سراج‌الدین حقانی: اگر به رسمیت شناخته شویم، برای کسی تهدید نخواهیم بود

۸صبح، کابل: سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله حکومت طالبان در گفت‌وگو با الجزیره گفته است که امریکا با به رسمیت نشناختن، دروازه دشمنی علیه افغانستان را هم‌چنان باز نگه‌ می‌دارد.

او روز شنبه، ۲ دلو، در مصاحبه با الجزیره گفته است که اگر حکومت سرپرست طالبان به رسمیت شناخته شود، دیگر تهدیدی برای کسی نخواهد بود.

وزیر امور داخله حکومت سرپرست طالبان خاطرنشان کرده است: «امریکا با امتناع از به رسمیت شناختن طالبان، دروازه‌های دشمنی علیه مردم افغانستان را کاملاً باز نگه می‌دارد.»

به این ترتیب، سراج‌الدین حقانی به گونه تلویحی تصریح کرده است که امریکا با این کار، دروازه خشونت و تهدید علیه خود را هم‌چنان باز نگه داشته است.

او همچنان گفته است که هیچ سازمان و یا گروه تروریستی در خاک افغانستان حضور ندارد.

حقانی تصریح کرده است که طالبان به توافقنامه دوحه با امریکا پابندی دارند.

او افزوده است: «آن‌ها از ما خواستند مطمئن شویم که از خاک افغانستان برای حمله به دیگران استفاده نمی‌شود و ما موافقت کردیم و به این تعهد پا‌بند بوده‌ایم.»

با این حال، به گفته او امریکا نیز باید به تعهدات خود براساس این توافقنامه عمل کند.

او به الجزیره گفته است: «از به رسمیت شناختن ما خودداری می‌کنند، در حالی که به صورت غیررسمی با ما برخورد کرده و مانع از تعامل جامعه بین‌المللی با ما می‌شوند و این غیرقابل‌قبول است.»

حقانی در مورد بازگشت نیروهای امنیتی سابق به صفوف طالبان نیز سخن گفته است. او می‌گوید که نیروهای امنیتی پیشین نظر به تقوا و درایت در مسایل امنیتی دوباره جذب خواهند شد.

از سوی دیگر، او در مورد کسانی که در صفوف طالبان دست به فساد و کارهای غیرقانونی می‌زنند، گفته است که این افراد به دستور رهبر طالبان به نهادهای عدلی و قضایی سپرده می‌شوند.

حقانی اما می‌گوید که در حال حاضر شمار این افراد در صفوف طالبان کم است.

گفتنی است که امریکا برای دست‌گیری سراج‌الدین حقانی جایزه یک میلیون دالری تعیین کرده است و وی هنوز در لیست تحت تعقیب پولیس فدرال امریکا قرار دارد.

این اظهارات در حالی از سوی حقانی مطرح شده است که جهان برای به رسمیت شناختن طالبان پیش‌شرط‌هایی از جمله تشکیل دولت فراگیر، رعایت حقوق بشر از جمله حقوق زنان، مبارزه با تروریسم و قطع همکاری با گروه‌های تروریستی به شمول القاعده را در برابر طالبان گذاشته است.

دکمه بازگشت به بالا