شش روز تا انتخابات؛ فهرست رای‌دهنده‌گان هنوز هم در مراکز نصب نشده است

با آن‌که تنها شش روز دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است، هنوز هم کمیسیون مستقل انتخابات فهرست رای‌دهنده‌گان را در مراکز رای‌دهی نصب نکرده است. نهادهای ناظر بر روند انتخابات، نصب این فهرست را در مراکز رای‌دهی به منظور اطمینان رای‌دهنده‌گان مهم عنوان می‌کنند و می‌گویند بر‌اساس یافته‌های آنان در هیچ یکی از مراکز رای‌دهی تا کنون فهرست رای‌دهنده‌گان نصب نشده است.

صغرا سعادت، سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) روز شنبه، ۳۰ سنبله، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت بر‌اساس یافته‌های تیفا و معلوماتی که از اعضای ولایتی این نهاد به دست آمده است، در هیچ یکی از مراکز رای‌دهی، فهرست رای‌دهنده‌گان نصب نشده است. هم‌چنان حبیب‌الله شینواری، مسوول برنامه‌های موسسه دیده‌بان انتخابات افغانستان (ایتوا) می‌گوید، یافته‌های آنان در کابل و ولایات نشان می‌دهد که کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون فهرست‌های رای‌دهی را در مراکز رای‌دهی نصب نکرده است.

آقای شینواری هم‌چنان افزود، رای‌دهنده‌گان حق دارند پیش از روز رای‌دهی مطمین شوند که آیا نام و مشخصات‌شان در فهرست رای‌دهنده‌گان به گونه درست درج شده و یا خیر؛ زیرا به سخن او، در صورتی که نام و یا مشخصات آنان در فهرست رای‌دهنده‌گان اشتباه درج شده باشد، آنان حق مطالبه اصلاح آن را داشته باشند.

این در حالی است که ماده ۷۲ قانون انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات را مکلف به نصب فهرست رای‌دهنده‌گان پیش از روز رای‌دهی دانسته، اما مشخص نکرده است که این فهرست باید چند روز پیش از روز انتخابات در مراکز نصب شود. در این ماده قانون انتخابات آمده است: «کمیسیون، فهرست رای‌دهنده‌گان را در مرکز ملی معلومات (دیتابیس) کمیسیون، وارد نموده و در مطابقت به تقویم انتخاباتی در مراکز رای‌دهی مربوط به منظور آگاهی و اعتراض، به دسترس عامه قرار می‌دهد.» با این حال، نهاد‌های ناظر که تجربه حداقل چند دور انتخابات را در کشور داشته‌اند، تاکید می‌ورزند که بر‌اساس اصول انتخاباتی این فهرست باید دست‌کم دو هفته پیش از روز رای‌دهی در مراکز نصب می‌شد. سخنگوی بنیاد تیفا در این مورد گفت، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان از این پیش نیز پیشنهاد کرده است که این فهرست باید هرچه زودتر در مراکز نصب شود تا رای‌دهنده‌گان بتوانند از صحت مشخصات‌شان در این فهرست مطمین شوند و در روز رای‌دهی بدون هیچ مشکلی رای بدهند. به سخن او اما کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون پیشنهاد این نهاد ناظر بر انتخابات را عملی نکرده است.

هرچند رییس عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات چندی پیش در صحبت با روزنامه ۸صبح گفته بود که فهرست رای‌دهنده‌گان همراه با مواد حساس انتخاباتی به مراکز ولایتی این کمیسیون منتقل شده است و بعد از رسیدن این مواد به ولایات، فهرست رای‌دهنده‌گان در مراکز نصب خواهد شد. اما اکنون سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که این فهرست را یک ماه پیش در مراکز نصب کرده‌اند. خیبر سعیدی، رییس عملیاتی این کمیسیون در بیست‌و‌سوم سنبله گفته است: «فهرست رای‌دهنده‌گان همراه با مواد حساس انتخاباتی به ولایات فرستاده شده و پس از رسیدن این مواد به ولسوالی‌ها، فهرست رای‌دهنده‌گان در مراکز رای‌دهی مربوطه نصب خواهد شد.» در همین حال، میرزا‌محمد حق‌پرست، از سخنگویان این کمیسیون، به ۸صبح می‌گوید: «فهرست رای‌دهنده‌گان حدود یک ماه پیش در تمام مراکز رای‌دهی در کابل و ولایات نصب شده است و هیچ مشکلی در این قسمت باقی نمانده است.»

از سویی هم، کمیسیون مستقل انتخابات بیش‌تر متکی بر نشر فهرست رای‌دهنده‌گان در وب‌سایت رسمی‌ این کمیسیون هستند. آنان می‌گویند، مشخصات همه‌ی رای‌دهنده‌گان را در سایت رسمی‌ ‌کمیسیون مستقل انتخابات نشر کرده‌اند و رای‌دهنده‌گان می‌توانند با درج شماره استیکر‌شان در این سایت، درباره مشخصات خود و مراکز رای‌دهی‌شان به تفکیک شماره محل رای‌دهی، آگاهی حاصل کنند.

نهادهای ناظر اما بارگذاری فهرست رای‌دهنده‌گان را تنها در سایت کمیسیون مستقل انتخابات بسنده نمی‌دانند و می‌گویند همه‌ی رای‌دهنده‌گان به انترنت دسترسی لازم ندارند. یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) از این پیش در صحبت با روزنامه ۸صبح تاکید کرده است که قرار گرفتن فهرست رای‌دهنده‌گان در سایت کمیسیون مستقل انتخابات برای کسانی که به انترنت دسترسی دارند، یک سهولت است، اما شمار زیادی از روستا‌نشینان در کنار نداشتن سواد کافی، به خدمات انترنتی نیز دسترسی ندارند. به سخن او، نصب این فهرست در مراکز رای‌دهی الزامی ‌است و کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است در صورت نیاز، تغییرات لازم را در این فهرست به میان آورد.

نهادهای ناظر بر روند انتخابات از آن‌جا بر نصب زودهنگام فهرست رای‌دهنده‌گان در مراکز رای‌دهی تاکید دارند که تقسیم‌بندی رای‌دهنده‌گان هر مرکز به تفکیک محلات رای‌دهی برای کمیسیون مستقل انتخابات یک تجربه تازه است. از این پیش در انتخابات دوره‌های پیشین ریاست جمهوری، تمام کشور یک حوزه رای‌دهی شمرده می‌شد. رای‌دهنده‌گان می‌توانستند با ارایه کارت رای‌دهی در هر مرکز و هر ولایت، رای بدهند. در این دور انتخابات ریاست جمهوری اما برخلاف دوره‌های پیشین، رای‌دهنده‌گان مکلف‌اند در همان مرکز رای‌دهی که ثبت نام کرده‌اند، رای بدهند. هم‌چنان مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند در کنار این‌که رای‌دهنده‌گان اجازه رای‌دهی در مراکز دیگر را ندارند، محلات رای‌دهی آنان نیز مشخص شده است. به سخن آنان، فهرست رای‌دهنده‌گان هم‌چنان در دستگاه‌های انگشت‌نگاری نصب نشده و هیچ رای‌دهنده‌ای نمی‌تواند در مراکز و محلات غیر‌مرتبط رای بدهد.

رای‌دهنده‌گان در حالی از موجودیت نام و مشخصات‌شان در مراکز رای‌دهی اطمینان به دست نیاورده‌اند که تنها شش روز دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است. بر‌اساس اصول روز رای‌دهی، در صورتی که نام و یا مشخصات رای‌دهنده‌گان در فهرست رای‌دهی اشتباه درج شده باشد، از حق رای‌دهی محروم خواهند ماند. بر‌اساس تقویم کمیسیون مستقل انتخابات، قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود. برای این دور انتخابات بیش از نُه‌و‌نیم میلیون رای‌دهنده نام‌نویسی کرده‌اند. کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که این انتخابات قرار است در چهار هزار و ۹۴۲ مرکز رای‌دهی انجام شود. نهادهای امنیتی نیز تعهد کرده‌اند که امنیت انتخابات را به گونه لازم تامین کنند. در کنار این‌همه، رییس جمهور غنی از اسلام‌آباد خواسته است که در راستای کاهش خشونت‌ها در جریان انتخابات ریاست جمهوری با کابل همکاری کند. مقام‌های امریکایی و اتحادیه اروپا خواستار برگزاری یک «انتخابات شفاف و با‌اعتبار» در افغانستان شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن