند، اهدا شده است. او از کم‌توجهی مقام‌های محلی ولسوالی کرخ برای حفاظت از این بنای باستانی شاکی است.

از سویی هم انجمن حامیان میراث فرهنگی هرات، از وضعیت بد آبدات تاریخی ابراز نگرانی می‌کند. عبدالقیوم وزیری، رییس این نهاد فرهنگی، به روزنامه ۸صبح می‌گوید فعالان فرهنگی یک‌ ماه پیش نسبت به خطر تخریب این بنا هشدار داده بودند.

آقای وزیری می‌افزاید، بررسی فعالان فرهنگی نشان می‌دهد که بخش‌های زیادی از آرامگاه شیخ‌الاسلام کرخی و مسجد جامع تاریخی کرخ، آسیب دیده و نیاز فوری به مرمت دارد. یافته‌های مقام‌های محلی هرات نشان می‌دهد که ناودان‌های بام این مسجد تاریخی تخریب شده و سقف آن نیز نیاز به مرمت و گِل‌کاری دارد.

مسجد جامع باستانی ولسوالی کرخ هرات، در سال ۱۲۱۹ خورشیدی بنا شده و ۱۸۰ سال قدمت دارد. پیش از این فعالان فرهنگی هرات با نگرانی از تخریب بناهای تاریخی در فصل بارنده‌گی، از حکومت خواسته بودند بودجه‌ی ویژه‌ای برای مرمت سقف آبدات تاریخی فراهم کند.

دکمه بازگشت به بالا