سیما سمر در قندهار: حضور زنان باید در مذاکرات صلح معنادار باشد

۸صبح، کابل: سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در سخنانی در ولایت قندهار گفته است که این کمیسیون خواهان حضور فعال و معنادار زنان در مذاکرات صلح است و باید زنان در این مذاکرات سهیم باشند.

خانم سمر روز دوشنبه، ۱۹ حمل در نشستی زیر عنوان «نقش زنان در تأمین صلح و امنیت» در قندهار شرکت کرد. در این نشست یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان و شماری از نماینده‌گان نهادهای مدنی قندهار حضور داشتند. او در سخنانی در این نشست، بر حضور معنادار زنان در گفت‌وگوهای صلح تأکید کرد و افزود که دست‌یابی به صلح پایدار بدون حضور زنان ناممکن است. او افزود: «مالک روند صلح، مردم افغانستان است و بدون حضور مردم، صلح در کشور‌ برقرار‌ نمی‌شود. مردم باید در مذاکرات صلح شرکت داشته باشند تا احساس مسوولیت و مالکیت کنند.»

خانم سمر در بخشی از سخنان خود گفته است که کمیسیون مستقل حقوق بشر تلاش می‌کند تا زمینه برقراری صلح پایدار در کشور را فراهم کند. او از حکومت نیز خواسته است که در روند صلح فعالانه‌تر عمل کند و مردم افغانستان را نیز در جریان جزییات گفت‌وگوهای صلح قرار دهد. او افزوده است: «برای التیام بخشیدن به درد و رنج قربانیان جنگ، باید مکانیزم مشخصی در نظر گرفته شود. اشتراک نماینده‌گان جامعه مدنی، جوانان و اقلیت‌های مردمی در مذاکرات صلح نباید فراموش شود. در جنگ، هیچ فرد یا گروهی برنده نیست؛ باید تلاش کنیم که صلح در کشور تأمین شود. این صلح بدون اتحاد و همدلی مردم افغانستان به دست نخواهد آمد.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، حکومت‌داری خوب را یکی از محورهای اصلی امنیت و صلح پایدار در کشور عنوان کرده و افزوده است که نیاز است تا در رابطه به حکومت‌داری خوب، دادخواهی شود و حکومت نیز مسوولیت دارد تا امنیت را تأمین کند.

 از سویی هم، تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، در این برنامه، حضور زنان را در مذاکرات صلح به مثابه تضمینی برای پایداری صلح بر‌شمرده و تأکید کرده است که زنان باید در مذاکرات صلح، حضور فعال و مؤثر داشته باشند. او تأکید کرده است که حقوق زنان و دست‌آوردهای آن‌ها نباید مورد معامله قرار بگیرد. او افزوده است: «سازمان ملل متحد باور قوی دارد که همه زنان و مردان افغانستان باید در کنار یک‌دیگر، برای پایان جنگ و رسیدن به صلح در کشور تلاش کنند. صلحی که برای افغانستان، امنیت، آرامش و آبادی در پی داشته باشد.»

 نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته است که مردم افغانستان به خصوص زنان و کودکان حق دارند که در صلح و امنیت زنده‌گی کنند. او تصریح کرده است: «صلح بدون مالکیت افغان‌ها به دست نمی‌آید. در رابطه با گفت‌وگوهای صلح نیز همه مردم افغانستان وظیفه سنگین و مهمی برعهده دارند و باید در جریان مذاکرات قرار گیرند.»

سازمان ملل متحد و کمیسیون مستقل حقوق بشر در حالی بر نقش فعال و حضور معنادار زنان در مذاکرات صلح و حفظ دست‌آوردهای آنان تأکید می‌کند که در این اواخر تلاش‌ها برای برقراری صلح تشدید یافته است و قرار است که در هفته آینده نشست بین‌الافغانی صلح در دوحه پایتخت قطر برگزار شود. احتمالاً نماینده‌گان حکومت نیز در این نشست شرکت خواهند کرد. هم‌زمان با تشدید گفت‌وگوهای صلح یکی از نگرانی‌های جدی معامله و قربانی شدن دست‌آوردهای چند سال اخیر زنان در این گفت‌وگوها است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن