شش هفته قرنطین؛ دانشجویان از درس‌های آنلاین ناراضی و مجبور به پرداخت فیس‌اند

شمیم فروتن

وزارت صحت ‌عامه به هدف جلوگیری از موج سوم کرونا، نهاد‌های آموزشی و تحصیلی را از هشتم جوزا به این‌سو به مدت شش هفته قرنطین کرد. در این مدت شماری از دانشگاه‌های خصوصی، برای دانشجویان خود با استفاده از روش‌های مختلف زمینه آموزش را فراهم ساختند و شماری هم، برای آموزش دانشجویان‌شان کار موثر و مفیدی نتوانستند.

رهنورد محصل سال دوم تکنالوژی طبی در دانشگاه خصوصی خاتم‌النبیین است. او درباره آموزش آنلاین این دانشگاه به روزنامه ۸صبح می‌گوید: «دانشگاه خاتم‌النبیین، مواد آموزشی را در سایت خود آپلود می‌کرد که دسترسی آن برای دانشجویان خیلی ساده بود.» به گفته او، در جریان قرنطین با آن‌که درس‌ها به‌گونه غیر‌حضوری همه‌روزه جریان داشت، اما کیفیت تدریس خوب نبود. به باور او موضوعات طبی مهم و حیاتی است و به دقت بیش‌تری نیاز دارد. رهنورد تصریح کرد که عده‌ای از  استادان در طول هفته تدریس نمی‌کردند و درس‌های چندین هفته را در یک روز ارایه می‌کردند که حجم این درس‌ها فشار سنگینی بر دانشجویان وارد می‌کرد.

این دانشجوی طبی خاطرنشان کرد که درس‌های عملی‌شان نیز در جریان قرنطین به‌صورت درست ارایه نشده است. رهنورد یادآور شد، آن عده از دانشجویانی که در ایام قرنطین مجبور به رفتن به ولایات‌شان شده بودند و نظر به اوضاع نا‌به‌سامان ولایت‌ها و محدودیت‌های انترنتی نتوانستند از درس‌های آنلاین استفاده کنند، بعد از برگشت مجبور به پرداخت هزینه مکمل شش هفته قرنطین شدند.

در همین حال یکی از دانشجویان رشته دندان‌پزشکی موسسه تحصیلات عالی افغان سویس می‌گوید که در ایام قرنطین در دایکندی حضور داشته، اما اکنون مجبور است فیس شش هفته درس را بپردازد.

از جانب دیگر، پرویز، دانشجوی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در موسسه تحصیلات عالی استقلال که مدت قرنطین را در کنار  خانواده‌اش در یکی از ولایات به سر برده است، اکنون مجبور به پراخت فیس مکمل شش هفته قرنطین شده است. پرویز می‌گوید که به خاطر مشکلات بودوباش و دسترسی نداشتن به انترنت، نتوانسته است در درس‌های آنلاین شرکت کند.

براساس فیصله شورای رهبری وزارت تحصیلات عالی، درس حضوری ولایت‌های کابل، کندز، نیمروز، دایکندی، بلخ، جوزجان، بادغیس، قندهار، نورستان، سمنگان، پنجشیر و جوزجان در شانزدهم اسد آغاز شد.

وزارت تحصیلات عالی اعلام کرد که درس حضوری دانشگاه‌ها در ۱۱ ولایت کشور روز شنبه، شانزدهم اسد، آغاز شده است.

در این حال محصلی دیگر که برای رفتن به دانشگاه عجله داشت، او را در هنگام راه‌بندان در بس شهری ملاقات کردم. او دانشجوی سال دوم رشته قابلگی دانشگاه خوصی علامه است. وی می‌گوید که در جریان قرنطین کاملاً تعطیل بوده و برای آنان هیچ‌گونه تدریسی صورت نگرفته است. این دانشجو می‌گوید: «پس از آغاز درس‌های حضوری که قرار است یک ماه بعد از آزمون سمستر اول برگزار شود، محصلان این دانشگاه مکلف‌اند که درس‌های چهار ماه را در چهار هفته بخوانند.»

در همین حال حامد عبیدی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، می‌گوید که یک سمستر درسی ۱۶ هفته درسی را در بر می‌گیرد. آقای عبیدی می‌افزاید: «تمام نهادهای تحصیلات عالی دولتی و خصوصی مکلف‌اند که ۱۶ هفته را تکمیل و پس از آن آزمون نهایی خود را برگزار کنند.» وی تصریح می‌کند که در جریان سال روان تحصیلی، نهادهای خصوصی که پنج هفته حضوری تدریس کردند و پس از شش هفته قرنطین شد، در جریان قرنطین با استفاده از سیستم‌های استندرد خدمات آموزشی فراهم کردند، اکنون با ارایه چهار هفته تدریس حضوری، سمستر درسی خود را تکمیل می‌کنند. وی تصریح می‌کند که اگر خدمات آنلاین این دانشگاه‌ها به‌شکل استندرد انجام شده باشد، تدریس آن‌ها به‌عنوان درس اصلی شمرده می‌شود و آن‌ها می‌توانند پس از سپری شدن یک ماه تدریس حضوری، آزمون پایانی سمستر را برگزار کنند و دانشجویان این دانشگاه‌ها برای پرداختن کرایه ساختمان، معاش اساتید و مصارف تدریس باید فیس‌شان را بپردازند.

آقای عبیدی در ادامه سخنانش می‌گوید که اگر نهاد‌های خصوصی دروس آنلاین برگزار نکرده باشند و بعد از یک ماه تدریس بخواهند آزمون نهایی سمستر را برگزار کنند، این آزمون برای وزارت قابل تایید نیست؛ زیرا مطابق تفاهمی که بین وزارت تحصیلات عالی و نهاد‌های تحصیلی خصوصی انجام شده است، آن‌ها مکلف‌اند که ۱۶ هفته درسی را تکمیل کنند و نهاد خصوصی‌ای که در این ایام تدریس نکرده‌اند، مکلف‌اند ۱۶ هفته درسی را تکمیل کنند و نظر به تدریس، تغییراتی که در تقسیم‌اوقات آن‌ها ایجاد می‌شود، با وزارت تحصیلات عالی هماهنگی و مطابق هدایت وزارت تحصیلات عالی ایام تدریس و آزمون خود را تنظیم کنند.

به گفته حامد عبیدی، وزارت صحت عامه گزارش داده است که میزان شیوع ویروس کرونا در ۱۰ ولایت دیگر نیز پایین‌تر از ۳۵ درصد است. به گفته او، درس حضوری در این ولایت‌ها شنبه هفته آینده آغاز می‌شود.

با این حال، عبیدی در مورد ۱۰ ولایت دیگر که قرار است در هفته آینده درس حضوری دانشگاه‌ها در آن آغاز شود، جزییات نداد.

دکمه بازگشت به بالا