هم‌زمان با خروج نظامیان خارجی؛ جنگ در ولایات هلمند، زابل و غزنی شدت گرفته است

محمدحسین نیک‌خواه

شدت گرفتن جنگ و رسیدن نبرد به نزدیکی مرکز ولایات در مناطق گوناگون کشور، نگرانی‌های زیادی را به دنبال داشته است. معلومات گردآوری شده از سوی روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که در ولایت‌های هلمند، زابل و غزنی، جنگ عملاً در مرکز ولایت جریان دارد.

 طی روزهای اخیر نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان در ولایت‌های غرب و جنوب کشور نیز جریان داشته و مناطقی در ولایت‌های هرات، فراه، غور، بادغیس و نیمروز در غرب و ولایت‌های هلمند، قندهار و زابل در جنوب کشور، گواه نبردهای شدید طالبان و نیروهای امنیتی است.

به تازه‌گی در پی حمله طالبان بر ولسوالی بالابلوک ولایت فراه، دست‌کم ۲۲ سرباز و نیروی کماندوی ارتش کشته شدند. افزون بر این، ولسوالی‌های فارسی، غوریان، شین‌دند، پشتون‌زرغون، گلران، غوریان و زنده‌جان هرات نیز صحنه نبرد میان طالبان و نیروهای امنیتی بوده است.

وزارت دفاع ملی ادعا دارد که در واکنش به حملات تهاجمی طالبان بر ولایت‌های گوناگون در حوزه‌های مرکز، جنوب، غرب و شرق کشور، حدود ۱۸۱ تن از جنگ‌جویان طالبان کشته شده‌اند. در مقابل طالبان نیز مدعی‌اند که تلفات سنگینی بر نیروهای امنیتی وارد کرده‌اند.

تنها چند روز پس از آغاز روند عملی خروج نظامیان خارجی از افغانستان، ولایت‌های گوناگون کشور گواه شدت گرفتن نبردها میان جنگ‌جویان طالبان و نیروهای امنیتی است. بررسی روزنامه ۸صبح از نبردها در برخی ولایت‌های کشور نشان می‌دهد که جنگ عملاً در مراکز ولایات جریان دارد.

رسیدن دامنه جنگ به شهرهای لشکرگاه، غزنی و قلات، نگرانی‌ها از احتمال سقوط این شهرها به دست طالبان را افزایش داده است. مقام‌های محلی ولایت هلمند در جنوب کشور می‌گویند که با رسیدن نیروهای تازه‌نفس، جنگ از نزدیکی شهر لشکرگاه دور شده است.

عطاالله افغان، رییس شورای ولایتی هلمند، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که در مناطق بشران، بولان و عینک، در نزدیکی شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، نبرد میان نیروهای امنیتی و طالبان جریان دارد. وی افزود که در پی درگیری‌های شدید طی روزهای اخیر، شمار زیادی از ساکنان اطراف شهر لشکرگاه از مناطق‌شان آواره شده‌اند. از جانب دیگر، مقام‌های امنیتی هلمند می‌گویند که دست‌کم ۱۱۰ جنگ‌جوی طالب در نبردها با نیروهای امنیتی کشته و ۳۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

فرمان‌دهی پولیس هلمند با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید که این شمار از جنگ‌جویان طالبان در مرکز لشکرگاه و مناطق نهرسراج، ناوه، گرم‌سیر، واشیر و مسیر بزرگ‌راه نمبر ۶۰۱ در جریان عملیات نیروهای امنیتی طی شبانه‌روز گذشته کشته و زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع ملی نیز با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید که در نتیجه عملیات‌های زمینی و هوایی نیروهای امنیتی در منطقه بولان در حومه شهر لشکرگاه، مولوی کرامت، مسوول جنگ و کمیسیون نظامی طالبان برای ولسوالی واشیر هلمند، کشته شده است.

منابع مردمی از ولایت زابل، یکی دیگر از ولایت‌های جنوب کشور، خبر می‌دهند که نبردها میان نیروهای امنیتی و طالبان در نزدیکی مرکز این ولایت جریان دارد. از ولایت قندهار نیز گزارش‌هایی در پیوند به شدت گرفتن نبردها نشر شده است.

به گفته منابع امنیتی، دوشنبه‌شب، به دنبال درگیری نیروهای امنیتی با طالبان در منطقه «کاکران» شهر قلات، مرکز ولایت زابل، دست‌کم ۱۷ جنگ‌جوی طالب کشته شده‌اند، اما در پیوند به تلفات نیروهای امنیتی آمار دقیقی ارایه نشده است.

افزون بر هلمند و زابل، شماری از نماینده‌گان غزنی در مجلس نماینده‌گان نیز از شدت گرفتن نبردها در این ولایت ابراز نگرانی کرده و اوضاع امنیتی این ولایت را خطرناک عنوان می‌کنند. برخی نماینده‌گان مردم غزنی در پارلمان، به تازه‌گی در دیدار با عبدالصبور قانع، معین ارشد امنیتی وزارت داخله، نگرانی‌شان از وضعیت امنیتی این ولایت را ابراز کرده‌اند. آنان از وزارت داخله خواسته‌اند که برای اکمال، تجهیز و حمایت قوت‌های امنیتی در غزنی «جدی و عاجل» اقدام کند. مقام‌های امنیتی نیز وعده سپرده‌اند که برای بهبود وضعیت امنیتی و دفع تهدیدات بر ولایت غزنی، طی روزهای آینده اقدام می‌شود.

ولایت فراه، در غرب کشور، نیز طی روزهای اخیر گواه تلفات سنگین نظامیان ارتش بوده است. قاری یوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که به دنبال حمله طالبان بر قرارگاه نیروهای ارتش در منطقه شیوان ولسوالی بالابلوک این ولایت، ۱۵ سرباز و هفت نیروی کماندوی ارتش کشته شده‌اند.

مقام‌های امنیتی فراه پافشاری دارند که از میان ۱۰ ولسوالی این ولایت، پنج ولسوالی عملاً فعالیت ندارد و مرکز ولسوالی‌ها در مرکز شهر به مردم خدمات ارایه می‌کنند، اما ولسوالی‌های بالابلوک، پشت‌رود و انار‌دره، با تهدیدهای بلند امنیتی مواجه است.

خالد حضرتی، سخنگوی فرمان‌دهی پولیس فراه، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که نظامیان مستقر در این ولایت هماهنگی خوبی میان یک‌دیگر دارند و حملات تهاجمی طالبان را در مناطق گوناگون عقب می‌زنند؛ اما فعالان مدنی فراه تأکید دارند که افزایش خشونت‌ در این ولایت طی سه ماه اخیر به شدت نگران‌کننده است و طالبان قصد دارند در جریان گفت‌وگوهای صلح امتیازگیری کنند.

ولایت هرات نیز در روزهای اخیر شاهد افزایش نبردها در ولسوالی‌های فارسی، غوریان، شین‌دند، پشتون‌زرغون، گلران، غوریان و زنده‌جان بوده است. هرچند منابع مردمی از کشته شدن دست‌کم هشت نیروی امنیتی در ولسوالی فارسی خبر می‌دهند، اما مقام‌های امنیتی تلفات نظامیان در این ولسوالی را رد می‌کنند.

در کنار شدت گرفتن نبردها در ولسوالی‌های شین‌دند، پشتون‌زرغون، غوریان و زنده‌جان هرات، طالبان روز دوشنبه حملات گسترده‌ای را برای تصرف ولسوالی فارسی انجام دادند، اما سید‌شمس‌الدین چشتی، ولسوال فارسی، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که پس از حمله گروهی طالبان بر این ولسوالی، نیروهای امنیتی واکنش نشان دادند و طالبان متحمل تلفات سنگین شدند.

فعالان مدنی در ولایت غور هم می‌گویند که پس از اعلام خروج نیروهای خارجی از کشور، نبردها در این ولایت شدت گرفته است. حسن حکیمی، از کنشگران مدنی غور، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که با اعلام خروج نیروهای ناتو از افغانستان، طالبان احساس می‌کنند کشورهای غربی از آنان شکست خورده‌اند و اعضای این گروه برای گرفتن قدرت در تلاش‌اند.

ولایت بادغیس، در همسایه‌گی غور و هرات، یکی دیگر از ولایت‌های حوزه غرب کشور است که طی روزهای اخیر میدان‌های نبرد در آن داغ شده است. عبدالله افضلی، معاون شورای ولایتی بادغیس، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که طالبان از هر طریق ممکن می‌خواهند به قدرت برسند و برای آنان کشتار مردم امری عادی است.

در ولایت نیمروز، گل‌احمد نورزاد، نماینده این ولایت در مجلس نماینده‌گان، می‌گوید که طالبان قوی نیستند، اما مشکل در رهبری نیروهای امنیتی است و «بی‌کفایتی» مقام‌های ارشد نظامی، گماشته شدن افراد غیرمسلکی در پست‌های مهم نظامی و نبود هماهنگی در نیروهای امنیتی، سبب افزایش تلفات جنگ شده است.

با این‌همه، در کنار نبردهای شدید در ولایت‌های هلمند، زابل و غزنی، از نبردهای پراکنده در ولایت‌های هرات، فراه، غور، بادغیس، نیمروز، قندهار، لغمان، فاریاب و سایر مناطق کشور گزارش شده است؛ نبردهایی که به نظر می‌رسد پس از آغاز روند عملی خروج نظامیان خارجی از افغانستان، شدت بیش‌تری گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا