بازار کساد و افزایش حاصلات شفتالو و آلو در لوگر

۸صبح، لوگر

شماری از کشاورزان و میوه‌‌فروشان در ولایت لوگر، از افزایش حاصلات شفتالو، آلو و آلوگیلاس خبر می‌دهند. با این حال، آن‌ها از نبود مارکیت مناسب برای فروش این حاصلات، نگرانی می‌کنند.

این کشاورزان می‌گویند که بیش‌تر حاصلات شفتالو، آلو و آلو‌گیلاس را از ولسوالی چرخ این ولایت به دست می‌آورند که امسال این میوه‌ها تا ۲۰ درصد افزایش داشته است؛ ولی به دلیل نبود بازار مناسب، ۱۰ تا ۱۵ درصد از قیمت آن‌ها کاسته شده است.

کاکا‌گل، یکی از باغ‌داران در لوگر، به روزنامه ۸‌صبح می‌گوید که با وجود خشک‌سالی و نبود آب، امسال برداشت میوه‌های آلوگیلاس، شفتالو و آلو در ولسوالی چرخ این ولایت بهتر بوده، اما به دلیل کسادی بازار یک سیر آلوگیلاس ایرانی را به مبلغ ۵۰۰ افغانی به بازار عرضه می‌کنند، در حالی که سال گذشته از ۷۰۰ تا ۸۵۰ افغانی به فروش می‌رسید. کاکاگل می‌گوید: «شخص خودم امسال خوش‌بین نیستم؛ چون بازار نداریم. خشک‌سالی وجود داشت که در هر ساعت آب را از چاه‌های عمیق ۲۰۰ افغانی در ساعت خریداری می‌کردم و به ده‌ها هزار افغانی تنها بالای آبیاری آن مصارف کردیم و حالا در بازار مشتری مناسب ندارد. از این‌که چقدر زحمت را تحمل کردیم، سخت تمام می‌شود.»

منصورجان، یکی از باغبانان در ولایت لوگر است. او به روزنامه ۸‌صبح می‌گوید که حاصلات شفتالو، آلو و آلو‌گیلاس ولسوالی چرخ این ولایت خوب است، اما به دلیل نبود بازار مناسب، سود چندانی به باغ‌داران و دهقانان نمی‌رسد. وی تصریح می‌کند که آن‌ها میوه‌ها را به بازار شهرپل علم عرضه می‌کنند که ممکن حتا مصارف‌شان را برآورده نسازد.

در همین حال حاصلات امسال میوه در برخی ساحات ولایت لوگر به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر صدمه دیده است. شماری از کشاورزان می‌گویند که حاصلات میوه در برخی ولسوالی‌های این ولایت مانند ولسوالی خوشی به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر صدمه دیده و در کیفیت حاصلات و برداشت آن تغییر آمده است.

عبدالله که در شهر پل‌علم، مرکز ولایت لوگر، زردآلو را برای فروش در خریطه‌ها پلاستیکی انداخته و منتظر مشتری است، به روزنامه ۸‌صبح می‌گوید که به دلیل خشک‌سالی در کیفیت میوه ولسوالی خوشی تغییر آمده و حتا طعم آن نیز کاهش یافته است.

نبود سرد‌خانه‌، تشدید خشک‌سالی و کسادی بازار سبب شده است که بیش‌تر محصولات زراعتی کشاورزان به قیمت پایین به بازار‌های کشورهای همسایه، به‌خصوص پاکستان، صادر شود. این محصولات پس از گذشت زمانی، با دو برابر قیمت بالای تاجران افغانستان فروخته و دوباره وارد کشور می‌شود.

در همین حال شماری از میوه‌فروشان مارکیت میوه‌فروشی‌های داخل شهر پل‌علم می‌گویند که میوه‌های آلو، زردآلو، شفتالو و آلوگیلاس امسال افزایش داشته است، اما نبود سردخانه‌ها و بازار کساد از جمله نگرانی آنان به شمار می‌رود.

بصیر، یکی از میوه‌فروشان در مارکیت میوه‌فروشی شهر پل‌علم، به روزنامه ۸صبح گفت که در نرخ محصولات میوه از ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش آمده است. به گفته وی، قیمت یک سیر شفتالو که سال گذشته ۴۰۰ افغانی بود، امسال به ۲۰۰ افغانی کاهش یافته و قیمت یک سیر آلوگیلاس از ۱۰۵۰ افغانی به ۷۰۰ افغانی رسیده است.

از سویی هم شماری از باشنده‌گان لوگر از افزایش محصولات میوه این ولایت ابراز خرسندی می‌کنند. از سوی دیگر، آن‌ها افزایش خشک‌سالی و نبود بازار را برای کشاورزان نگران‌کننده عنوان می‌کنند.

شمس، باشنده مرکز ولایت لوگر، به روزنامه ۸‌صبح می‌گوید که از افزایش محصولات میوه خرسند است، اما نبود بازار و سرد‌خانه معیاری برای محصولات کشاورزان، نگران‌کننده است. او تاکید می‌ورزد که در زمان برداشت محصولات زراعتی بیش‌تر محصولات مانند کچالو، پیاز، سیب، انار، بادام و جلغوزه با قیمت بسیار اندک به کشورهای همسایه از جمله چین، پاکستان و ایران صادر می‌شود که خود یک صدمه بزرگ به اقتصاد کشاورزان کشور است.

باشنده‌گان لوگر از طالبان می‌خواهند که در شرایط سخت کنونی، حداقل زمینه فروش محصولات زراعتی را برای کشاورزان مساعد سازند.

گفتنی است که از سقوط جمهوریت تا‌هنوز برای حفظ کیفیت و نرخ مناسب فروش محصولات زراعتی و میوه‌ها هیچ کاری نشده است. بیش‌تر کشاورزان از این قسمت نگرانی می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا