شش دانشگاه «سند تضمین کیفیت و اعتبار ملی» دریافت کردند

عبدالاحمد حسینی

وزارت تحصیلات عالی روز یک‌شنبه، شانزدهم سرطان به شش دانشگاه خصوصی و دولتی سند تضمین کیفیت و اعتبار داد. به گفته مسوولان در وزارت تحصیلات عالی این شش دانشگاه توانسته‌اند حداقل معیارهایی را که از سوی این وزارت در نظر گرفته شده است ، پُره کنند و مدار اعتبار شناخته شوند.

محمد نعیمی، رییس تضمین کیفیت و اعتبار در وزارت تحصیلات عالی روز یک‌شنبه، شانزدهم سرطان، در محفل اعطای سند تضمین کیفیت و اعتبار به این دانشگاه‌ها گفت که از میان ۱۳۱ دانشگاه خصوصی و ۳۸ نهاد تحصیلی دولتی، شش دانشگاه توانسته‌اند که سند تضمین کیفیت و اعتبار را از این وزارت دریافت کنند. به گفته‌ی او دانشگاه کابل، دانشگاه طبی کابل، دانشگاه قندهار، دانشگاه خصوصی کاردان، دانشگاه امریکایی افغانستان و دانشگاه خصوصی کاتب، توانسته‌اند که سند تضمین کیفیت و اعتبار ملی را از وزارت تحصیلات عالی کسب کنند.

آقای نعیمی افزود که این ریاست از ۱۰ سال به این‌سو در بخش تضمین کیفیت و اعتبار فعالیت دارد. به گفته‌ی او این نهاد اسناد و کارکردهای دانشگاه‌های خصوصی و دولتی را بررسی می‌کند و نتایجی که از این بررسی به دست می‌آید، را نمره می‌دهد. او اطمینان داد که پروسه تضمین کیفیت و اعتباردهی کاملاً معیاری و شفاف است. با این حال رییس تضمین کیفیت یادآور شد که قبل از تطبیق معیار اعتباردهی و تضمین کیفیت، اکثر دانشگاه‌ها در تطبیق پلان‌ها و کیفیت تحصیل توجه نمی‌کردند. اکنون به گفته او: «این دانشگاه‌ها در تلاش‌اند تا معیارهای این ریاست را عملی کنند. اکثر دانشگاه‌ها بعد از تضمین کیفیت و اعتبار به نظریات محصلان ارزش قایل‌اند، استادان با ظرفیت استخدام می‌کنند و روش شاگردمحوری را تطبیق می‌کنند.» با این حال آقای نعیمی معتقد است که اکنون کیفیت درسی در دانشگاه‌های خصوصی بهتر شده است.

عبدالتواب بالاکرزی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی نیز کارکرد این ریاست را مهم ارزیابی کرد. او گفت که ریاست تضمین کیفیت و اعتبار، این دانشگاه‌ها را نظر به معیارهایی مانند زیربنا و تسهیلات، برنامه‌های اکادمیک مانند ماستری و داکترا، برنامه‌های رهبری و اداری مؤثر، تحقیقات، ارتقای کیفیت در نهادها، شاگردمحوری و چگونه‌گی جذب استادان سند تضمین کیفیت و اعتبار داده است. به گفته‌ی او شماری از دانشگاه‌های که نتوانسته‌اند، حداقل این معیارها را تکمیل کنند از این کتگوری دور مانده‌اند.

آقای بالاکرزی بیان کرد که پروسه تضمین کیفیت و اعتباردهی تأکیدش سر استادان است. او افزود که اگر بالای استاد سرمایه‌گذاری و توجه جدی شود، کیفیت دانشگاه‌ها به شکل قابل توجهی بهتر می‌شود. با این حال او بیان کرد که وزارت تحصیلات عالی در تلاش است تا تفاوت میان نهادهای تحصیلات عالی دولتی و خصوصی را از میان بردارند. به گفته او، آنان تلاش کرده‌اند امتیازات استادان دانشگاه‌های خصوصی و دولتی را یک‌سان سازند.

با این حال شماری از مسوولان دانشگاه‌هایی که سند تضمین کیفیت و اعتبار ملی را از سوی وزارت تحصیلات عالی به دست آورده‌اند می‌گویند که اکنون این نهاد‌ها در تلاش‌اند تا در سطح منطقه‌ای نیز اعتبار کسب کنند.

حمیدالله فاروقی، رییس دانشگاه کابل نیز ارایه‌ی سند اعتبار ملی به شش نهاد علمی را یک دست‌آورد مهم برای وزارت تحصیلات عالی و دانشگاه‌ها خواند. او گفت که اکنون با به دست آوردن اعتبار ملی، بستر راه یافتن به اعتبار ملی را آماده کرده‌اند. آقای فاروقی گفت: «دانشگاه‌ها از خانواده اول که بحث تدریس و خدمات اکادمیک است به طرف خانه دوم که تحصیلات زیادتر روی تحقیق علمی معطوف است، گذار کرده‌اند.» به گفته او با گذار از مرحله اول، این دانشگاه‌ها در تلاش‌اند تا در سطح منطقه و جهان نیز مدار اعتبار شوند.

حضرت میر طوطاخیل، رییس دانشگاه قندهار در این نشست، به دست آوردن سند ملی تضمین کیفیت و اعتبار را یک دست‌آورد بزرگ عنوان کرد. او گفت که دانشگاه قندهار با داشتن محصل از ۱۴ ولایت توانسته است جایگاه مهم را در زمینه‌ی کیفیت و اعتبار در سطح ملی به دست آورد. به گفته او این دانشگاه با داشتن رهبری واحد و کنار گذاشتن منافع شخصی حایز این مقام شده است. او خاطر نشان کرد که آنان در این سطح متوقف نخواهند کرد. رییس دانشگاه قندهار ابراز امیدواری کرد که این دانشگاه با گذار از این مرحله بتواند در سطح منطقه و جهان از جایگاه خوب و اعتبار برخوردار شود.

پروسه تضمین کیفیت پرسش‌برانگیز است

در همین حال شماری از دانشگاه‌های خصوصی نظارت از کیفیت و چگونه‌گی عرضه خدمات این دانشگاه‌ها را مؤثر می‌دانند. آنان می‌گویند که این کار باعث تقویت و بلند بردن سطح درسی دانشگاه‌ها می‌شود. اما آنان تحقیق این نهاد در امر نمره‌دهی و درجه‌دهی را پرسش‌برانگیز خواندند.

علی‌احمد رضایی، یک تن از استادان دانشگاه‌های خصوصی، دادن سند تضمین کیفیت و اعتبار به دانشگاه‌ها را مهم ارزیابی کرد. او به ۸صبح گفت که این عمل باعث می‌شود تا دانشگاه‌های دیگر نیز تلاش کنند، کیفیت‌شان را نظر به معیارهایی که از سوی این نهاد در نظر گرفته شده است برابر کنند. با این حال این استاد دانشگاه به نحوه تحقیق روی کیفیت دانشگاه‌ها به دیده شک می‌ننگرد. او گفت: «تحقیق این پروسه در امر نمرده‌دهی و تضمین کیفیت و اعتبار، جای پرسش دارد.» او خاطر نشان ساخت که اگر شماری از دانشگاه‌ها نتوانسته‌اند معیارهای این نهاد را برآورده کنند باید با این نهادهای تحصیلی برخورد جدی شود و یا هم جواز فعالیت‌شان لغو گردد.

گفتنی است که برنامه‌ی اعتباردهی و تضمین کیفیت، اولین بار در جهان در سال ۱۸۸۷ میلادی در امریکا راه‌اندازی شد و پس از آن نیز برای اولین بار در سطح آسیا در سال ۱۹۴۸ در جاپان عملی شده است. به گفته مسوولان وزارت تحصیلات عالی، برنامه‌ی تضمین کیفیت و اعتباردهی در افغانستان در سال ۱۳۹۰ آغاز به فعالیت کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن